تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۴

توافق هسته ای ایران واقعا می تواند عربستان سعودی را به لرزه درآورد و مسائلی را تغییر دهد…. ایران درصدد است تا صادرات نفت خام خود را بزودی و پس از لغو تحریم‌ها افزایش دهد. نشریه امریکایی “بیزینس اینسایدر” با انتشار گزارشی به تبعات توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ و لغو تحریم‌ها متعاقب آن برای […]

توافق هسته ای ایران واقعا می تواند عربستان سعودی را به لرزه درآورد و مسائلی را تغییر دهد…. ایران درصدد است تا صادرات نفت خام خود را بزودی و پس از لغو تحریم‌ها افزایش دهد.

دکل نفتی

نشریه امریکایی “بیزینس اینسایدر” با انتشار گزارشی به تبعات توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ و لغو تحریم‌ها متعاقب آن برای عربستان سعودی پرداخته است.

 

به گزارش گذار نیوز، نشریه بیزینس اینسایدر با اشاره به خطر افزایش صادرات نفت ایران برای عربستان سعودی می‌نویسد: “توافق هسته‌ای ایران واقعا می‌تواند عربستان سعودی را به لرزه درآورد و مسائلی را تغییر دهد.

 

یکی از مقام‌های ارشد ایرانی اخیراً در مصاحبه با روزنامه “وال استریت ژورنال” اعلام کرده بود که ایران درصدد است تا صادرات نفت خام خود را بزودی و پس از لغو تحریم‌ها افزایش دهد و سایر کشورهای عضو اوپک را نیز به بازنگری در نظام سهیمه‌بندی‌های تولید نفت فراخواند. هر دو مورد مسائلی هستند که عربستان سعودی را خوشحال نمی‌کنند. آن کشور می‌خواهد تا صادرکنندگان نفت قیمت را پایین نگه دارند و تاکنون در برابر افزایش تولید نفت مقاومت کرده است. عربستان سعودی در سال‌های گذشته بازیگر اصلی عرصه نفت بوده است.”

 

این نشریه در ادامه با اشاره به برنامه تولید روزانه ۲٫۳ میلیون بشکه نفت و افزایش آن زا روزی ۱٫۲ میلیون بشکه به امکان تحقق این ایده از سوی ایران اشاره کرده  و می‌نویسد: برخی از تحلیلگران بر این باورند که ایران نمی‌تواند به این زودی‌ها به بازارهای نفتی بازگردد. در این باره، دکتر “ممدوح سلامه” از اقتصاددانان نفتی و مشاوران بانک جهانی در گفت‌وگو با “گلف نیوز” گفته است که ایران باید بسیاری از میدان‌های نفتی خود را بازسازی و ترمیم کند تا بتواند میزان نفت را افزایش دهد. او در این باره گفته است:”این اقدامات بیش از دو سال به طول خواهد انجامید.”

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس