تاریخ انتشار: ۱۰ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] به مقدماتی ۲۰۱۸ رسیده ایم. نه بلاژویچ که کی‌روش سرمربی ماست و حالا چشم ها نه به علی دایی و علی کریمی که به سردار آزمون است که آن روزها ۱۳-۱۲ ساله بود و حالا امید یک ملت است. عصرایران؛ احسان محمدی –  تیم میروسلاو بلاژویچ دوست داشتنی بود. پیرمرد انبوهی از جمله ها […]

[ad_1]

به مقدماتی ۲۰۱۸ رسیده ایم. نه بلاژویچ که کی‌روش سرمربی ماست و حالا چشم ها نه به علی دایی و علی کریمی که به سردار آزمون است که آن روزها ۱۳-۱۲ ساله بود و حالا امید یک ملت است.

عصرایران؛ احسان محمدی –  تیم میروسلاو بلاژویچ دوست داشتنی بود. پیرمرد انبوهی از جمله ها و القاب را در مورد تیم و بازیکنانش به کار می برد که جان می داد برای تیتر شدن. به رحمان رضایی لقب «پرنده آسمانی» می داد و می گفت «دنیا از ایران شروع شده». به گوشت تلخی کارلوس کی روش هم نبود. مدام می خندید و وقتی عصبانی می شد دست هایش را توی هوا تند تند تکان می داد. رفیق روزنامه ها و سلطان تیتر. برای همین بعضی ها می گفتند «سیاهکار» است و دارد ما را با این حرف ها رنگ می کند.

به ورزشگاه آزادی رفتیم با کیفی و کلاهی که بر هوا بود. «زلف به چپ و راست خواباندیم» تا ایرلند را در آزادی ببریم. ورزشگاه تب کرده بود. آخرین بازی مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ برای ما. تیمی که همه چیز داشت؛ از مهدی مهدوی کیای چالاک گرفته تا علی دایی و علی کریمی که هنوز بعد از گلزنی روی شانه هم می پریدند. 

در دوبلین ۲-۰ شکست خورده بودیم برای همین بچه های دانشگاه شریف روی پلاکارد خیلی بزرگی به انگلیسی نوشته بودند ۳-۰٫ نشسته بودند زیر اسکوربورد ورزشگاه تا بازیکنان ایرلند مجبور شوند آنجا را نگاه کنند. بازی را اما ۱-۰ بردیم. با گل یحیی گل محمدی که داشت میان اشک هایش غرق می شد. از دقیقه ۶۰ خیلی ها علیه بلاژویچ شعار دادند که «حیا کن و رها کن». هوا تاریک شده بود، روزنامه هایی که در آتش می سوخت مثل ستاره هایی که راه آسمان را گم کرده بودند، گوشه گوشه ورزشگاه آزادی دیده می شدند. 

داور سوت پایان بازی را که زد، زانوهای سست شد. به زحمت راه می رفتم. از بالای طبقه دوم نگاه کردم به جمعیت سردرگریبان و دلمرده که به طرف درهای خروجی راه می رفتند. مثل عزادارانی که در پی تابوتی روان بودند. از تلخ ترین غروب های فوتبالی تاریخ ایران. با خودم فکر کردم چهار سال دیگر آیا ما به جام جهانی آلمان می رسیم؟ باید چهار سال صبر کنیم… اصلاً چهار سال دیگر از راه می رسد؟

حالا نه چهارسال که چهارده سال از عمر مثل پلک زدنی گذشت و به مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ رسیده ایم. به جای بلاژویچ، کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران است. علی کریمی و علی دایی نه آن بازیکنان سرپنجه و گلزن که بیشتر به مثال هایی برای اضافه وزن بعد از دوران قهرمانی تبدیل شده اند. سردار آزمون که آن روزها ۱۳-۱۲ ساله بود حالا امید یک ملت است. تیم ملی به مصاف قطر می رود تا قدم در راه تازه ای بگذاریم.  

تنها تیمی که ضربان قلب مان را تُند و کُند می کند

پیش تر هم نوشته ام که «ایران» تنها تیمی است که ضربان قلبم را تند و کُند می‌کند حتی اگر در سطح اول فوتبال دنیا خیلی جدی اش نگیرند. من به بازیکنان تیم ملی کشورم حتی وقتی خیلی ها برایشان به اندازه دو دست مقابل آرژانتین گل خورده کنار گذاشته بودند ایمان داشتم چون باور دارم اگر  نقشه کره زمین را بگذارید جلوی مسی و رونالدو و زلاتان و گرت بیل و نیمار و ادن آزارد، فقط طارمی بوشهری، آزمون گنبدی، بیرانوند خرم آبادی، امید ابراهیمی نکایی، پژمان منتظری اهوازی و … فوری انگشت‌شان را می‌گذارند روی ایران؛ سرزمینی گرفتار‌ آمده وسط زامبی‌های داعش و دینامیت‌های متحرک افغانستان و پاکستان. فقط آنها زبان من را می‌دانند. 

این تنها تیمی است که بازیکنانش می‌داند ما چه روزهایی را در این کشور از سر گذرانده‌ایم؛ چه تابستان‌های تب‌آلود، چه بهمن‌های پربرف … این تیم من است. این کشور من است، اینجا ایران من است، با همه پوتین‌های جامانده در میدان مین، با همه چین‌های نشسته بر پیشانی پدرهای فقیر، با همه دست‌های تاول خورده مادرهای صبور، با همه دخترهای استادیوم نرفته‌اش … ما دوستشان داریم و موفقیتشان را عمیقاً آرزو می کنیم. همین! 

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس