تاریخ انتشار: ۲۲ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] هیات مدیران گمرکات سه استان شمال غرب جمهوری اسلامی ایران برای ملاقات و گفت‌وگو با مسئولان گمرکات جمهوری خودمختار نخجوان امروز از طریق مرز جلفا وارد نخجوان شد. به گزارس ایلنا، این هیات هشت نفره به ریاست علی اصغر عباس‌زاده ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی و متشکل از مدیران گمرکات سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان […]

[ad_1]

هیات مدیران گمرکات سه استان شمال غرب جمهوری اسلامی ایران برای ملاقات و گفت‌وگو با مسئولان گمرکات جمهوری خودمختار نخجوان امروز از طریق مرز جلفا وارد نخجوان شد.

به گزارس ایلنا، این هیات هشت نفره به ریاست علی اصغر عباس‌زاده ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی و متشکل از مدیران گمرکات سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل با هدف تداوم دیدارهای مدیران گمرکی دو طرف و با هدف تسهیل امور جاری و رفع موانع موجود به نخجوان سفر کردند. 


هیات ایرانی در بدو ورود به نخجوان با منصور آیرم، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در این منطقه دیدار و درخصوص شرایط موجود در مناسبات دوجانبه با تاکید بر مسائل گمرکی و زمینه‌های توسعه همکاری‌ها در این بخش گفت‌وگو کردند.


آیرم در این دیدار توسعه و تسهیل مناسبات گمرکی را برای دو طرف مهم دانست و تاکید کرد: توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی بدون روان‌سازی و بهبود شرایط گمرکی میان دو طرف امکانپذیر نیست.


وی همچنین به پیگیری‌های مستمر این نمایندگی برای برگزاری نشست‌های مشترک گمرکی به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های تاثیرگذار در مبادلات تجاری اشاره کرد و برگزاری نشست نخست گمرکی با طرف نخجوانی در مردادماه سال گذشته در شهر تبریز را سرآغاز خوبی برای ادامه همکاری‌های گمرکی دوجانبه دانست.

عباس زاده ناظر گمرکات آذربایجان شرقی نیز با تشکر از سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران به دلیل تلاش برای برنامه‌ریزی و برگزاری دومین نشست مشترک با مسئولان جمهوری خودمختار نخجوان، به تحولات اساسی که در حوزه گمرکات کشور در حال رخ دادن است، اشاره کرد و شکل‌گیری مدیریت واحد در پایانه‌های مرزی و نیز پنجره واحد گمرکی را از مهمترین برنامه‌های پیش‌رو دانست. 

ملاقات با آصف محمداف، رئیس کمیته دولتی گمرک جمهوری خود مختار نخجوان و دیگر مسئولان گمرکات نخجوان برنامه بعدی هیات ایرانی بود. 

در این دیدار سه ساعته آصف محمداف ضمن تشکر از میزبانی مسئولان ایرانی در اولین نشست برگزار شده در تبریز و خوش آمدگویی به هیات ایرانی، از سرکنسول ایران به جهت پیگیری های جدی برای توسعه روابط و رفع موانع موجود تشکر کرد. 

وی با اشاره به اهمیت موضوع گمرک در روابط اقتصادی دو جانبه خواستار برگزاری ملاقات‌های ماهانه میان مدیران گمرکات دو طرف در مرزهای مشترک شد. 

عباس‌زاده رئیس هیات ایرانی نیز با تشکر از میزبانی مسئولان نخجوانی بر تلاش دو طرف برای تسهیل و روان‌سازی امور گمرکی تاکید کرد. 

آیرم سرکنسول جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور ایران به باکو، دیدار اخیر را هفتمین دیدار رئیس جمهورهای دو کشور دانست که در طول تاریخ روابط این دو کشور بی‌سابقه بوده و نشان از عزم دو طرف برای توسعه همکاری‌ها دارد. 

وی در ادامه به امضا هفده سند همکاری در شش ماه گذشته و در زمان سفر متقابل روسای جمهور اشاره و اظهار کرد: با امضا موافقتنامه همکاری‌های گمرکی در اسفند ماه سال ۹۴ زمینه برای گسترش تعاملات و همکاری‌های گمرکی بیش از پیش آماده بوده و با برگزاری جلسات کارشناسی می‌توان در جهت اجرایی کردن بخش های این موافقتنامه حرکت کرد. 

بیشترین وقت نشست مشترک بر مباحث فنی گمرکی و فنی به ویژه در مبادی مرزهای مشترک متمرکز بوده و طرفین به تفصیل در خصوص موضوعات و موانع موجود و راه های رفع آن گفت‌وگوکردند. 

در این جلسه  به پیشنهاد سرکنسول جمهوری اسلامی ایران مقرر شد دیدارهای دوره‌ای شش ماهه میان ناظران گمرکات سه استان شمال غرب ایران و مسئولان کمیته دولتی گمرک جمهوری خودمختار نخجوان برگزار شود که مورد استقبال طرفین قرار گرفت و بر اساس همین پیشنهاد محل برگزاری نشست مشترک سوم، شهر ارومیه تعیین شد. 

پس از پایان نشست دوجانبه، اعضای هیات در ضیافت ناهار ترتیب یافته از سوی آقای آصف محمداف شرکت کردند. 

بازدید از اداره گمرک، اداره بازرسی گمرکی، مرکز تجارت و موزه شهر نخجوان از برنامه‌های پایانی هیات ایرانی در این سفر یک روزه بود.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس