تاریخ انتشار: ۲۲ اسف ۱۳۹۳

الحیات نوشت دستیابی به توافق نهایی با ایران می‌تواند شروعی برای اطمینان بخشی به جهان در این خصوص باشد که ایران، شریکی قابل اعتماد است. به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا روزنامه الحیات چاپ بیروت در مقاله ای به قلم کاملیا انتخابی فرد، با اشاره به نامه چهل و هفت نماینده جمهوری خواه کنگره […]

الحیات نوشت دستیابی به توافق نهایی با ایران می‌تواند شروعی برای اطمینان بخشی به جهان در این خصوص باشد که ایران، شریکی قابل اعتماد است.

الحیات

به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا روزنامه الحیات چاپ بیروت در مقاله ای به قلم کاملیا انتخابی فرد، با اشاره به نامه چهل و هفت نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا به رهبران ایران، نوشت: پانزدهم مارس، که در مذاکرات هسته ای، اهمیت ویژه ای دارد، نزدیک است و مذاکره کنندگان برای اعلام نشست های وزیران در سطح عالی آماده می‌شوند؛ نشست هایی که اعضای دائم شورای امنیت و آلمان برگزار خواهند کرد. قرار شده است، این نشست ها پانزدهم تا بیستم مارس در لوزان سوییس برگزار ‌شود. اما هنوز مشخص نیست که آیا در این نشست ها چارچوب کاری برای دستیابی به توافق یا توافق جامع پیشنهاد خواهد شد یا خیر.
کمی بعد از نشست هفته گذشته در شهر مونترو، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، به عربستان رفت و در پی او وزیران خارجه کشورهای همسایه ایران نیز به ریاض رفتند. کری، سپس برای دیدار با همتایان فرانسه و انگلیسی خود به پاریس رفت و افکار و نظرات را درباره جدیدترین تحولات پرونده هسته ای ایران با آنها تبادل کرد.
نویسنده ادامه داده است: در حالی که جهان به اثبات این مسئله مشغول است که آیا برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است یا غیر صلح آمیز، ایران نگرانی خود را درباره تضمین اجرای توافقنامه طی سالهای آینده نشان می‌دهد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در گفتگو با مجله ای ایرانی اشاره کرده بود بهتر است که توافق احتمالی بین ایران و غرب بر سر برنامه هسته ای بر اساس اصل هفت منشور سازمان ملل‌ به قطعنامه و سپس به یک توافق بین المللی الزام آور برای همه کشورها تبدیل شود. این پیشنهاد ایران، نشان می‌دهد ایران به دوره بعد از اوباما تردید دارد.
در ادامه مقاله آمده است: بیست و چهارم مارس، برای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا می‌خواهد به کنگره ثابت کند که در مذاکرات پیشرفت صورت گرفته است و مانع از آن شود که اعضای کنگره تحریم های جدید بر ضد ایران اعمال کنند. دو طرف معتقدند در صورتی که تا بیست و چهار مارس، توافقی حاصل نشود، ادامه مذاکرات، دیگر ضرورتی ندارد. ایران تهدید کرده است، در صورتی که کنگره آمریکا تحریم های جدید بر ضد آن وضع کند، از مذاکرات خارج خواهد شد و با توجه به اینکه تاکنون مذاکرات دو بار تمدید شده است، اگر این بار نیز توافقی صورت نگیرد، سرنوشتش با شکست مواجه خواهد شد.
برخی طرف ها می‌خواهند ثابت شود که ایران به سیاست های خود در سطح خارجی پایان می‌دهد. مذاکرات هسته ای، قبل از هر چیز، به مسئله افزایش اعتماد سازی مربوط می‌شود و اقدامات با دستیابی به توافق نهایی، پایان نمی‌یابد. می‌توان یک طرح کاری مشترک فراگیر را شروع کرد که نقطه آغازی برای اطمینان بخشی به جهان در این خصوص است که ایرانی شریکی قابل اعتماد است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس