تاریخ انتشار: ۲۷ اسف ۱۳۹۳

الحیات نوشت در صورت حصول توافق هسته ای میان ایران و غرب، سایه جنگی جدید از منطقه دور خواهد شد. به گزارش گذارنیوز ا،این روزنامه چاپ لندن در مقاله ای به قلم سام منسی درباره نکات مثبت و منفی توافق احتمالی غرب با ایران نوشت: اولین نتیجه مثبت این توافق احتمالی، دور کردن جنگ از […]

الحیات نوشت در صورت حصول توافق هسته ای میان ایران و غرب، سایه جنگی جدید از منطقه دور خواهد شد.

۲۰۱۵۰۳۱۸۱۵۵۸۲۹۹۶۸

به گزارش گذارنیوز ا،این روزنامه چاپ لندن در مقاله ای به قلم سام منسی درباره نکات مثبت و منفی توافق احتمالی غرب با ایران نوشت: اولین نتیجه مثبت این توافق احتمالی، دور کردن جنگ از منطقه ای است که آبستن درگیری هاست. با نگاهی به نتایج جنگ عراق و جنگهای اسراییل با حماس و حزب الله، می‌بینیم که تنها نتایج این جنگها، کشته شدن بیگناهان و غرق شدن منطقه در فقر و عقب ماندگی بیشتر است و طبیعتا خاورمیانه به مصیبتهای بیشتر نیاز ندارد. دومین نتیجه، افزایش حضور میانه روها در زندگی سیاسی ایران است. افراد آگاه از امور ایران معتقدند دستیابی به توافق، عادی سازی روابط با واشنگتن و برداشتن تحریم ها می‌تواند کفه ترازوی میانه روها را در برابر افراطی ها، به خصوص سپاه، سنگین تر کند.
سومین نتیجه احتمالی، این است که دستیابی به راه حل بر زندگی ایرانی ها در همه نقاط جهان تاثیر خواهد گذاشت و زمینه را برای فعالیتهای اقتصادی ایرانی های خارج از کشور، در داخل کشور فراهم و تعداد بیشتری از لیبرالها، سرمایه داران و سرمایه گذاران را وارد معادله ایران می‌کند که همین مسئله نیز به تقویت کفه میانه روی منجر می‌شود. چهارمین نتیجه احتمالی، بهبود روابط آمریکا و ایران است که ممکن است پیامدهایی مثبت در صحنه منطقه ای و بین المللی داشته باشد.
نویسنده درباره نتایج منفی توافق احتمالی ایران و غرب نوشته است: اولین نتیجه منفی این است که سلطه طلبی نظام ایران را تشدید می‌کند. سران این کشور معتقدند که بر کشورهای منطقه سیطره دارند. اقدامات نظام ایران طی سی و پنج سال گذشته نشان می‌دهد که ایران اولا تمایل دارد و ثانیا بر این باور است که هر وقت لازم دید می‌تواند کشورهای منطقه را رام خود کند. دومین نتیجه منفی احتمالی، این است که اگر دستیابی به راه حل هسته ای با مهار کردن نفوذ ایران همراه نشود، به افزایش تنش بین شیعه و سنی به صورت کلی و عربستان و ایران به صورت ویژه، منجر خواهد شد. این تنش، بهترین نسخه برای جنگ های داخلی و درگیریهای طولانی بین شیعه و سنی در کشورهای عربی است و این یعنی افزایش ناامنی و بی ثباتی در منطقه. سومین نتیجه احتمالی که نشانه های آن دیده می‌شود این است که اسرائیل و کشورهای خلیج فارس، گام هایی برای ایجاد موازنه و پاسخ به توسعه طلبی ایران برداشته اند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس