تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۴

تایمز اسرائیل نیز با انتشار گزارشی مدعی شد که توافق حاصل شده و امریکایی‌ها به ایران امتیاز داده‌اند. تایمز اسرائیل در این باره نوشت:”این توافق پس از سازش بسیار امریکا با ایران حاصل شد. در حالی که ضرب الاجل هسته‌ای به مدت ۷۲ ساعت و تا روز دوشنبه تمدید شده است موضوع تازه‌ای به مانع […]

تایمز اسرائیل نیز با انتشار گزارشی مدعی شد که توافق حاصل شده و امریکایی‌ها به ایران امتیاز داده‌اند. تایمز اسرائیل در این باره نوشت:”این توافق پس از سازش بسیار امریکا با ایران حاصل شد.

5+1

در حالی که ضرب الاجل هسته‌ای به مدت ۷۲ ساعت و تا روز دوشنبه تمدید شده است موضوع تازه‌ای به مانع اصلی در مسیر مذاکرات هسته‌ای تبدیل شده است: بحث و اختلاف‌نظر بر سر تحریم‌های وضع شده علیه بخش تسلیحاتی ایران. رسانه‌های امریکایی نیز عمده گزارش‌های را خود حول محور این موضوع تنظیم کرده‌اند.

به گزارش گذارنیوز روزنامه “نیویورک تایمز” با انتشار گزارشی درباره آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای اشاره می‌کند که یکی از موانع عمده در واپسین ساعات باقی‌مانده به پایان مهلت تمدید شده برای توافق هسته‌ای تاریخی با ایران را اختلاف‌نظر طرفین بر سر مجموعه‌ای از تحریم‌های وضع‌شده از سوی سازمان ملل متحد درباره بخش تسلیحاتی ایران می‌داند. نیویورک تایمز در این باره می‌نویسد: تحریم‌های تصویب شده در قالب مجموعه‌ای از قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران از ۹ سال پیش آغاز شد و هرگونه حمل و نقل تسلیحاتی به ایران را ممنوع کرد. این قطعنامه با هدف آن چه ادعا می‌شد جلوگیری از کمک ایران به متحدان منطقه‌ای‌اش  تصویب شده بودند.”

نیویورک تایمز در ادامه به اظهارات اخیر”اشتون کارتر” وزیر دفاع امریکا در این‌باره اشاره کرده و می‌نویسد:”او در گزارش خود به کنگره امریکا اعلام کرد که موضوع موشک‌های بالستیک ایران تهدیدی علیه منافع امریکا به شمار می‌رود و این مسئله برای امریکا موضوعی مهم و اساسی است چرا که می‌توان بر روی این موشک‌ها سلاح‌های هسته ای و شیمیایی قرار داد.”

در همین حال، شبکه خبری “بلومبرگ” نیز با انتشار گزارشی به اختلاف‌نظر میان روسیه و چین با دیگر کشورهای غربی عضو گروه ۱+۵ بر سر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران اشاره کرده است. بلومبرگ در این باره می‌نویسد:”در میانه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای روسیه و چین به همراه ایران خواستار لغو تحریم‌های وضع شده علیه بخش تسلیحاتی ایران به عنوان بخشی از تسهیل تحریم‌های غیر‌هسته ای هستند. در این باره “لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که روسیه خواستار لغو تحریم‌های بخش تسلیحاتی در سریع‌ترین زمان ممکن است چرا که ایران یکی از اصلی‌ترین نیروهای مبارز علیه داعش است. بلومبرگ در ادامه می‌افزاید:”ایرانیان و روس‌ها هر دو معتقدند که قطعنامه شورای امنیت در سال ۲۰۰۷ میلادی تلاشی از سوی کشورهای غربی برای جلوگیری از توسعه برنامه موشکی و هسته‌ای ایران بوده‌اند. با این حال، احتمال آن وجود دارد که طرفین مذاکره‌کننده در وین بر سر این موضوع که با مشاهده اقدامات خاص از سوی ایران امکان لغو تحرمی‌های بخش تسلیحاتی وجود داشته باشد با یکدیگر به توافق برسند.”

نشریات دست‌راستی امریکایی از جمله “وال اسریت ژورنال” اما با زبان تهدید و هشدار درباره مذاکرات نوشتند و از نتایج چندان راضی نبودند. “وال استریت ژورنالگ با انتشار گزارشی نتیجه مذاکرات را “خلع سلاح روانی امریکا” خواند و نوشت: “ری تکیه” در مقاله اخیر خود به خوبی اشاره کرده بود که توافق باعث می‌شود تا مشروعیتی به برنامه‌ها و مقاصد منطقه‌ای ایران داده شود.” همصدا با دست‌راستی‌ها در امریکا، روزنامه تایمز اسرائیل نیز با انتشار گزارشی مدعی شد که توافق حاصل شده و امریکایی‌ها به ایران امتیاز داده‌اند. تایمز اسرائیل در این باره نوشت:”این توافق پس از سازش بسیار امریکا با ایران حاصل شد. گزارش‌ها نشان می‌دهند که امریکا از درخواست های خود مبنی بر بازرسی‌های سرزده از سایت‌ها و مراکز هسته‌ای ایران کوتاه آمده است.”

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس