تاریخ انتشار: ۲۸ اسف ۱۳۹۳

تندرویان خواستار ادامه تحریمها و فشار بر ایران هستند و می خواهند جمهوری اسلامی در نتیجه تضاد هسته ای ضعیف تر شود چون می دانند اگر توافق شکل گیرد به تدریج تحریمها لغو می شود و ایران اسلامی از انزوای بین المللی خارج می شود. به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا صادق زیباکلام،تحلیلگر مسائل […]

تندرویان خواستار ادامه تحریمها و فشار بر ایران هستند و می خواهند جمهوری اسلامی در نتیجه تضاد هسته ای ضعیف تر شود چون می دانند اگر توافق شکل گیرد به تدریج تحریمها لغو می شود و ایران اسلامی از انزوای بین المللی خارج می شود.

زیبا کلام

به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا صادق زیباکلام،تحلیلگر مسائل سیاسی، پیرامون تشدید اختلافات کنگره و دولت آمریکا بر سر توافق هسته ای گفت: برخی از اصولگرایان تندرو و طرفداران جبهه پایداری و جریانات تندرو در ایران اختلافات میان کنگره و کاخ سفید بر سر توافق هسته ای را یک جنگ زرگری برای فریب افکار عمومی می دانند اما اینگونه نیست توهم توطئه در ایران خیلی قدرتمند است و هیچ امر سیاسی معمول را باور نمی کنیم. آنچه که در داخل آمریکا شاهد آن هستیم یک جریان واقعی است همچنان که در ایران تنش زدایی با آمریکا موافق و مخالفینی دارد در آمریکا هم کسانی که به کمتر از محو جمهوری اسلامی رضایت نمی دهند به هیچ وجه موافق رسیدن به توافق هسته ای نیستند.
وی افزود: تندرویان خواستار ادامه تحریمها و فشار بر ایران هستند و می خواهند جمهوری اسلامی در نتیجه تضاد هسته ای ضعیف تر شود چون می دانند اگر توافق شکل گیرد به تدریج تحریمها لغو می شود و ایران اسلامی از انزوای بین المللی خارج می شود. دشمنان جمهوری اسلامی از توافق ایران با غرب و آمریکا ناامید شده اند و علنا مخالفت می کنند. این مخالفت ها به جایی نخواهد رسید و توافق تاریخی میان ایران و آمریکا منعقد خواهد شد البته به این معنا نیست که تمام اختلافات بر سر مسئله هسته ای حل و فصل شده است.
این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: اگر سناتورهای مخالف آمریکایی خواسته باشند که بر سرتوافق هسته ای کارشکنی کنند باید در کنگره به صورت مصوبه درآید و بیش از نیمی از کنگره به آن رای بدهند اما اوباما طبق اختیاراتی که دارد می تواند آن را وتو کند مگر آنکه با دوسوم رای در کنگره به تصویب برسد که امکان آن غیر ممکن است چون دشمنی با ایران فقط محدود به جریانات تندرو در آمریکا می شود چنانکه دشمنی با آمریکا در ایران محدود به جناح های تندرو است. بسیاری از سناتورها که میانه رو هستند و بغض و کینه خاصی نسبت به جمهوری اسلامی ندارند موافق توافق هستند بنابراین امکان اینکه نمایندگان کنگره و سناتورها بتوانند با دوسوم آرا توافق هسته ای را بر هم زنند بسیار ضعیف است.
دکترزیباکلام در ادامه اظهار داشت:بحث بر سر جزئیات و کلیات مسئله نیست بلکه بحث این است که برای نخستین بار ایران و آمریکا به سمت و سوی حل مسئله هسته ای حرکت می کنند نباید انتظار داشت مشکلاتی که در ۳۶ سال گذشته ایجاد شده به سرعت برطرف شود.نکته مهم این است که سیاست دولت روحانی برای تنش زدایی با آمریکا با پاسخ مثبت واشنگتن روبه رو شده است. مهم این است که دو طرف اعلام آمادگی کرده اند که می توانند به هم اعتماد کنند. زمینه تفاهم به وجود آمده اما اختلافت بسیار زیاد است که بخشی از آن در چارچوب توافق حل و فصل خواهد شد و بخش دیگر با گذشت زمان برطرف می شود.گذشت زمان به نفع اعتدالیون در تهران و واشنگتن خواهد بود و از قدرت تندرویان برای ممانعت از شکل گیری توافق هسته ای خواهد کاست.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس