تاریخ انتشار: ۲۴ شهر ۱۳۹۴
سخنگوی دولت:

سخنگوی دولت در نشست امروز خود هم اطلاعاتی درباره بودجه ۹۵ با نازلترین قیمت نفت ارائه داد هم از تلاش دولت برای ثبات نرخ ارز سخن گفت و هم پاسخگوی سوالات سیاسی بود.

به گزارش “گذارخبر” سخنان اخیر رئیس جمهور درباره تندروها و فعالیت حزبی برخی اعضای هیات دولت، مهمترین سوالات سیاسی این نشست بود. محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوالی در رابطه با تأکید اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه اجازه نخواهد داد عده‌ای تندرو مردم را نابود کنند ، در تشریح برنامه‌های دولت در این راستا ، گفت: این سیاست مشخص از سوی رئیس جمهور است. البته در دیدگاه دولت افراد تندرو کسانی هستند که فراقانونی عمل می‌کنند و ما از انتقادهای جوانان انقلابی استقبال می‌کنیم.

وی همچنین در رابطه با حضور اعضای دولت در برخی احزاب رسمی نیز گفت: طبیعی است که همه وزرا قبل از ورود به دولت از سال‌های گذشته در یکی از احزاب فعال بوده باشند و به طور مثال بنده از سال ۷۸ عضو حزب اعتدال و توسعه بودم. از زمانی که مسئولیت اجرایی را عهده‌دار شده‌ام به جهت حجم فراوان کارها فرصت حضور درحزب و فعالیت حزبی را ندارم. شاید تنها تعامل من با حزب خلاصه به دید و بازدیدهای عاطفی شود. البته تأکید می‌کنم هرگونه فعالیت حزبی از سوی مسئولین دولتی خلاف قانون نیست اما آنچه مهم است این است که هیچ یک از اعضای دولت که در احزاب حضور دارند نباید از امکانات دولتی برای فعالیت‌های حزبی استفاده کنند که این موضوع همواره مورد تأکید رئیس جمهور است.

نوبخت به شایعه احتمال تغییرش به عنوان سخنگوی دولت نیز پاسخ گفت. به گفته وی در جلسات سخنگوی دولت نظر رسمی دولت توسط بنده اعلام می‌شود و حرف‌های من نظرات شخصی‌ام نیست. چون وقتی اینجا در خدمت خبرنگاران هستم از طرف دولت صحبت می‌کنم و اگر در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پاسخگوی خبرنگاران باشم در جایگاه مسئولیت بودجه ریزی کشور سخن خواهم گفت. اشکالی در این زمینه وجود ندارد. آنچه که بنده در جلسات دولت می‌گویم با در نظر گرفتن تمامی ملاحظات مدنظر دولت است.

دولت اصلاً خواهان افزایش نرخ ارز نیست

نوبخت اعلام کرد: دولت اصلاً خواهان افزایش نرخ ارز نیست و ما به دنبال یکسان‌سازی نرخ ارز هستیم.

وی در خصوص نوسانات اخیر قیمت ارز در بازار ، اظهار کرد: در رابطه با برابری نرخ ریال و دلار و دیگر ارزها دو عامل اقتصادی و عوامل مقطعی که حتی می‌تواند روانی باشد، تأثیرگذارهستند.

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه در آینده بازار ارز نگرانی از افزایش مقدار عرضه ارز وجود ندارد، گفت: در آینده امکانات و دسترسی ما به منابع ارزی بیشتر خواهد شد، بنابراین عقل اقتصادی به افزایش ناگهانی قیمت اخیر ارز در هفته گذشته پاسخ مثبت نمی‌دهد. پس می‌تواند موضوعی کوتاه مدت و مقطعی باشد.

وی با بیان اینکه ممکن است افزایش قیمت ارز در هفته گذشته مرتبط با سفرهای پایانی تعطیلات و یا ارز احیا شده توسط زائران و یا حتی برخی عوامل روانی کوتاه‌مدت باشد که در واقعیت هیچ پشتوانه‌ای ندارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بانک مرکزی از منابع ارزی متناسب برخوردار است و می‌تواند بازار را کنترل کند و دولت اصلا خواهان افزایش نرخ ارز نیست. پیش‌بینی ما این است که نوسانات اخیر مثل اسفندماه سال گذشته باشد و ان‌شاءالله تا هفته آینده شاهد بازار ارزی منطقی و باثبات باشیم.

حادثه مکه غیرعمدی بود/پیگیری وضعیت دو نوجوان ایرانی و ماجرای فرودگاه مکه

نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد اتفاق تأسف بار اخیر در مکه و واکنش دولت ایران، با بیان اینکه این حادثه غیرعمدی بوده است، اما از کشوری که مهمان دعوت می‌کند توقع داریم در خصوص اقدامات تأمینی اقدامات لازم را از قبل انجام دهد، تصریح کرد: دولت این مسأله را پیگیری خواهد کرد و ما معتقدیم دولت عربستان باید مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به حجاج و مهمانان خود داشته باشد و برای سلامتی آنها اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام دهد.

نوبخت همچنین به حادثه دو نوجوان ایرانی در فرودگاه مکه اشاره کرد و گفت: این موضوع نیز در دست جریان است و دولت عربستان برخورد جدی داشته است و دستگاه قضایی عربستان این موضوع را رها نکرده و حتی احتمال مجازات های سنگین برای متخلفان وجود دارد. بنابراین اطمینان نسبی داریم که پرونده در عربستان به صورت جدی بررسی می‌شود.

تصمیمی برای افرایش قیمت حامل های انرژی نداریم

وی در پاسخ به این سوال که ‌آیا در ادامه اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده برنامه ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی داریم، گفت: دولت در حال حاضر هیچ تصمیمی برای اینکه در سال ۹۵ قرار باشد قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد، ندارد و ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به معنای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیست و می‌تواند نحوه توزیع منابع را در بر بگیرد.

بودجه ۹۵ با کمترین قیمت نفت

وی در رابطه با توجه دولت به مسائل اجتماعی در کنار موضوعات اقتصادی، گفت: تنها یک بخش از برنامه ششم مربوط به توسعه اقتصاد است. بنابراین مسائل اجتماعی نیز مدنظر دولت بوده است، اما به خاطر اهمیت موضوع اقتصادی اکثر سوالات و توقعات در حوزه اقتصادی متمرکز شده‌اند که این به معنای عدم توجه دولت به موضوعات دیگر نیست.

نوبخت همچنین در رابطه با کاهش قیمت نفت و تأثیرات آن گفت: قیمت نفت کاهش داشته است و ممکن است حتی از این رقم پایین‌تر آید، بنابراین در بودجه سال ۹۵ بر اساس کمترین قیمتی که نفت می‌تواند داشته باشد تصمیم گیری شده است و باید بودجه ۲۲ میلیون دلاری را پیش‌بینی می‌کردیم که در مقایسه با سنوات گذشته که تا ۱۲۰ میلیارد دلار بود بسیار متفاوت است. بنابراین ما تا هر قیمتی که نفت کاهش پیدا کند اجازه نمی‌دهیم بازار جمهوری اسلامی ایران واگذار به کشورهای دیگر شود و هر قدر کشورهای دیگر زمینه‌سازی کنند تا ایران منصرف شود ما بر رسیدن به سهم عادلانه ایران بر بازار نفت تأکید می‌کنیم.

ابلاغیه های بودجه ۹۵

سخنگوی دولت با اعلام اینکه لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور بدون تبصره تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود، گفت: در پایان هفته گذشته بخشنامه بودجه سال ۹۵ از سوی رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

نوبخت امروز گفت:۳۰ درصد از بودجه سال ۹۵ به نفت وابسته است و ۷۰درصد آن وابسته به منابع غیرنفتی است. سخنگوی دولت با اشاره به اینکه منابع بودجه عمومی در سال ۹۵ در حد ۲۱۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده گفت: هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده ادامه پیدا می‌کند.سخنگوی دولت افزود: منابع بودجه عمومی در سال ۹۵ در حد ۲۱۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و حدود ۱۵ درصد نسبت به بودجه سال قبل رشد داشته است. بودجه سال ۹۵ در وقت مقرر و قانونی خود به مجلس تقدیم می‌شود.

به گفته وی،  پیش‌نویس لایحه قانون برنامه ششم توسعه از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در هفته گذشته به هیئت وزیران تقدیم شد و از فردا در جلسه هیئت دولت بررسی می‌شود.

وی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال گذشته، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با بودجه در نظر گرفته شده برای سال ۹۵ شاهد ۴٫۱ درصد رشد اقتصادی در کشور باشیم.

سخنگوی دولت در ادامه تاکید کرد: هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده نیز ادامه پیدا می‌کند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس