تاریخ انتشار: ۰۲ خرد ۱۳۹۵
حمید بعیدی‌نژاد:

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در کانال تلگرام خود نوشت: واریز قسط اول بدهی های هند به یورو، لغو ورود محدودیت های کشتی های باری برای حمل نفت و کالا و برقراری رابطه کارگزاری بین بانکهای ایرای و اروپایی در کنار حذف پی ام دی از جمله دستاوردهای درخشان برجام بوده است

،به گزارش “گذارنیوز” حمید بعیدی نژاد در کانال تلگرامی خود به یاد آوری برخی وقایع گذشته پرداخت و نوشت: مقام معظم رهبری سال گذشته در چنین ایامی در سال گذشته در روز ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ در دانشگاه امام حسین(ع) در پاسخ به انتظارات زیادی‌خواهانه آمریکایی‌ها برای حل و فصل مسائل مربوط به پی‌ام‌دی با قاطعیت فرمودند که جمهوری اسلامی به هیچ وجه اجازه مصاحبه و بازجویی از دانشمندان هسته‌ای خود را نخواهد داد.

او در ادامه تصریح کرد: برخی از شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی که در جریان جزئیات مذاکرات نبودند این بیان مهم را به دو گونه تعبیر کردند؛ یا آن را هشداری علیه تیم مذاکره کننده دانستند یا آن را به مثابه ایجاد یک مشکل اساسی در مذاکرات و شکل‌گیری یک بنبست در حل مباحث کلیدی مذاکرات قلمداد کردند.

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه هر دو جریان اشتباه می‌کردند، خاطرنشان کرد: این بیان قاطع رهبر انقلاب که در راستای مواضع تیم مذاکره کننده هسته‌ای بود نقش مهمی در تبیین مواضع اصولی کشورمان برای طرف‌های ۵+۱ داشت و در نهایت نیز با ادامه مذاکرات، حل و فصل بحث پی‌ام‌دی بدون آنکه هیچ یک از دانشمندان هسته‌ای کشور مورد مصاحبه قرار بگیرند نهایی و این پرونده بسیار پیچیده مختومه شد.

دیپلمات عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای تاکید کرد: برخی از همان شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی که با صراحت کامل حل و فصل نهایی موضوع پی‌ام‌دی را غیر ممکن می‌دانستند، امروز اصرار دارند که برجام هیچ دستاوردی برای کشور نداشته است. آنها که با عمق خطر و پیچیدگی پرونده پی‌ام‌دی آشنایی دارند می‌دانند که اگر تنها دستاورد مذاکرات برجام  بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی باشد، باز هم می‌توان نتایج برجام را ارزشمند دانست، چه برسد به اینکه مختومه شدن پرونده پی‌ام‌دی تنها یکی از دستاوردهای درخشان مذاکرات هسته‌ای بوده است.

بعیدی‌نژاد ضمن ابراز خرسندی  نسبت به  اجرای حذف محدودیت‌ها به ذکر برخی اتفاقات خوب پرداخت و آنها را برشمرد:

١- انتقال مبلغ معادل هفتصد و پنجاه میلیون دلار به یورو از قسط اول از پرداخت بدهی شرکت‌های هندی به حساب بانک مرکزی ایران در ترکیه، نشان داد که محدودیت‌های انتقال بانکی مبالغ بالا و همچنین تبدیل آن مبالغ از ارزهایی مانند روپیه به یورو از میان برداشته شده است.

٢- بدنبال لغو محدودیت‌های ورود کشتی‌های باری برای حمل نفت و مواد پتروشیمی و دیگر کالاها به بنادر ایران  یا عزیمت آنها از ایران برای صادرات به بنادر خارجی از جمله به اروپا که تبادلات کشتیرانی از ایران و به ایران را باعث شده‌اند اولین کشتی فله‌ای نیز ( که به حمل کالاهای فله‌ای مانند گندم می‌پردازند) همین روزها برای اولین بار به بندر هامبورگ وارد شد و مورد استقبال مقام‌های شهر قرار گرفت. لغو این محدودیت‌ها در دل خود لغو چندین نوع تحریم و محدودیت مانند این تحریم‌ها را در بردارد:

الف- تحریم ورود کشتی‌های خارجی به بنادر ایران به دلیل آنکه شرکت‌های کارگزار و فعال در بنادر تحت تحریم بوده‌اند.

ب- تحریم ورود و دریافت خدمات برای کشتی‌های ایرانی به بنادر کشورهای دیگر، چون شرکت‌های کشتیرانی تجاری و کشتیرانی نفتکش ایران جزو شرکت‌های تحت تحریم بوده‌اند.

ج- تحریم بیمه کشتی‌های نفتی و تجاری ایران، چون جزو شرکت‌های تحت تحریم بوده‌اند.

د- تحریم بیمه شرکت‌های خارجی که مبادرت به حمل نفت و مواد پتروشیمی و دیگر کالاهای تحت تحریم ایرانی کنند.

ه – تحریم بیمه معروف به پی‌اند‌آی که به سوانح خاص دریایی مربوط است.

و- تحریم پرداخت‌های پولی و بانکی بیمه شرکت‌های بیمه‌گر.

٣- برقراری چندین رابطه کارگزاری مهم بانکی میان بانک‌های ایرانی و بانک‌های متوسط اروپایی برای اولین بار امکان انتقال ارز از بانک‌های ایرانی به موسسه‌های خارج از کشور را در هفته اخیر تسهیل کردند.

در مجموع دیپلماسی بدون وقفه ادامه دارد و هدف کشور لغو تمامی محدودیت‌های بانکی و مالی و تجاری علیه موسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی است و کشورمان تا زمانی که تمامی مشکلات اجرایی لغو این محدودیت‌ها همگی در اجرا رفع نشوند از پای نمی‌نشیند. البته این به یک عزم ملی و تلاش همگانی نیاز دارد که امروز تمامی سازمان‌های ذیربط برای تحقق این هدف در تلاش هستند.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس