تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] رئیس هیئت مذاکره‌کننده “حزب اسلامی” در کابل اعلام کرده که قرار است رهبر این حزب و رئیس جمهوری افغانستان فردا با امضای توافقنامه صلح، آن را اجرایی کنند. به گزارش ایسکانیوز، محمدامین کریم به بی‌بی‌سی گفته که اشرف غنی، رئیس جمهوری و گلبدین حکمتیار این توافقنامه را فردا ساعت ۱۰ پیش ظهر به وقت […]

[ad_1]

رئیس هیئت مذاکره‌کننده “حزب اسلامی” در کابل اعلام کرده که قرار است رهبر این حزب و رئیس جمهوری افغانستان فردا با امضای توافقنامه صلح، آن را اجرایی کنند.

به گزارش ایسکانیوز، محمدامین کریم به بی‌بی‌سی گفته که اشرف غنی، رئیس جمهوری و گلبدین حکمتیار این توافقنامه را فردا ساعت ۱۰ پیش ظهر به وقت محلی امضا خواهند کرد.

امین افزود که مراسم امضای این سند با حضور حدود هزار نفر از سیاستمداران، مقام‌های دولتی و دیپلمات‌های خارجی در کاخ ریاست جمهوری برگزار خواهد شد، اما حکمتیار از طریق کنفرانس ویدئویی در آن شرکت و سخنرانی خواهد کرد.

او افزود که با امضای سند آشتی با حزب اسلامی، مفاد این توافقنامه اجرایی خواهد شد و زمینه حضور حکمتیار در کابل در هفته‌های آینده هموار خواهد شد.

منابعی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان هم این خبر را تایید کرده‎اند.

پیش از این خبرهایی در این مورد مطرح شده بود که رهبر حزب اسلامی پیش از امضای این قرارداد به کابل آمده یا می‌آید، اما نماینده حزب اسلامی این خبرها را “توهم” خواند.

او افزود: “تا زمانی که ابزار و گفتمان جنگی، که شامل تعذیرات (تحریم‌ها) لیست‌های کذایی (فهرست سیاه) برداشته نشود، ظهور برادر مجاهد، حکمتیار، حکیمانه نخواهد بود.”

کریم موفقیت روند آشتی دولت با حزب اسلامی را مربوط به “اراده نیرومند” اشرف غنی رئیس جمهوری و گلبدین حکمتیار رهبر اسلامی دانست.

پیش از این نماینده حزب اسلامی و حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی غنی توافقنامه صلح را امضا کرده‌اند و با امضای غنی و حکمتیار رسماً به اجرا گذاشته می‌شود.

امضای این توافقنامه آشتی با استقبال محافل سیاسی مواجه شد و برخی از کشورهای حامی دولت افغانستان هم از آن حمایت کردند، اما برخی نهادهای حقوق بشری بر این نکته تاکید کردند امضای این توافقنامه نباید باعث نادیده گرفتن حقوق قربانیان جنگ شود.

۲۰۱/۲۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس