تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۴
روحانی در مجلس:

رییس دولت یازدهم گفت: ما توانستیم قدرت‌های بزرگ را واردار کنیم حقوق هسته‌ای را به رسمیت بشمارند و پروژه ایران‌هراسی را مخدوش کنیم و چهره ایران را بازسازی کنیم

به گزارش “گذارخبر”  حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که برای تقدیم لایحه بودجه سال آینده و همچنین برنامه توسعه در مجلس سخن می‌گفت، با بیان اینکه زمان ارائه لایحه با زمان اجرای توافق هسته‌ای تقاران پیدا کرد، خاطرنشان کرد: دولت به لحاظ انعکاس خارجی و حساسیت این موضوع صلاح نمی‌دید، پیش از عملی شدن رفع تحریم‌ها بودجه به مجلس محترم ارائه کند

وی افزود: دولت اگر هم می‌خواست بودجه را براساس رفع عدم تحریم تدوین کند، چون پیش‌بینی چیز دیگری بود، کاری متناسب نبود چرا که بر خلاف اعتقاد ما کاری انجام شده بود.

روحانی تصریح کرد: امسال سال دو انتخابات هست و بودجه به خاطر اجرای برجام و مسئله رفع تحریم‌ها با تاخیر به مجلس تقدیم شد، اما در مجلس هشتم این موضوع و تاخیر سابقه داشته و ان‌شاءالله امیدواریم نمایندگان که همواره به مصالح عمومی توجه داشته‌اند، این موضوع را مد نظر قرار دهند و با توجه به اینکه چند دوازدهم معنای خوبی ندارد، امیدواریم نمایندگان در فرصت باقیمانده تا پایان اسفند بتوانند این لوایح را به تصویب نهایی برسانند.

رییس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: دولت در حالی دو برنامه بودجه و توسعه را به مجلس تقدیم می‌کند که پس از بیش از یک دهه تلاش ملت ایران برای حفظ حقوق خویش و پس از دو سال مذاکرات هسته‌ای در این دولت، تحریم‌ها برداشته شد و مذاکرات با هدایت رهبر انقلاب و پشتیبانی مردم و همه ارکان نظام به ثمر رسید تا یکی تاز برگ‌های زرین تاریخ کشور به ثمر بنشیند.

روحانی گفت: ما توانستیم قدرت‌های بزرگ را واردار کنیم حقوق هسته‌ای را به رسمیت بشمارند و پروژه ایران‌هراسی را مخدوش کنیم و چهره ایران را بازسازی کنیم و به دنیا نشان دهیم دولت و ملت ایران منطقی، صلح‌دوست و در دفاع از حقوق خود جدی هستند.

روحانی ادامه داد: مردم بزرگ ایران با صبر مقاومت و ایستادگی در راه تثبیت حقوق و آرمانهای اسلامیشان ایستادند و بهترین دیپلماتهای خود را در پیچیده‌ترین پرونده سیاسی تاریخ معاصر به صحنه رویاروی با قدرت‌های بزرگ فرستادند.

رییس جمهوری با تبریک این پیروزی به ملت بزرگ ایران، اظهارداشت: امروز همه از فرجام برجام خوشحالند؛ جز صهیونیست‌ها، تفرقه افکنان میان دنیای اسلام و یک گروه افراطی کوچک در آمریکا.

روحانی گفت: از مقام معظم رهبری که از آغاز تا پایان، در همه مراحل، راهنما، حامی و ناظر دقیقی بر این حرکت مهم تاریخی بودند صمیمانه قدردانی می‌کنم. همچنین ‌از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هیأت رییسه به ویژه ریاست مجلس که هم در شورای عالی امنیت ملی و هم در جلسات شورای عالی هسته‌ای همواره بهترین حمایت‌ها و کمک‌ها را از مسیری که مسیر توفیق ملت بود، انجام دادند، سپاسگزاری می‌کنم.

رییس جمهوری با بیان اینکه آنچه به دست آوردیم دستاورد ملت و همه قوا بود و نه فقط دولت، تصریح کرد: این توفیق دستاورد هر سه قوه و همه ارکان نظام و دستاورد نیروهای مسلح بود چون اگر آن‌ها ثبات و امنیت را در کشور حفظ نمی‌کردند و کشور آرام نبود، امکان موفقیت در مذاکرات نبود.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: از منتقدان نیز که با نقدهای سازنده خود به دولت برای ادامه مسیر استیفای حقوق ملت با دقت بیشتر، یاری رساندند قدردانی می‌کنم. برجام فقط یک فضا و شرایط نوین است. ما از این فضا و از این شرایط باید برای رشد و توسعه کشور، رفاه مردم و ثبات و امنیت منطقه استفاده کنیم و این امکان‌پذیر نیست، مگر آنکه همه با هم متحد باشیم. در برجام، جناحی بر جناحی پیروز نشده است؛ ملت ایران است که پیروز شده است. در برجام کسی شکست نخورده است نه در داخل و نه کشورهایی که با ما مذاکره می‌کردند.

رییس جمهوری با بیان اینکه در برجام به جز صهیونیست‌ها، آتش‌افروزان، تفرقه‌افکنان میان امت اسلامی و افراطیون آمریکا، همه خوشحالند، اظهار داشت: برجام راه توسعه و پیشرفت، تعامل با جهان و هماهنگی در حرکت‌ها را برای ما بوجود خواهد آورد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع لایحه برنامه پنج ساله ششم و بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور و دلیل تاخیر اندک در ارایه آن اشاره کرد و گفت: عملکرد دولت در ۲ سال گذشته نشان داد که دولت یازدهم هم به دلیل شأن و منزلت والایی که برای مجلس شورای اسلامی قایل است و هم به دلیل اینکه تقدیم به موقع لایحه بودجه را نشانه‌ای معنادار از پایبندی دولت به انضباط مالی می‌داند، همواره مقید بود که لایحه بودجه به موقع تقدیم مجلس شورای اسلامی شود، اما همانطور که می‌دانید، زمان ارایه لایحه با زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها تقارن پیدا کرد.

رییس جمهوری تصریح کرد: دولت به لحاظ انعکاس خارجی و حساسیت بین‌المللی، صلاح نمی‌دید که لایحه بودجه را که براساس فرض رفع تحریم‌ها تدوین کرده بود پیش از عملی شدن رفع تحریم‌ها به مجلس تقدیم کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت بخش‌هایی از لایحه بودجه و برنامه ششم توسعه را که دائمی می‌دانسته، قبلا به مجلس تقدیم کرده است، اظهار داشت: آنچه امروز تقدیم می‌شود خیلی حجم زیادی ندارد ان شاء‌الله امیدواریم در موقع مناسب بتوانیم از مصوبات مجلس شورای اسلامی در این دو زمینه استفاده کنیم و نمایندگان مجلس نیز بتوانند در فرصتی که تا پایان اسفند پیش رو است، این لوایح را به تصویب نهایی برسانند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: امروز افتخار دارم لایحه برنامه ششم توسعه و همچنین بودجه سال ۹۵ را در شرایطی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنم که پس از بیش از یک دهه ایستادگی و مجاهدت ملت شریف ایران برای حفظ و حراست از حقوق خویش و پس از ۲. ۵ سال مذاکرات سخت و نفس گیر با اجرای توافق هسته‌ای تحریم‌های ظالمانه تحمیل‌شده بر کشور که فشار زیادی بر اقتصاد و رفاه مردم وارد کرده بود، برداشته شد و مذاکرات هسته‌ای با هدایت رهبر معظم انقلاب و پشتیبانی مردم و همراهی همه ارکان نظام به ثمر رسید.

ادامه دارد …

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس