تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۴

کاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود تلفنی گفت‌وگو کرده است. این گفت‌وگو که به ابتکار اوباما انجام گرفته، دومین گفت‌وگوی تلفنی این دو رئیس‌جمهور در ظرف ماه گذشته است به گزارش گذارنیوز،پوتین و اوباما خاطرنشان کردند که موفقیت تلاش​های چند ساله اخیر دولت​های عضو گروه ۵ […]

کاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود تلفنی گفت‌وگو کرده است. این گفت‌وگو که به ابتکار اوباما انجام گرفته، دومین گفت‌وگوی تلفنی این دو رئیس‌جمهور در ظرف ماه گذشته است

اوباما و پوتین

به گزارش گذارنیوز،پوتین و اوباما خاطرنشان کردند که موفقیت تلاش​های چند ساله اخیر دولت​های عضو گروه ۵ بعلاوه یک، برای یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به مسئله هسته​ ای ایران، امکان​پذیر شده است. دو طرف همچنین اعلام کردند که توافق جامع در مورد برنامه هسته​ای ایران به نفع جامعه جهانی است و به منع گسترش سلاح​های هسته​ای و کاهش تنش​ها در منطقه خاورمیانه کمک می​کند.
به نوشته “اشپیگل آنلاین” هر دو رئیس‌جمهور تاکید کردند که توافق هسته​ای با ایران مانع ساخت بمب اتمی توسط این کشور خواهد شد. اوباما و پوتین قرار است در اجرا و عملی شدن توافق هسته​ای ایران ارتباط خود را با یکدیگر ادامه دهند. طرفین بر لزوم ادامه رایزنی‌ها میان آمریکا و روسیه در جهت حل مشکلات و بحران​های بین‌المللی از جمله خطر تروریسم تاکید کردند.
بنا به اعلام کاخ سفید قرار است اوباما و پوتین بر سر حل بحران سوریه نیز رایزنی و همکاری کنند.
در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین بر عزم متقابل دو طرف برای ادامه تلاش​های مشترک به منظور اجرای کامل مفاد توافق​ هسته​ای ایران تاکید شده است.
خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داده‌اند که شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است توافق هسته‌ای ایران را بررسی کند.
یک دیپلمات غربی به خبرگزاری رویترز گفته است که سامانتا پاور، نماینده آمریکا در شورای امنیت، درباره متن این توافق به ۱۵ عضو این شورا توضیحاتی داده است.
این قطعنامه پس از تصویب، جایگزین قطعنامه​های پیشین شورای امنیت درباره ایران خواهد شد. به نوشته اشپیگل آنلاین رای‌گیری درباره آن روز دوشنبه یا سه شنبه هفته آینده انجام خواهد گرفت و موافقت اعضای شورای امنیت با متن مورد نظر حتمی است.
تماس تلفنی اوباما با پوتین بلافاصله بعد از کنفرانس مطبوعاتی رئیس‌جمهور آمریکا در واشنگتن انجام گرفت. باراک اوباما در این کنفرانس در رابطه با توافق جامع هسته‌ای با ایران، انتقادهایی که به این توافق وارد می‌شود و نیز نگرانی‌هایی که نسبت به نقش ایران در منطقه وجود دارد به پرسش​های خبرنگاران پاسخ داد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس