تاریخ انتشار: ۰۶ تیر ۱۳۹۴

سخنان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به این جهت است که برخی که افکار آن‌ها رانده شده با شکل و شمایل تازه می‌خواهند از پنجره وارد شوند، کسانی که همچنان از تفکر و خط مشی احمدی‌نژاد و اطرافیان آن‌ها دفاع می کنند و می‌‌خواهند در قالب‌های تازه وارد شوند و خسارت‌ها را تکرار کنند. به گزارش گذارنیوز پایگاه […]

سخنان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به این جهت است که برخی که افکار آن‌ها رانده شده با شکل و شمایل تازه می‌خواهند از پنجره وارد شوند، کسانی که همچنان از تفکر و خط مشی احمدی‌نژاد و اطرافیان آن‌ها دفاع می کنند و می‌‌خواهند در قالب‌های تازه وارد شوند و خسارت‌ها را تکرار کنند.
پورنجاتی
به گزارش گذارنیوز پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بخش‌هایی از سخنان او را در جمع مردم دزفول منتشر کرده که در بخش پایانی آن، ایشان روحانیت را در معرفی و حمایت از محمود احمدی‌نژاد مقصر می‌داند و می‌گوید برخی از آن‌ها همچنان نیز به حمایت‌های خود ادامه می‌دهند.  احمد پورنجاتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده ادوار مجلس اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را روشن دانسته و به آفتاب می‌گوید: «حمایت‌های صورت گرفت از احمدی‌نژاد بی‌سابقه بود. به نظر می‌رسد برخی روحانیون  نقش به‌سزایی در بر کشیدن احمدی‌نژاد در آن برهه داشتند، همینطور در ادامه حضور وی در عرصه مدیریتی کشور. حتی بعید است کسانی که احمدی‌نژاد را تایید کرده‌اند در سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی تردید داشته باشند، چون این افراد نقش پر‌رنگی در حمایت از وی داشتد، شخصیت‌های مورد احترامی که برخی از آنان نیز در قید حیات نیستند برای احمدی‌نژاد از  تعابیر کم‌سابقه، عجیب و غریب استفاده می‌کردند.
وی ادامه داد: کسانی که حتی از آن‌ها انتظار موضع‌گیری سیاسی به این شکل نمی‌رفت از احمدی‌نژاد حمایت‌های عجیب داشتند‌. شخصیتی مانند مصباح‌یزدی ظاهرا چند سالی است که در سیاست فعال شده‌اند ولی تعداد قابل توجهی از روحانیون شاید از موضع مخالفت با جریان اصلاحات دچار نوعی شتابزدگی در اظهارنظر شدند.»
وی ادامه می‌دهد: «آیت‌الله هاشمی تعبیر “قصور” را به کار برده‌اند چون تقصر جنبه ارادی دارد و کسانی که در ایجاد آن شرایط سهم داشته‌اند، باید آن را پذیرفته و جبران کنند. از سال ۷۶ به بعد رئیس قوه مجریه به شکل آشکارتری رقابتی شده و از شکل و شمایل بیعت‌گونه سابق خارج شد. انتظار این بود که در رقابت‌های سیاسی شخصیت‌ها، نهاد‌های مرجع و مورد اعتماد عمومی که فرابخشی و فراسیاسی هستند به صورت مصداقی وارد چالش‌ها و جانبداری‌های سیاسی خاص نشوند که متاسفانه می‌بینیم در انتخابات ۸۴ به گونه‌ای شگفت‌انگیز  این اتفاق رخ داد و با استفاده از همه امکانات عمومی که در اختیار بخشی از روحانیت بود مانند تریبون‌های مختلف نماز جمعه و مساجد از یک کاندیدا یعنی احمدی‌نژاد حمایت شد. آن هم حمایتی که گویی وی پدیده‌ای قدسی و اعتقادی است که باید مورد تبعیت مردم قرار بگیرد، یعنی جنبه ایدئولوژیک و اعتقادی پیدا کرد و نوعی استفاده نابجا از باورهای جامعه نسبت به آموزه‌های دینی صورت گرفت.»
پورنجاتی با بیان این که اگر حمایت‌های صورت‌گرفته آثار زیان بار اندکی داشت قابل اغماض بود، می‌گوید: «شخصیت مذهبی و کسانی که روحانی بودند از احمدی‌نژاد حمایت بی‌چون و چرا می‌کرده، نسبت‌های عجیب و غریب داده و حتی وی را به امام زمان ربط می‌دادند. وقتی  به گذشته نگاه می‌کنیم، می‌بینیم نوعی بدعت تاریخی رخ داده است. البته تنها علما نبودند، بسیاری تحت عنوان اصولگرا و شخصیت‌های سر‌شناس از احمد‌ی‌نژاد حمایت کردند. در اواخر مجلس ششم رئیس فراکسیون اصولگرایان، حداد‌عادل یا چمران به عنوان رئیس شواری شهر در حمایت از وی تاثیر داشتند. این افراد اگر اظهار بی‌اطلاعی کنند هم عذر بد‌تر از گناه است که شخصیت ناشناخته و امتحان پس‌نداده‌ای را به شکلی تمام‌عیار تایید کرده و به مثابه بهترین گزینه اصلح  معرفی کرداند.»
این نماینده ادوار مجلس اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را خطاب به کسانی که قصد حاشا کردن خطایی تاریخی را داشته‌اند دانسته و می‌گوید: «صحبت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ناظر بر فعالیت‌هایی بوده که قصد ماله‌کشیدن حمایت از احمدی‌نژاد را داشته‌اند و نوعی تذکر برای عدم حمایت از چنین افرادی در آینده است، حتی در قالب دیگر و با شعار‌ها و اسامی متفاوت. امروز که این اظهارات منتشر می‌شود هیچ کس آشکارا از احمدی‌نژاد حمایت نمی‌کنند چون به عنوان یک ذهنیت فراگیر‌، پدیده احمدی‌نژاد و مدیریت او در جامعه جنبه نا‌خوشایند دارد. سخنان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به این جهت است که برخی که افکار آن‌ها رانده شده با شکل و شمایل تازه می‌خواهند از پنجره وارد شوند، کسانی که همچنان از تفکر و خط مشی احمدی‌نژاد و اطرافیان آن‌ها دفاع می کنند و می‌‌خواهند در قالب‌های تازه وارد شوند و خسارت‌ها را تکرار کنند.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس