تاریخ انتشار: ۲۳ آبا ۱۳۹۴
بیانیه پایانی نشست وین درباره سوریه؛

بر اساس بیانیه پایانی نشست وین درباره سوریه، طی شش ماه حکومت انتقالی در این کشور تشکیل خواهد شد و در ۱۸ ماه آینده نیز انتخابات برگزار می شود.

به گزارش “گذارخبر”  مشارکت کنندگان در نشست وین درباره سوریه در بیانیه پایانی این نشست توافق کردند که طی یک ماه آینده نشست جدید دیگری برای ارزیابی پیشرفت درباره رسیدن به آتش بس و آغاز روند سیاسی در این کشور بحران زده برگزار کنند.

بر اساس بیانیه پایانی، نمایندگان ۱۷ کشور مشارکت کننده به اضافه اتحادیه اروپا و آمریکا و اتحادیه عرب، توافق کردند که بر اساس جدول زمانی تعیین شده و طی شش ماه حکومت انتقالی تشکیل شده و و با وجود اختلافات درباره سرنوشت “بشار اسد” رئیس جمهور سوریه، انتخابات طی ۱۸ ماه آینده برگزار شود.

همچنین “فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست وین درباره سوریه اعلام کرد که گفت‌وگوهای وین درباره سوریه به جمع بندی رسیده  و روند آغاز شده و اتحادیه اروپا نقش خود در حمایت از سازمان ملل در اجرای تصمیمات اتخاذ شده را ایفا خواهد کرد و نشست بعدی در پاریس برگزار خواهد شد.

هیأت‌های دیپلماتیک بیش از ۲۰ کشور در وین حاضر شده‌اند تا به منظور دستیابی به راه‌حلی برای بحران سوریه و آغاز فرآیند صلح در این کشور وارد گفتگو شوند.

مذاکرات پیشین که در حدود دو هفته پیش در همین شهر برگزار شده و برای اولین بار شاهد حضور ایران و عربستان بر سر یک میز برای گفتگو درباره سوریه بود، رضایت بخش اعظمی از شرکت کنندگان را فراهم آورد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، که با لغو سفر حسن روحانی به روحانی عازم وین شد پیشتر اعلام کرده که تهیه لیست گروه‌های تروریستی در سوریه و همچنین تعیین چگونگی ادامه مذاکرات جزو سرفصل‌های مورد بحث در این مذاکرات خواهند بود.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس