تاریخ انتشار: ۰۷ مرد ۱۳۹۴
روحانی توانست از خشم جوانان که در دوران احمدی‌نژاد به‌وجود آمد، بکاهد;

این قرارداد فرصتی تاریخی برای تغییر موقعیت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران است که در گذشته بی‌سابقه بوده است. ایران اکنون می‌تواند گفت‌وگوها با غرب را آغاز کند و هدف آن کشور ایجاد رابطه‌ای دو طرفه براساس منافع طرفین باشد

“طارق عثمان” نویسنده سایت خبری “اهرام آنلاین” و مشاور سیاسی پیشی بانک اروپایی در برنامه توسعه و بازسازی جهان عرب در مقاله تازه خود، توافق هسته‌ای را پیروزی بزرگی برای ایران خوانده و به منافع غرب و ایران از این توافق اشاره کرده است.

به گزارش گذارنیوز نویسنده مقاله با اشاره به این که توافق هسته‌ای فرصتی بی‌نظیر برای نظام سیاسی ایران است می‌نویسد:”این موفقیت بزرگ سیاسی برای حکومت ایران بود. این توافق سبب می‌شود تا تحریم‌های وضع شده علیه آن کشور لغو شوند و به طور تدریجی ایران اجازه دسترسی به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده خود را داشته باشد. این توافق نشان داد که ایران در مذاکرات طولانی مدت و پیچیده با طرفین غربی موفق بوده است.”

تحلیلگر اهرام آنلاین در ادامه می‌افزاید:”این قرارداد فرصتی تاریخی برای تغییر موقعیت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران است که در  گذشته بی‌سابقه بوده است. ایران اکنون می‌تواند گفت‌وگوها با غرب را آغاز کند و هدف آن کشور ایجاد رابطه‌ای دو طرفه براساس منافع طرفین باشد.”

این نویسنده در ادامه اشاره می‌کند که هر دو طرف مذاکره‌کننده (ایران و کشورهای غربی) با مشکلاتی مواجه بودند که توافق چاره‌ساز آن خواهد بود. او می‌نویسد:” ایران تنها کشوری در خاورمیانه است که از منابع نظامی لجستیکی و اطلاعاتی لازم برخوردار است و متعهد شده که از طریق نیروهای زمینی با گروه‌هایی چون جبهه النصره و داعش در سوریه و عراق مبارزه کند. در نتیجه از دیدگاه غرب ایران می‌تواند نیرویی برای ایجاد ثبات در منطقه باشد. از نظر اقتصادی نیز منافع ایران و غرب مشترک است. ایران می‌تواند تامین‌کننده نفت و گاز مورد نیاز غرب باشد و این کار را از طریق امضای تفاهم‌نامه‌هایی انجام دهد.”

نویسنده این مقاله در ادامه اشاره می‌کند ایران بسیار دموکراتیک‌تر از سایر کشورهای منطقه است و در این باره می‌نویسد:”روابط حسنه ایران و غرب لزوما به معنای پذیرش ارزش‌های غربی از سوی ایران نخواهد بود. ایران بسیار دموکراتیک‌تر از متحدان غرب در خاورمیانه است. آن کشور همچنین از فرهنگی غنی و باستانی و تمدن باسابقه برخوردار است که می‌تواند در افزایش همکاری‌ها میان ایران و غرب به آن کشور کمک کند.”

او در ادامه اشاره می‌کند که از دیدگاه ایران ایجاد روابط حسنه با غرب فرصت‌های بالقوه و سودآور اقتصادی را برای تهران به ارمغان آورد. تحلیلگر “اهرام آنلاین” در ادامه با اشاره به محبوبیت “حسن روحانی” رییس جمهوری کشورمان می‌نویسد:”حسن روحانی” رییس‌جمهوری فعلی ایران توانسته از خشمی که احمدی‌نژاد در میان توده‌ها به وجود آورده بود بکاهد. او موفق شد طیف‌های گسترده‌ای از طبقات متوسط ایران را به سوی خود جلب کند. در عین حال، تا میزان بالایی از نارضایتی‌ای که میان جوانان ایران در دوران احمدی‌نژاد وجود داشت کاسته شده است. “

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس