تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۵

تمجیدنمایندگان مجلس ازعملکردحجت الاسلام انصاری درایجادتعامل میان قوای مقننه ومجریه سرویس سیاسی – اجتماعی: قوای مجریه و مقننه به عنوان نهادهای اجرای قانون و همچنین قانونگذاری،از جایگاه ویژه ای در تمامی‌کشورها برخوردارند و به طبع هر میزان تعامل و همکاری این قوا بیشتر باشد، زمینه اعمال مطلوب تصمیمات در تمامی‌سطوح و حوزه‌ها اعم از داخلی […]

تمجیدنمایندگان مجلس ازعملکردحجت الاسلام انصاری درایجادتعامل میان قوای مقننه ومجریه

سرویس سیاسی – اجتماعی: قوای مجریه و مقننه به عنوان نهادهای اجرای قانون و همچنین قانونگذاری،از جایگاه ویژه ای در تمامی‌کشورها برخوردارند و به طبع هر میزان تعامل و همکاری این قوا بیشتر باشد، زمینه اعمال مطلوب تصمیمات در تمامی‌سطوح و حوزه‌ها اعم از داخلی و خارجی فراهم می‌شود و در نهایت به رضایت مردم از حاکمیت منجر می‌شود.

در کشور ما برای تحقق هر چه بهتر این مهم، معاونتی در نهاد ریاست جمهوری با عنوان معاونت پارلمانی تعریف شده است و فرد عالی این معاونت موظف است با لحاظ کردن تمامی‌شرایط و بهره گیری از امکانات، در مسیر تسهیل ارتباط نمایندگان مجلس با دولت گام بردارد و با انتقال ایده‌ها و خواسته‌ها، بستر تعاملات را فراهم کند.سه سال قبل و با آغاز کار دولت یازدهم، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی بر اساس لزوم برقراری تعامل ذکر شده، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری را که تجربه چند دوره نمایندگی مجلس را داشت، مامور انجام این مهم کرد و به این ترتیب دکتر انصاری فعالیت خود را در معاونت پارلمانی آغاز کرد و توانست توفیقاتی هم کسب کند.هفته گذشته و همزمان با آغاز چهارمین سال کاری دولت یازدهم، دکتر روحانی در احکامی‌جداگانه، دست به تغییراتی در برخی از معاونت‌های ریاست جمهوری زد وحجت‌الاسلام والمسلمین مجیدانصاری معاون سابق پارلمانی به معاونت حقوقی ریاست جمهوری رفت و جایگزین الهام امین زاده شد.

‌به دنبال پایان ماموریت حجت‌الاسلام انصاری در معاونت پارلمانی، در گفتگو با چند نفر از نمایندگان مجلس‌، نقطه نظرات آنها را درباره عملکرد وی جویا شویم.

اظهارات نمایندگان، گواهی عملکرد مثبت است و بر آشنایی دکتر انصاری با نوع کار صحه می‌گذارد. نمایندگان مجلس همچنین از انتظارات خود از معاون جدید سخن می‌گویند و بر ادامه مسیر طی شده سه سال گذشته و همچنین تقویت هر چه بیشتر تعاملات تاکید می‌کنند.

مسئولی که دلسوز است

همایون‌هاشمی‌نماینده مردم میاندوآب‌، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس دهم در گفتگو با اطلاعات با تاکید بر این که اقای انصاری از دلسوزان کشور است، می‌گوید: ایشان طی سال‌های طولانی سابقه روشن و خوبی از جمله در مجلس شورای اسلامی‌دارد و به اعتقاد من می‌توان نمره قبولی را برای عملکرد او در جایگاه معاونت پارلمانی رئیس جمهوری در نظر گرفت و انتقاد زیادی به عملکرد او وارد نیست.

وی با تاکید بر تاثیر عملکرد معاون پارلمانی رئیس جمهوری در رفع مشکلات کشور، می‌افزاید: معاون پارلمانی رئیس جمهوری می‌تواند در ریل گذاری روابط بین نمایندگان مردم با رئیس جمهوری نقش جدی تری ایفا کند.‌هاشمی‌همچنین از پاسخگو بودن به نماینده‌ها و رفتار درست و اصولی در مقابل نمایندگان به عنوان ویژگی‌های فرد شایسته ای که بتواند مسئولیت معاونت پارلمانی رئیس جمهوری را به نحو احسن به عهده بگیرد یاد و تاکید می‌کند: مسئولیت برقراری ارتباط و افزایش تعامل دولت و مجلس با ویژگی‌های یاد شده تحقق می‌یابد. وی می‌افزاید: حضور فیزیکی معاون رئیس جمهوری در مجلس اهمیت زیادی ندارد بلکه آنچه مهم است، دغدغه مندی او برای رفع دغدغه‌های نمایندگان است.

نماینده مردم میاندوآب می‌گوید: منظور کردن صراحت و سرعت در پاسخگویی به مطالبات بسیار اهمیت دارد،‌ ضمن این که معاون پارلمانی رئیس جمهوری باید ارتباط سطوح پایین دست با مجلس را مدنظر داشته باشد تا مسئولان ضابطه مند و پاسخگو باشند.

افزایش تعاملات در دوره فعالیت

دکتر انصاری

محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی نماینده مردم کرمان و راور وعضو کمیسیون اقتصادی هم درگفتگو با اطلاعات‌، با بیان این که عملکرد آقای انصاری در جایگاه معاون پارلمانی ریاست جمهوری تاثیر قابل قبولی در تعاملات دولت و مجلس داشته است، می‌افزاید: شناخت کاملی که ایشان در چهار دوره نمایندگی درمجلس داشت، زمینه ساز و عامل تعامل مثبت شده بود. وی می‌گوید: اقدامات و پیگیری‌های وی در معاونت پارلمانی بسیارخوب و مثبت بود و هیچ زمان مواضع سیاسی را درمسائل مرتبط با مراودات دولت و مجلس لحاظ نمی‌کرد و این موضوع نقطه عطفی در فعالیت‌های ایشان در این جایگاه به شمار می‌آید که جای تقدیر و تشکر دارد.

پورابراهیمی‌با بیان این که دکتر امیری هم سال‌ها در مجلس حضور موثری داشته است و امیدوارم ایشان هم با اتخاذ تصمیمات و راهکار‌های ویژه، تعامل هر چه بیشتر قوای مقننه و مجریه را دستور کار قرار دهد، برای وی آرزوی موفقیت می‌کند.

نماینده مردم کرمان و راوردر مجلس همچنین درباره ویژگی‌های یک معاون پارلمانی ایده آل، می‌گوید:

شناخت کافی ازمجلس، اشراف بر مسائل وموضوعات مختلف و تعامل دوستانه و صمیمانه با نمایندگان از ویژگی‌های مطلوب معاون پارلمانی است که آقای انصاری دارای این وی‍ژگی‌ها بود.

وی در پایان می‌گوید: ممکن است گاهی مواضع سیاسی اتخاذ شده با نمایندگان یکسان نباشد اما نقدی دراین باره وارد نیست.

ارتباط منطقی با نمایندگان

داود محمدی نماینده مردم قزوین در مجلس هم در گفتگو با خبرنگارما به اهمیت نقش معاون پارلمانی رئیس جمهوری در افزایش تعامل قوای مجریه و مقننه اشاره می‌کند و می‌گوید: فردی که این مقام را برعهده می‌گیرد باید بتواند ارتباط خوب و منطقی با مجموعه نمایندگان برقرار کند که آقای انصاری تلاش خوبی در این حوزه داشته است.

وی ابراز امیدواری می‌کند که معاون جدید پارلمانی رئیس جمهوری هم بتواند با ادامه راه حجت‌الاسلام والمسلمین انصاری‌، درمسیر تقویت همکاری و تعامل دولت و مجلس گام بردارد.

دیدگاه نماینده اقلیت دینی آشوریان و کلدانی

” یوناتن بت کلیا “‌، نماینده اقلیت دینی آشوریان و کلدانی هم در ارزیابی عملکرد معاون سابق پارلمانی رئیس جمهوری می‌گوید: ایشان در سه سال گذشته با شناخت خوبی که از مجلس داشت و با مسئولیت پذیری و آگاهی، توانست ارتباط خوب و شایسته ای با نمایندگان برقرار کند.

وی با اشاره به حضور مستمر آقای انصاری در مجلس طی فعالیتش در این مسئولیت، گفت: در این مدت ایشان به درخواست‌های ما در جهت افزایش تعاملات جامه عمل می‌پوشاندند و با حسن خلق ایشان، کارها به نتیجه می‌رسید و پاسخ می‌گرفتیم.

بت کلیا، با یادآوری مساله ارتباط مستقیم و حضور مرتب حجت‌الاسلام انصاری در مجلس، از آن به عنوان یک اصل در تعامل دولت و مجلس در دوره گذشته یاد می‌کند و می‌گوید: این ارتباط سبب جلوگیری از اتلاف وقت و رفع مشکلات مردم می‌شود. در میان گذاشتن مسائل پیش از وخامت اوضاع، از طرح سئوال و موارد بعدی همچون استیضاح جلوگیری می‌کند، اما اگر مسائل طولانی شود و نهایتا کارد به استخوان نماینده برسد، می‌تواند سئوال کند، تذکر دهد و نهایتا امضا جمع کند.

وی می‌افزاید:همچنین حضور مستمر سبب می‌شود نمایندگان حرف‌ها و درخواست‌ها را به طور مستقیم و چهره به چهره مطرح کنند تا اصل موضوع مورد بررسی قرار گیرد و هیچگونه حاشیه ای برای آن موضوع ایجاد نشود.نماینده اقلیت دینی آشوریان و کلدانی تاکید می‌کند: بنده رضایت ۹۰ درصدی ازعملکرد ایشان داشتم و امیدوارم معاون جدید بتواند با بهره گیری از تجربیات گذشته، به تعامل بیشتر دولت و مجلس کمک کند.

همچنین بهروز نعمتی سخنگوى هیات رئیسه مجلس وعضو ناظر هیات رئیسه مجلس دهم با بیان این که آقای انصاری سالها تجربه نمایندگی داشته اند، می‌افزاید: در زمان تصدی ایشان، روابط بسیارخوبی بین ریاست جمهوری و مجلس برقرار شد و عملکرد ایشان را شفاف و روشن و همچنین مثبت ارزیابی می‌کنم.این نماینده مجلس‌با تاکید بر اهمیت ویژه جایگاه معاونت پارلمانی ریاست جمهوری می‌گوید: عملکرد و فعالیت معاون پارلمانی اهمیت زیادی دارد چرا که باید ارتباط مجلس و دولت برقرار باشد تا به رفع مشکلات کمک کند و تحقق هر چه بیشتر این مهم جزو ضروریات است. وی با تشکر از زحمات آقای انصاری درمعاونت پارلمانی ریاست جمهوری، برای دکتر امیری آرزوی موفقیت می‌کند.

الله یار ملکشاهی، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هم برخورداری از یک شخصیت برجسته حقوقی را به عنوان یکی از ویژگی‌های بارز آقای انصاری برمی‌شمرد و می‌گوید: ایشان در جایگاه معاون پارلمانی ریاست جمهوری، به نحو مطلوبی فعالیت کرد به ویژه در کمیسیون قضایی عملکرد خوبی داشت و تعامل خوبی داشتیم که به امید خدا در معاونت حقوقی هم موفق شوند.

وی همچنین درباره انتصاب امیری و ویژگی‌های وی می‌گوید: معاون جدید پارلمانی هم از شخصیت بسیار ارزشمندی برخوردارند و به لحاظ اطلاعات زیادی که آقای امیری نسبت به مجلس دارد،در انتظار تعامل هر چه بیشتر دولت و مجلس هستیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی‌با بیان این که اکثر نمایندگان مایلند که ازسیاست‌های دولت حمایت کنند، می‌افزاید: گاهی به دلیل ارتباطات ضعیف ممکن است خواسته‌های دولت به درستی برای نمایندگان تبیین نشود و در برخی موارد هم شاید خواسته‌های جزیی از سوی نمایندگان در باره حوزه‌های انتخابیه مطرح شود ولی به خوبی پوشش داده نشود که این مساله در رفتار نمایندگان با دولت تاثیرگذار است.

سنگ صبور دولت

همچنین محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان این که آقای انصاری طی سه سال و در جایگاه مورد نظر، سنگ صبور دولت در مجلس نهم بود، می‌افزاید: کار با مجلس نهم کارسختی بود و تنظیم روابط با مجلسی که بنای ناسازگاری با دولت جدید داشت، به واقع کار سختی بود که آقای انصاری به خوبی توانست در راه افزایش تعاملات قدم بردارد.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس