تاریخ انتشار: ۱۲ اسف ۱۳۹۳

 پس از کش وقوس هی فروان بالاخره مشخص شد که یارانه نقدی ۲۶ میلیون نفر از ابتدای مهر ماه قطع خواهد شد. به گزارش گذارنیوز امروز نمایندگان مجلس در جریان بررسی بخش هزینه‌ای تبصره۲۱  بودجه سال آینده که مربوط به موضوع هدفمندی یارانه‌ها بود، موفقت کرد ند که با کاهش  ۱۲ هزار میلیارد تومانی اعتبار […]

 پس از کش وقوس هی فروان بالاخره مشخص شد که یارانه نقدی ۲۶ میلیون نفر از ابتدای مهر ماه قطع خواهد شد.

یارانه

به گزارش گذارنیوز امروز نمایندگان مجلس در جریان بررسی بخش هزینه‌ای تبصره۲۱  بودجه سال آینده که مربوط به موضوع هدفمندی یارانه‌ها بود، موفقت کرد ند که با کاهش  ۱۲ هزار میلیارد تومانی اعتبار یارانه نقدی، ۲۶ میلیون نفر از دزیافت یارانه نقدی حذف شوند.
در همین زمینه محمد باقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سخنگوی دولت اعلام کرد: از ماه آینده ۲۶ میلیون نفر از دریافت یارانه محروم می‌شوند زیرا ۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع پرداخت نقدی کاهش یافته است.
نوبخت همچنین این نکته را متذکر شد، مجلس فصل‌الخطاب است و هرچه مجلس امر کند دولت موظف به اجرا است.
این در حالی است که  در همان ابتدای سالجاری علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در صحن علنی مجلس اعلام کرد: دولت حداقل ده میلیون یارانه بگیر اضافی و پولدار را شناسایی کرده ، که این افراد استحقاق دریافت یارانه را ندارند. وزیر اقتصاد اما این موضوع را نگفت که دولت چه برنامه ای برای حذف این افراد دارد.
این گزارش حاکیست،  با توجه به کاهش درآمد های نفتی در پی کاهش چشمگیر بهای نفت در بازار های جهانی، بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقد بودند که دولت در سال آینده با کسری بودجه مواجه خواهد شد و باید هرچه سریع تر تکلیف یارانه بگیران اضافی را روشن سازد، حال به نظر می رسد با این اقدام مجلس دولت با دردسر کمتری در زمینه کسری بودجه مواجهه خواهد شد.
داستان قطع یارانه افراد پردرآمد و متمول تبدیل به یک داستان تکراری شده بود که از دولت دهم شروع شد و در دولت تدبیر وامید نیز ادامه پیدا کرد، در حالیکه دولت اعلام کرد با آغاز فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها در اردیبهشت ماه سالجاری یارانه افراد پردرآمد قطع خواهد شد،اما این موضوع میسر نشد و تمامی کسانیکه برای دریافت یارانه در فاز دوم نیز ثبت نام کرده بودند، مشمول دریافت یارانه شدند و مسئولان دولتی اعلام کردند، یارانه کسی را قطع نخواهند کرد. بدین ترتیب بیش از ۷۳ میلیون ایرانی هر ماه ۴۵ هزارو ۵۰۰ تومان یارانه نقدی دریافت می کنند. اما از سال آینده ۲۶ میلیون نفر از این ۷۳ میلیون نفر از دریافت یارانه محروم خواهند شد.
این در حالی است که نمایندگان مجلس بیشتر از مسوولان دولتی بر حذف یارانه‌بگیران تاکید داشتند. ایرج ندیمی نائب رئیس کمیسون اقتصادی مجلس چندی قبل در گفتگو با آریا با بیان اینکه در قانون بودجه سال ۹۳ دولت مکلف به حذف یارانه بگیران متمول بود،اما این اقدام را صورت نداد،اظهارداشت: اما این امر در بودجه سال آینده نیز لحاظ می شود و با توجه به کاهش درآمد های دولت از طریق فروش نفت و گاز به نظر می رسد کلیدحذف یارانه بگیران ثروتمند از ابتدای سال آینده زده شود.
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت برای تامین اعتبار پرداخت یارانه نقدی مقروض است، ادامه داد: بدین ترتیب باید دولت در منابع مصرفی خود مدیریت داشته باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس