تاریخ انتشار: ۰۴ فرو ۱۳۹۵
مطهرنیا:

ایران و عربستان در سال ۹۵ به اوج چالش های خود دست خواهند یافت.

مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل بین الملل، در گفتگو با آریا درباره اولویت های دستگاه دیپلماسی کشور در سال ۹۵ گفت: سال ۹۵ با چالش های منطقه ای و فرامنطقه ای رو به رو هستیم که استخوان ماهی آن برجام می باشد. تمام تلاش وزارت امور خارجه ایران در دو سال گذشته به امضای توافق نامه هسته ای تحت عنوان برجام انجامید و هم اکنون اجرای برجام تاثیر بسزایی در سیاست داخلی و خارجی دارد اما در کنار برجام، در سال ۹۵ باید موضوعات منطقه ای به عنوان مهمترین موضوع تحکیم کننده اجرای برجام مورد توجه دستگاه دیپلماسی قرار گیرد. کاهش تنش میان ایران و عربستان بر مبنای منافع ملی و احترام متقابل و ایجاد فضای مثبت در جهت شکستن فضاسازی های رقبای منطقه ای مبتنی بر ایران هراسی پس از شکست اسلام هراسی توسط دیپلماسی هسته ای و سپس ایجاد فضای مثبت همکاری متقابل در جهت ایجاد سیاست های همگرایی منطقه ای برای دستیابی به امنیت دسته جمعی باید در دستور کار وزارت امور خارجه کشورمان قرار گیرد. اگر وزارت امور خارجه بتواند زمینه های همگرایی منطقه ای در جهت امنیت دسته جمعی را ایجاد کند، بالطبع خواهد توانست زمینه پرور منطقه ای عاری از قدرتهای فرامنطقه ای باشد لذا این نکته را باید مدنظر قرار داد.
وی در پاسخ به سوال دیگر آریا درباره ایجاد تنش فزاینده میان ایران و عربستان و قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در سال ۹۴ و چشم انداز روابط دو کشور در سال ۹۵، اظهار داشت: ایران و عربستان در سال ۹۵ به اوج چالش های خود دست خواهند یافت. فضای ناآرام به فضای غیرآرام تبدیل می شود و سپس با فرونشستن گرد و خاک ناشی از رودررویی در اوج آن است که ما شاهد ایجاد فضای آرامتری نسبت به گذشته در جهت حل و فصل مسائل میان ایران و عربستان خواهیم بود. آنچه که هم اکنون سیگنال های موجود بین ایران و عربستان نشان می دهد، افزایش سطح تنش ها در سوریه، یمن و بحرین است. این افزایش سطح تنش ها با نقطه گره ای سوریه می تواند در سال ۹۵ افزایش پیدا کند اما با توجه به سیگنال های فرامنطقه ای و آنچه که توسط اوباما بیان شده، در سال ۹۵ باید منتظر ایجاد فضای مثبت در حل و فصل مسائل میان ایران و عربستان پس از اوج گیری مسئله سوریه و حل و فصل آن از طریق دیپلماتیک پس از آتش بس شکننده موجود، باشیم.
مطهرنیا در خصوص چگونگی بهره مندی ایران از ظرفیت های بین المللی دوران پسابرجام نیز گفت: در ارتباط با برجام در سال ۹۵ ما نوعی دغدغه خاطر ناشی از تغییر و تحولات ریاست جمهوری در آمریکا را خواهیم داشت. پس از تعیین رئیس جمهور بعدی آمریکا، اصطکاک میان کاندیداهای ریاست جمهوری در ارتباط با برجام افزایش پیدا خواهد کرد. رجزخوانی های توام از یک سو و تحرکات کلینتون و رقبای شان از سوی دیگر در جهت ایجاد فضای مثبت برای جذب افکار عمومی بر اساس آنچه که ایران و مسئله ایران در آمریکا خوانده می شود، موجب خواهد شد تنش ها در حوزه عملیات رسانه ای در ارتباط با ایران و برجام صورت بپذیرد اما با پایان یافتن انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر سال جاری در صورت موفقیت کلینتون تا حدود زیادی آرامش بر این فضا حاکم خواهد شد و اگر سندرز نامزد دموکرات رای بیاورد این آرامش بیشتر خواهد بود. در حالی که با روی کار آمدن نامزدهای جمهوریخواه از جمله ترامپ و یا کروز در انتخابات آینده آمریکا باید منتظر افزایش این فضای ناآرام در زمینه برجام با توجه به موضع گیری های کاندیداهای حزب جمهوریخواه باشیم. گذار از این فضا می تواند در سال ۹۵ موفقیتی برای اجرای برجام باشد و اساسا اجرای برجام برای واشنگتن یک الزام و برای تهران یک اجبار است.
وی در ارزیابی کلی  خود از کارنامه دستگاه دیپلماسی کشور در حوزه سیاست خارجی در سال ۹۴ گفت: دیپلماسی ایران در قیاس با گذشتگان، بهترین دوره تاریخی خود را پس از انقلاب تجربه می کند چون در دیپلماسی کنونی ایران فردی در راس دستگاه دیپلماسی قرار دارد که تخصص و تجربه در حوزه مسائل بین المللی دارد و رئیس جمهوری دیپلمات در اریکه قدرت بر کاخ ریاست جمهوری تکیه زده است اما با وجود این توانایی ها، نقطه ضعف کنونی دستگاه دیپلماسی ایران توجه فزاینده به برجام و بالطبع کاهش توان در جذب توجه به مسائل منطقه ای و مسائل موجود در آسیای شرقی و جنوب شرقی است که اخیرا با درایت وزیر امور خارجه و سفرش به کشورهای آسیای شرقی به نظر می رسد در پی ایجاد فضای مثبت در رفع این نقطه ضعف می باشد.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس