تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۴

درحالی که وزارت بهداشت می گوید نگرانی بابت شیوع آنفلوانزای مرغی وجود ندارد، اما رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور گفته: «به عنوان یکی از مسئولان این صنعت، نسبت به شیوع گسترده آنفلوانزا در کشور اعلام خطر می‌کنم.» به گزارش گذارنیوز آنفلوآنزای مرغی، بیماری کشنده ای که در ۱۰ سال گذشته بسیار سر زبان […]

درحالی که وزارت بهداشت می گوید نگرانی بابت شیوع آنفلوانزای مرغی وجود ندارد، اما رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور گفته: «به عنوان یکی از مسئولان این صنعت، نسبت به شیوع گسترده آنفلوانزا در کشور اعلام خطر می‌کنم.»

آنفولانزا

به گزارش گذارنیوز آنفلوآنزای مرغی، بیماری کشنده ای که در ۱۰ سال گذشته بسیار سر زبان ها بوده است، مدتی است دوباره در ایران شایع شده . هرچند که به گفته معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت احتمال ابتلای انسانی این بیماری بالا نیست.

با این حال امروز رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور گفت: خرید و فروشی مرغ زنده بومی در نقاطی که آنفلوانزا در آنجا مشاهده شده از جمله مازندران و آذربایجان شرقی ممنوع است،بنده به عنوان یکی از مسئولان این صنعت، نسبت به شیوه گسترده آنفلوانزا در کشور اعلام خطر می کنم و مسئولان باید با عزم جدی از شیوع بیشتر آن جلوگیری کنند.

محمد یوسفی گفت: با نظارت دامپزشکی بارگیری و انتقال مرغ زنده صنعتی مجاز است، چراکه دامپزشکی به راحتی قادر به کنترل واحدهای صنعتی است، قبل از بارگیری از مرغ‌ها نمونه خون گرفته می شود و در صورتی که تشخیص دهند مرغ سالم است، اجازه بارگیری داده می شود. موضوع آنفلوانزا باید جدی گرفته شود و نباید بی توجه از کنار آن گذشت، دامپزشکی باید امکانات لازم در اختیار داشته باشد تا بیماری را در هر نقطه که مشاهده کرد، مدیریت و کنترل کند.

با این حال معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پی انتشار اخباری مبنی بر مشاهده مواردی از آنفلوآنزای پرندگان در دماوند، فیروزکوه و …ضمن تاکید بر اینکه برای مردم تهدیدی در مورد این بیماری وجود ندارد، توصیه کرد که از خرید گوشت مرغ از بازارهای آزاد خودداری شود.

محمود نبوی درباره مشاهده موارد انسانی مبتلا به این ویروس در کشور به ایسنا گفت: این ویروس به سختی به انسان منتقل می‌شود و امکان سرایت پایینی دارد. اما اگر منتقل شود تلفاتی بین ۴۰ تا۶۰ درصد خواهد داشت.

او گفت: از ۲۰ سال گذشته تا کنون کل موارد انسانی مبتلا شده در دنیا هزار نفر بوده است. خوشبختانه تا به حال نیز مورد انسانی مبتلا به این نوع آنفلوآنزا را در کشور نداشته ایم. درعین حال اگر در یک مرغداری این بیماری مشاهده شود، تمام کارکنان و کارگران آن تا حدود دوهفته تحت نظر قرار می‌گیرند.

نبوی ادامه داد: از ۲۰ سال گذشته تاکنون که آنفلوآنزای پرندگان در دنیا مشاهده شده است، برخی کشورها مانند ایران سیاست امحا را درپیش گرفته‌اند و در هر کانونی که پرنده بیمارمشاهده می‌شود با پرداخت خسارت، آنها را از بین می‌برند که سیاست درستی است. کشورهایی که این سیاست را اجرا کردند موارد انسانی نداشتند و یا اینکه بسیار کم بوده است.

به گفته او مرغداران نیز از این سیاست استقبال می‌کنند: چراکه که می‌دانند این بیماری ممکن است به تمام مرغداری سرایت کند. درهر کانونی که این بیماری دیده شود تا شعاع خاصی پرندگان امحا می‌شوند و فضولات‌شان نیز ضدعفونی می‌شود و بعد از حدود یک تا سه ماه نیز اجازه تخم‌ریزی مجدد داده می‌شود.

نبوی درباره مناطقی که امکان ابتلای به بیماری در آن وجود دارد نیز گفت: این بیماری برخی سال‌ها درکشور زیاد بوده است و برخی سال‌ها کمترو ممکن است درهمه جای کشور مشاهده شود. آنفلوانزای پرندگان امسال کمی بیشتر ازسال گذشته در دنیا بوده است، اما این به معنی گسترده بودن آن یا تبدیل آن به ویروس انسانی نیست.

وی با بیان اینکه برای مردم تهدیدی دراین زمینه وجود ندارد افرود: این ویروس چند ساعت پس از کشته شدن پرنده از بین می‌رود. بنابراین گوشتی که ازطریق کشتارگاه‌های مجاز عرضه می‌شود، مشکلی ندارد و مردم با خیال راحت می‌توانند از آن استفاده کنند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت توصیه کرد که مردم گوشت مرغ را از مجاری دولتی که تحت کنترل هستند تهیه کنند و خودشان اقدام به خرید آن از بازارهای آزاد نکنند؛ چرا که ممکن است مبتلا به بیماری‌های دیگری نیز باشند. از خرید پرنده به عنوان نگهداری در منزل نیز خودداری کنند و اگر مایل به خرید آن هستند از مراکز مجاز اقدام به تهیه کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس