تاریخ انتشار: ۱۸ شهر ۱۳۹۴
فوربس:

توافق هسته‌ای ایران احتمال به تعطیلی کشانده شدن دولت آمریکا توسط کنگره این کشور را افزایش می‌دهد.

یک نشریه آمریکایی نوشت: توافق هسته‌ای ایران احتمال به تعطیلی کشانده شدن دولت آمریکا توسط کنگره این کشور را افزایش می‌دهد.

به گزارش “گذارخبر” ، فوربس نوشت: سال مالی جدید در واشنگتن اول اکتبر آغاز می شود و از اینرو، کنگره آمریکا فقط تا ۳۰ سپتامبر فرصت دارد که بودجه دولت فدرال آمریکا را به تصویب برساند، وگرنه دولت مرکزی آمریکا به علت تخصیص نیافتن بودجهِ سال جدید مالی برای آن، به تعطیلی کشیده خواهد شد.

نویسنده این مقاله افزود: من در ماه اوت پیش بینی کرده بودم که احتمال به تعطیلی کشانده شدن دولت آمریکا ۶۰ درصد است. این در حالی است که اکنون با توجه به پیچیدگی‌های مربوط به مباحثات و مناظرات نمایندگان و سناتورها درباره توافق هسته‌ای ایران در مجلس نمایندگان آمریکا و به خصوص در صحن سنا، من این احتمال را به دو سوم، یعنی ۶۷ درصد افزایش می‌دهم.

شایان ذکر است که به علت تعطیلات مختلف، تعداد روزهای کاریِ کنگره از الان تا اول اکتبر، فقط ده روز است و بحث‌های بودجه نیز مباحثاتی به شدت جناحی و اختلاف برانگیز است. مثلاً جمهوری خواهان تلاش خواهند کرد بودجه کافی برای برنامه تنظیم خانواده که مورد حمایت دموکرات‌ها است، در بودجه جدیدِ دولت نگنجانند. در مورد توافق هسته‌ای ایران نیز، حتی اگر کنگره نتواند جلوی تأیید و اجرای آن را بگیرد، برخی از جمهوری خواهان شاید تلاش کنند بودجه‌های مربوط به اجرای توافق هسته‌ای توسط وزارتخانه‌های مختلف آمریکا را در بودجه جدید نگنجانند. هرچند شاید این نمایندگان جمهوری خواه موفق به این کار نشوند، بحث در مورد این موضوعات، بسیار وقت‌گیر خواهد بود.

مزید بر علت این است که جمهوری خواهان تلاش دارند بودجه‌های غیر نظامی را کاهش و بودجه نظامی را افزایش دهند و این در حالی است که دموکرات‌ها خواهان افزایش هر دو بودجه نظامی و غیر نظامیِ آمریکا هستند. به غیر از این، ممکن است سناتورهای دموکرات در صحن سنا به فیلیباستر (سخنرانی‌های طولانی برای ممانعت از مطرح کردن یک طرح) دست بزنند تا سناتورهای جمهوری خواه اصولاً نتوانند طرح رد توافق هسته‌ای ایران را در سنا مطرح کنند تا بدین ترتیب این طرح به رأی‌گیری در سنا گذاشته نشود. با این حال، حتی اگر فیلیباستر صورت نگیرد و این طرح سرانجام در صحن سنا مطرح شود، آنگاه هر یک از سناتورها ممکن است بخواهد در رابطه با علت موافقت یا مخالفتِ خود با توافق هسته‌ای ایران سخنرانی مفصلی انجام دهد تا موضع خود و حزبش را در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا تقویت کند.

مسئله دیگری که برای کنگره وقت‌گیر خواهد بود این است که اگر جمهوری خواهان، که اکثریت کنگره را تشکیل می‌دهند، به توافق هسته‌ای ایران رأی منفی دهند، آنگاه مسئله وتوی باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، چنان‌که همواره قول آن را داده است، پیش خواهد آمد. آنگاه پس از آنکه رئیس جمهور طرح جمهوری خواهان در رد توافق هسته‌ای ایران را وتو کند، این موضوع بار دیگر به صحن سنا باز خواهد گشت تا مخالفان این توافق تلاش کنند وتوی رئیس جمهور را با کسب شصت و هفت درصد آراءِ منفی، ابطال کنند.

نویسنده این مقاله در خاتمه افزود: حتی در شرایط عادی، که مسائلی از قبیل توافق هسته‌ای ایران یا مشکلات مربوط به تخصیص بودجه برنامه تنظیم خانواده یا بودجه دفاعی آمریکا در میان نباشد، تصویب بودجه سالانه آمریکا توسط کنگره در ده روز کاریِ باقی مانده تا سررسید اول اکتبر، بسیار بعید – اگر نگوییم غیر ممکن – به نظر می‌رسد. از اینرو به عقیده من، احتمال ۶۷ درصدی برای به تعطیلی کشانده شدن دولت آمریکا به علت عدم تخصص بودجه برای فعالیت‌های آن توسط کنگره تا سررسید اول اکتبر، احتمالی کاملاً معقول و قابل توجیه است.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس