تاریخ انتشار: ۲۷ اسف ۱۳۹۳

نشست سه جانبه ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در موضوع هسته ای آغاز شد. به گزارش گذارنیوز در این نشست افزون بر وزیران امور خارجه دو کشور ؛ علی اکبر صالحی و ارنست مونیز مسئولان عالی رتبه هسته ای و معاونان وزرای خارجه به همراه هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور دارند. […]

نشست سه جانبه ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در موضوع هسته ای آغاز شد.

ظریف

به گزارش گذارنیوز در این نشست افزون بر وزیران امور خارجه دو کشور ؛ علی اکبر صالحی و ارنست مونیز مسئولان عالی رتبه هسته ای و معاونان وزرای خارجه به همراه هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور دارند.
پیش از این نشست ، چهارمین نشست مسئولان عالی رتبه هسته ای ایران و آمریکا در لوزان سوییس انجام شد.
مذاکره کنندگان هسته ای دو کشور از یکشنبه گفتگوهای خود را برای رسیدن به راه حل های مناسب به منظور حل و فصل موضوع هسته ای ایران در سطوح سیاسی، فنی و کارشناسی آغاز کرده اند.

احتمال رسیدن به توافق هسته‌ای در لوزان کم است 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد احتمال رسیدن به توافق در لوزان سوییس کم است.

بعید است وزیران خارجه۱+۵ به لوزان بیایند 
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بعید است وزیران خارجه ۱+۵ این دور از مذاکرات به لوزان بیایند.

به جزئیات بسیار ریز مذاکرات رسیده ایم
ظریف امروز  با تشریح کلیات مذاکرات دیروز ایران و امریکا گفت : به جزئیات بسیار ریز مذاکرات رسیده ایم و جزئیات ریز همواره به کار بیشتری نیاز دارد به این دلیل تلاش می کنیم اگر امکان داشته باشد امروز و‌ فردا فاصله ها را کم کنیم.
وی با اشاره یه  اینکه امیدوارم در صورتی که اراده سیاسی وجود داشته باشد کارها پیش برود، افزود: تا امروز در برخی مسائل به درک مشترک رسیده ایم اما با این شرایط همچنان فاصله هایی وجود دارد.

توافق درباره همه مسایل
ظریف گفت: همانطوری که بارها تاکید شده است در هیچ موردی توافق نخواهد شد مگر اینکه‌درباره همه مسایل توافق شود وی افزود: همه ادعا می کنند که اراده سیاسی برای رسیدن به توافق وجود دارد  اما باید این اراده را در  عمل دید.
وزیر امورخارجه کشورمان گفت:  اگر به وزرای خارجه پنج بعلاوه یک نیاز باشد ممکن است  انها در لوزان حضور یابند، اما بعید است این دوره به حضور انان نیازی باشد،چون هر زمان که راه حل ها پیدا شد و به توافق نزدیک شدیم ، ان زمان باید همه وزرای خارجه طرف های مذاکره حضور یابند.

باید به راه حل برسیم
ظریف افزود : زمانی توافق خواهد بود که همه موضوعات به صورت دقیق و ریز مکتوب شود ،باید به راه حل ها برسیم بنابراین توافق و تفاهم زمانی خواهد بود که راه حل ها پیدا شده باشد و پس از ان مکتوب شده باشد که الان با این مرحله فاصله داریم.
وی در پایان  خاطرنشان کرد:باید راه حل ها پیدا شود بعد مکتوب کنیم این کار هم سیاسی است و هم کارشناسی و ما الان در این مرحله هستیم.

دربرخی پرونده ها به درک مشترک نائل شده ایم  
شبکه تلویزیونی العالم اعلام کرد محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه ایران به خبرنگار این شبکه گفت دستیابی به توافق هسته ای صرفا پس ازتعیین تکلیف همه مسائل اختلافی و تهیه متن توافقنامه حاوی جزئیات مشخص شده،امکان پذیر است.
وی افزود دربرخی پرونده ها به درک مشترک نائل شده ایم اما دربرخی پرونده های دیگر همچنان اختلاف وشکاف باقی است.

سایه فضای فوریت بر مذاکرات
سی ان ان گزارش داد: فضای فوریت بر گفتگوهای هسته ای ایران سایه افکنده است
سی ان ان تصریح کرد به علت نزدیک شدن مهلت تعیین شده تا حصول به توافق هسته ای، فضای فوریت بر گفتگوهای هسته ای ایران سایه افکنده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، نیک رابرتسون خبرنگار شبکه در گزارشی از سوئیس گفت:« زمان برای رسیدن به توافق هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک به سرعت در حال سپری شدن است. محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و جان کری وزیر امورخارجه آمریکا به رایزنی های خود ادامه می دهند. ظریف امروز به پیاده روی بیست دقیقه ای در کنار دریاچه شهر لوزان سوئیس مبادرت کرد. من به هنگام این پیاده روی از ظریف پرسیدم که مذاکرات به چه صورت ادامه دارد و او در پاسخ گفت مذاکرات ادامه دارد. من بار دیگر از او پرسیدم که آیا پیشرفتی در مذاکرات حاصل شده است. او در پاسخ گفت که ما در تلاش هستیم. او در حال لبخند زدن بود و بسیار آرام به نظر می رسید. روز گذشته سه ملاقات بین دو طرف انجام شد که در مجموع، پنج و نیم ساعت به طول انجامید. این ملاقات بین وزرای امورخارجه ایران و آمریکا بود. به نظر می رسد نوعی احساس فوریت برای رسیدن به توافق هسته ای تا مهلت تعیین شده وجود دارد. این مسئله بر کل مذاکرات و اتفاقهای جاری در پشت پرده سایه افکنده است. گفته شده است پیشرفتهایی حاصل شده است اما درعین حال گفته شده است اختلافهای سیاسی جدی وجود دارد که باید حل شود و هنوز هم مسائل فنی وجود دارد که باید حل شود. پیشرفتهایی در برخی از گزینه ها حاصل شده است و اینکه چگونه برخی از این مسائل فنی حل شود.»
یکی از مقامات بلندپایه آمریکایی به سی ان ان گفته است پیشرفتهایی درخصوص مسائل فنی حاصل شده است. البته درعین حال، مقامات آمریکایی تاکید دارند اختلافها در بسیاری از حوزه ها ازقبیل اینکه تحریمهای ایران با چه سرعتی برداشته شود، به قوت خود باقی است. زمان بسیار کوتاه است زیرا فقط دو هفته تا پایان مهلت تعیین شده و مورد توافق باقیمانده است.

ایران و ‌آمریکا در راه توافق نوروزی 
السفیر نوشت: پیوستن کارشناسان اروپائی به مذاکرات هسته ای، چه بسا نشان از دوری (دیدگاههای) گروههای مذاکره کننده و ادامه اختلافات بر سر دستیابی به توافق تا پایان این ماه و شاید تا پایان این هفته به علت تعطیلات «نوروزی» ایران، باشد.
پایگاه اینترنتی روزنامه السفیر چاپ لبنان در شماره امروز خود در مقاله ای به قلم محمد بلوط با عنوان «ایران وآمریکا .. توافق نوروزی»، نوشت: روز مذاکرات طولانی ایران و آمریکا، خیلی زود آغاز شد وتا ساعت های پایانی شب متوقف نشد. این مسابقه ای برای دستیابی به توافق قبل از آغاز تعطیلات «نوروز» ایران در روز شنبه آینده و رفتن ایرانی ها به تعطیلات و جشن هایشان است.
نتایج اولیه مذاکرات، حاکی از وجود تفاوت زیادی در ارزیابی پیشرفت و حرکت به سمت امضای توافقنامه در ایران و آمریکاست و این امر نه تنها نشان دهنده تفاوت در مسافت پیموده شده تا خط پایانی امضای توافق است بلکه نشان از اختلاف در ترتیب بندی مسائلی دارد که بر روی آنها بحث شده و توافق اصولی درباره آنها حاصل شده است. در حالیکه کاخ سفید از زبان جاش ارنست سخنگوی خود معتقد است که مذاکرات به نیمه راه رسیده است و شانس امضای توافق در نقطه ای که اکنون مذاکرات در آن قرار دارد، ، پنجاه درصد است، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته «توافق درباره نود درصد از مسائل حاصل شده است و فقط یک موضوع فنی حل نشده باقیمانده است که بعد از ظهر (دیروز) برای حل آن تلاش خواهیم کرد».
السفیر نوشت: بنا به گفته یک منبع ایرانی، بحث ها درباره اختلافات بر سر تاسیسات نطنز ، اراک و فردو، که ایرانی ها بارها اعلام کرده بودند پایه و اساس برنامه هسته ای شان باقی خواهد ماند، به پایان رسید.
پاسخ آمریکا از شهر لوزان سوئیس، نشان دهنده وجود تمایل برای توافقی کامل است که دولت باراک اوباما بتواند از آن دفاع کند. چرا که یک مسئول آمریکایی گفته این توافق باید شامل همه عناصر تشکیل دهنده برنامه هسته ای ایران باشد و همه این عناصر مهم است حال هر طور که ترتیب بندی آن در برنامه صورت گرفته باشد؛ از نوع سانتریفیوژها گرفته تا تعداد آن، همه مهم است. بنابراین همه راههایی که منجر به دستیابی ایران به بمب هسته ای می شود چه در تاسیسات نطنز یا فردو یا اراک، باید تعطیل شود».
نزدیکی به خط پایان رقابت دستیابی به توافق قبل از پایان هفته، نشان دهنده تشدید فشارها برای حصول نتیجه ای مثبت است؛ موضوعی که مسئولی در هیات آمریکایی در دیدار پشت درهای بسته به آن اشاره کرده است و گفته «حتی اگر معتقد باشیم، که باید تصمیمات سختی اتخاذ کنیم، در عین حال نمی خواهیم شتاب زده عمل کنیم چرا که هدف دستیابی به هر گونه توافق نیست بلکه حصول توافقی خوب است».
در ادامه این مقاله آمده است: کاخ سفید مجددا وارد خط مذاکرات شده است به طوری که ارنست تاکید کرد: باراک اوباما رئیس جمهور ابطال هر گونه تصمیم کنگره مبنی بر مطرح شدن توافق هسته ای در کنگره قبل از امضای آن را، وتو خواهد کرد.
این واکنش آمریکا پس از آن مطرح شد که محمد جواد ظریف، موضع عملی اوباما را از نامه ارسالی نمایندگان کنگره به ایران که در آن، به لغو توافق با ایران در آینده تهدید کرده بودند، جویا شده بود. وی (ظریف) در لوزان به طور تلویحی خواستار آن شد که در کنار تصویب لغو تحریم ها در شورای امنیت و جلوگیری از اختیارات کنگره آمریکا و جمهوریخواهان برای ضربه زدن به توافق، تضمین های بیشتر دیگری نیز در این زمینه داده شود. همچنین ورود مذاکره کنندگان به بحث حق ایران در خروج از توافق، سازوکارهای خروج و مهلت آن نشان دهنده، ورود مذاکرات به مرحله سرنوشت ساز است.
یک مسئول آمریکایی در لوزان گفت: بحث درباره مهلتی است که ایران از لحظه ابلاغ تصمیم خود مبنی بر عقب نشینی از تعهدات خود به طرف های دیگر، برای از سرگیری فعالیت های سابق خود، باید به آن پایبند باشد.
آمریکائی ها تلاش می کننند که ایرانی ها را با تعهدات بیشتر تا بیشترین زمان ممکن، محدود کنند تا بتوانند از هر گونه گسترش برنامه هسته ای یا بازگشت به غنی سازی سریع وهر گونه تحول منطقه ای که در تقویت پایگاه ایران سهیم است، ممانعت بعمل آورند؛ بویژه اینکه لغو تحریم ها، قدرت تهران را برای تبدیل شدن به بازیگر بزرگ منطقه ای که بتواند شروطش را به منطقه دیکته کند،تقویت خواهد کرد.
آمریکائیها مهلت نزدیک به پانزده ماهه را پیشنهاد می کنند که این مهلتی طولانی در این نوع توافقهاست اما به صورت ضمنی، به ضرورتهای امنیتی اسرائیل که با وجود اختلافات علنی با تل آویو، دغدغه ای برای آمریکا محسوب می شود، پاسخ داده می شود. تا ساعتهای دیگر، تیم مدیران کل خارجی آلمان، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه به مذاکرات هتل «بوریواژ» سوئیس می پیوندند اما پیوستن کارشناسان وزارت خارجه اروپا چه بسا نشان از دوری (دیدگاههای) گروههای مذاکره کننده و ادامه اختلافات در دورن این گروه بویژه از سوی فرانسه بر سر هدف رسیدن به توافق تا پایان این ماه و شاید تا پایان این هفته به علت تعطیلات «نوروزی» ایران، داشته باشد. همچنین این مساله نشان دهنده، تمایل شدید امریکا به اضافه کردن دیگران به مذاکرات در زمان رسیدن آن به مرحله دشوار است.
در جریان مذاکرات، ایرانی ها و آمریکائیها، به اشتباه ارزیابی هایی که در مذاکرات گذشته و زمان تمدید توافق موقت، باعث شد تا آنها ، زمان طولانی تری را به مذاکرات فنی در مقایسه با مذاکرات بر سر چارچوب سیاسی اختصاص دهند، پی بردند.

هنوز تا دستیابی به توافق هسته ای فاصله زیادی باقی است 
روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت: پس از آن که مقامات غربی تاکید کردند که همچنان فهرست بلندبالایی از موانع بر سر راه امضای توافق مهمی که برنامه هسته ای ایران را محدود می سازد، وجود دارد، امیدها برای دستیابی به این توافق تا پایان هفته رنگ باخت.
این روزنامه آمریکایی در پایگاه اینترنتی خود و در گزارشی به قلم پل ریشتر افزود: روز یکشنبه زمانی که مذاکره کنندگان ایرانی و آمریکایی برای دیدار و گفتگو گردهم آمدند، برخی دیپلماتها و ناظران پیش بینی کردند که احتمالا خطوط کلی توافق تا جمعه اعلام خواهد شد. اما در گزارش های روز سه شنبه لحن مقاماتی که درمورد مذاکرات سخن می گفتند، بیشتر بدبینانه بود.
یک مقام ارشد آمریکایی گفت هنوز راه زیادی درپیش است و مسائل فنی دشواری باقی مانده اند که باید به آنها رسیدگی شود.
به نظر می رسد دو طرف برسر سرعت لغو تحریم های ایران در ازای پذیرش برخی محدودیت در زمینه فعالیتهای هسته ای این کشور با یکدیگر اختلاف نظر دارند. همچنین اختلاف نظرهایی هم در مورد چگونگی محدود کردن فعالیتهای تحقیقاتی ایران در آینده و نظارت بر تاسیسات هسته ای این کشور وجود دارد.
ایرانیان تاکید کرده اند که می خواهند در تاسیسات هسته ای زیرزمینی فردو به فعالیتهای غنی سازی خود ادامه دهند. این درحالی است که به نظر می رسید دو طرف در تابستان گذشته توافق کرده بودند از این تاسیسات فقط برای کارهای تحقیقاتی استفاده شود. با توجه به مسایل حل نشده باقی مانده، به نظر می رسد گروه های مذاکره کننده باید تمام وقتی را که پایان این ماه فرصت دارند به مذاکره بپردازند.
به نظر می رسد مقامات اروپایی پس از دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در بعد از ظهر دوشنبه در بیان پیش بینی های خود محتاطانه تر عمل می کردند.
فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس پس از این دیدار تاکید کرد هنوز راه زیادی در پیش رو قرار دارد.
از سوی دیگر دولت اوباما هم از طرف کنگره بدبین به مذاکرات تحت فشار روز افزون قرار دارد. کنگره تهدید کرده قانونی را به تصویب خواهد رساند که کاخ سفید معتقد است می تواند به شکست مذاکرات منجر شود. 

نتایج توافق احتمالی ایران و غرب 
الحیات نوشت در صورت حصول توافق هسته ای میان ایران و غرب، سایه جنگی جدید از منطقه دور خواهد شد.
این روزنامه چاپ لندن در مقاله ای به قلم سام منسی درباره نکات مثبت و منفی توافق احتمالی غرب با ایران نوشت: اولین نتیجه مثبت این توافق احتمالی، دور کردن جنگ از منطقه ای است که آبستن درگیری هاست. با نگاهی به نتایج جنگ عراق و جنگهای اسراییل با حماس و حزب الله، می‌بینیم که تنها نتایج این جنگها، کشته شدن بیگناهان و غرق شدن منطقه در فقر و عقب ماندگی بیشتر است و طبیعتا خاورمیانه به مصیبتهای بیشتر نیاز ندارد. دومین نتیجه، افزایش حضور میانه روها در زندگی سیاسی ایران است. افراد آگاه از امور ایران معتقدند دستیابی به توافق، عادی سازی روابط با واشنگتن و برداشتن تحریم ها می‌تواند کفه ترازوی میانه روها را در برابر افراطی ها، به خصوص سپاه، سنگین تر کند.
سومین نتیجه احتمالی، این است که دستیابی به راه حل بر زندگی ایرانی ها در همه نقاط جهان تاثیر خواهد گذاشت و زمینه را برای فعالیتهای اقتصادی ایرانی های خارج از کشور، در داخل کشور فراهم و تعداد بیشتری از لیبرالها، سرمایه داران و سرمایه گذاران را وارد معادله ایران می‌کند که همین مسئله نیز به تقویت کفه میانه روی منجر می‌شود. چهارمین نتیجه احتمالی، بهبود روابط آمریکا و ایران است که ممکن است پیامدهایی مثبت در صحنه منطقه ای و بین المللی داشته باشد.
نویسنده درباره نتایج منفی توافق احتمالی ایران و غرب نوشته است: اولین نتیجه منفی این است که سلطه طلبی نظام ایران را تشدید می‌کند. سران این کشور معتقدند که بر کشورهای منطقه سیطره دارند. اقدامات نظام ایران طی سی و پنج سال گذشته نشان می‌دهد که ایران اولا تمایل دارد و ثانیا بر این باور است که هر وقت لازم دید می‌تواند کشورهای منطقه را رام خود کند. دومین نتیجه منفی احتمالی، این است که اگر دستیابی به راه حل هسته ای با مهار کردن نفوذ ایران همراه نشود، به افزایش تنش بین شیعه و سنی به صورت کلی و عربستان و ایران به صورت ویژه، منجر خواهد شد. این تنش، بهترین نسخه برای جنگ های داخلی و درگیریهای طولانی بین شیعه و سنی در کشورهای عربی است و این یعنی افزایش ناامنی و بی ثباتی در منطقه. سومین نتیجه احتمالی که نشانه های آن دیده می‌شود این است که اسرائیل و کشورهای خلیج فارس، گام هایی برای ایجاد موازنه و پاسخ به توسعه طلبی ایران برداشته اند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس