تاریخ انتشار: ۰۸ تیر ۱۳۹۴

دلواپسان برخلاف رهبرانقلاب بارها ظریف و تیم مذاکره کننده هسته‌ای را متهم به سازشکاری کرده‌اند. به گزارش گذارنیوز  رهبر معظم انقلاب بار دیگر از تیم مذاکره کننده هسته‌ای حمایت کردند، حمایتی که بسیار صریح و واضح بود. ایشان تیم مذاکره کننده ایران را امین، غیور، شجاع و متدین دانستند. رهبری انقلاب پیش از این نیز […]

دلواپسان برخلاف رهبرانقلاب بارها ظریف و تیم مذاکره کننده هسته‌ای را متهم به سازشکاری کرده‌اند.

مجلس

به گزارش گذارنیوز  رهبر معظم انقلاب بار دیگر از تیم مذاکره کننده هسته‌ای حمایت کردند، حمایتی که بسیار صریح و واضح بود. ایشان تیم مذاکره کننده ایران را امین، غیور، شجاع و متدین دانستند. رهبری انقلاب پیش از این نیز بارها از این تیم مذاکره کننده حمایت کرده بودند. ایشان با فرزند انقلاب خواندن تیم مذاکره کننده تصریح کردند:« هیچ‌کس نباید این مجموعه‌ی مذاکره‌کنندگان ما را با مجموعه‌ی شامل آمریکا – همان شش دولت، به‌اصطلاح پنج بعلاوه‌ی یک – سازش‌کار بداند؛ این غلط است؛ اینها مأموران دولت جمهوری اسلامی ایران هستند، اینها بچّه‌های خودمان هستند، بچّه‌های انقلابند؛ یک مأموریّتی را دارند انجام میدهند. کار سختی هم هست [که] بر عهده‌ی اینها است؛ دارند با تلاش فراوان آن کاری را که بر عهده‌ی آنها است انجام میدهند.»

این بیانات نشان می‌دهد که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برخلاف آمریکا و دیگر کشورهای عضو ۱+۵ به صورت کامل به تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعتماد دارند. رهبری انقلاب بارها اعلام کرده‌اند. نگرانی رهبرانقلاب بابت نیرنگ‌های طرف غربی است. نکته‌ای که ایشان در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری هم به آن اشاره کردند. آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند:« من نگرانم، چون طرف مقابل حیله گر و اهل خدعه و نیرنگ است و از پشت خنجر می زند.» این معنا دقیقا تفاوت نگاه مقام معظم رهبری با دلواپسان در مورد مذاکرات هسته‌ای است.

رهبرانقلاب نگران رفتار طرف غربی است و مخالفان دولت روحانی دلواپس رفتار تیم مذاکره کنند. دلواپسان از آغاز مذاکرات هسته‌ای در دولت روحانی بارها او و ظریف را متهم به سازشکاری و کوتاه آمدن در برابر غرب کردند.

حسین شریعتمداری که از سردمداران دلواپسان است در اولین سفر روحانی به آمریکا و اولین دیدار ظریف با کری، به دولت یازدهم تاخت و گفت:« هیات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در سفر به نیویورک و مقدمات اولیه آن امتیازاتی به رژیم اشغالگر قدس داده است که تا کنون بی‌سابقه بوده است» او از امتیازی به رژیم صهیونیستی صحبت می‌کند، نکته‌ای که درست برخلاف منویات رهبرانقلاب در مورد مذاکرات هسته‌ای است. شریعتمداری رسما روحانی و ظریف را متهم به سازشکاری می‌کند، آنهم نه با کشورهای ۱+۵ بلکه با اسرائیل!!

آقای کریمی قدوسی هم در مورد ظریف می‌گوید:« آقای ظریف می گوید سال‌ها در آمریکا زندگی کرده و با «جو بایدن» رفت و آمد خانوادگی داشته است، همچنین با «جورج سوروس» (که پدر انقلاب‌های مخملی در دنیاست)، نیز رفت و آمد می‌کرده. آقای ظریف که اینان را می شناسد، باید بهتر از این عمل کند.» او به صورت ملموسی ظریف را متهم به رابطه دولتمردان آمریکایی می‌کند.

در حالی که بارها رهبرانقلاب از تیم مذاکره کننده هسته‌ای دفاع کرده است، حمید رسایی بازهم پای ظریف را به وسط میدان می‌کشد و می‌گوید:« اگر ظریف بر خلاف خط قرمزهای مقام معظم رهبری مذاکره کند و حق غنی‌سازی برداشته شود و مراکز فناوری تعطیل شوند مردم نمی‌گذارند این چنین کسی در کشور بماند.» یا او در نطقی مجلس با حالتی توهین آمیز دیدارهای ظریف و شرمن را مسخره می‌کند و می‌گوید:« ما تردید نداریم تا ابر رهبری همچون امام خامنه ای پرچمدار این کشتی است، قطعا ۵+۱ نخواهد توانست به خواسته های شوم خود برسد هر چند نماینده آمریکا وندی شرمن ادعا کند که ظریفانه به آقای ظریف نزدیک شده و آنها در مذاکرات همدیگر را به نام کوچک صدا می کنند و گاهی درباره مسائل خصوصی با یکدیگر سخن می گویند”»

رهبرانقلاب از تیم مذاکره کننده صریح حمایت می‌کنند اما برخی نمایندگان در کمیسیون و یا صحن علنی مجلس ظریف را به باد انتقاد می‌گیرند و از جانب رهبرانقلاب سخن می‌گویند و رئیس دستگاه دیپلماسی کشور را متهم به سازشکاری می‌کنند. در یکی از جلسات کمیسیون امنیت ملی مجلس، کریمی قدوسی خطاب به ظریف گفت:« هبری در یک جلسه خصوصی در خصوص اقدامات وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه تذکرداده است. ؛اما ظریف به کریمی‌قدوسی گفت شما دروغ می‌گویید و با این گونه حرفها به آقا تهمت می‌بندید و به آقا ظلم می‌کنید و در آن جلسه هرگز آقا به من تذکر ندادند.»

این نماینده مجلس در جلسه‌ای دیگر سوالاتی را از ظریف مطرح می‌کند که محتوای همه آنها، این معناست که ظریف در مقابل طرف غربی تن به سازش داده است و عزت ملی را راعایت نکرده است. این سوال‌ها را مرور کنید:« چرا با وجود اینکه از مذاکره دوجانبه با آمریکایی‌ها منع شدید، بار دیگر در نشست اخیر آن را تکرار کردید؟ چرا اکثر زمان مذاکرات یک سال گذشته متوجه مذاکره با آمریکا شیطان بزرگ شد و سایر کشورهای ۱+۵ در اولویت دوم بودند؟ چرا در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مذاکراتی که می‌فرمایید نباید جنایی شود در آن کشور می‌گویید اگر با ما و آن دولت کنار نیایید، ۱۶ ماه دیگر در انتخابات آینده مردم ایران به جریان ضد غربی رای می‌دهند، مگر شما جریان غربی هستید که قرار است جریان ضد غربی سر کار بیاید؟ چرا تلاش نکردید یکی از مذاکرات هسته‌ای را به شرق و کشورهای آسیایی بکشانید و مستمرا در نیویورک و ژنو بودید؟ چرا به یاوه‌گویی‌های آمریکا پاسخ نمی‌دادید؟ چرا تهدید و توهین‌ها را به ملت بی‌جواب گذاشتید؟ چرا یک گزارش رسمی به ملت ایران ندادید؟ چرا در توافق ژنو در همان قدم اول همه فاکتورهای اقتدار را یک طرفه به طرف مقابل دادید؟

چرا در سفر اشتون با هماهنگی شما اجازه دیدار با عناصر فتنه داده شد؟ کمیسیون امنیت ملی در این زمینه کمیته ویژه تشکیل داد و گزارش آن به صحن فرستاده شد، تشخیص کمیته با توجه به مستندات این بود که این دیدار با اجازه و چراغ سبز شما صورت گرفته است. در زمینه لغو تحریم‌ها که بیش از ۱۰ ماه از مذاکرات یکساله می‌گذرد، چرا سه چهارم بحث‌ها را به مباحث فنی اختصاص دادید و در انتها به بحث‌های مربوط به تحریم‌ها شدید؟ چرا اینقدر تلاش شد تا صدا و سیما، روزنامه‌ها و رسانه‌های ارزشی درباره اطلاع‌رسانی و تحلیل آنچه در مذاکرات می‌گذرد، خودداری کنند؟ چرا مطرح می‌کنید رهبری در جریان ریز مذاکرات است و مسائل جزئی را می‌دانند در حالی که واقعیت ندارد و ریز واقعیت به مذاکره‌کنندگان واگذار شده است؟ چرا با وجود تشدید تحریم‌ها از طرف مقابل که برخلاف اصول اصلی توافق بود، مذاکرات را ادامه دادید و هیچ اقدامی برای مقابله به مثل انجام ندادید؟ چرا می‌گویید این مذاکرات بود که به ملت عزت داد؟»

نمونه اخر این دلواپسی‌ها ماجرای درگیری لفظی ظریف وکوچکزاده در مجلس بود. که می‌خواهیم یک بار دیگر آن را مرور کنیم. ماجرا از انجا آغاز شد که آقای کوچک زاده بعد از پایان سخنرانی وزیر خارجه خود را به ظریف رساند و با لحنی توهین آمیز گفت: «در منطقه گند زدید.» کوچک زاده سپس فریاد کشید که رهبری دستور داده مذاکرات را متوقف کنید!

ظریف در پاسخ به کوچک‌زاده از وی پرسید من وحدت ملی را خدشه‌دار کرده‌ام؟ یا کسی که به من خائن گفته است؟ و کوچک‌زاده در جواب می‌گوید: خائن گفتن را کسی به شما می‌گوید، که زیر سایه تهدید مذاکرات را ادامه می‌دهید و من از زبان او به شما می‌گویم!
ظریف پس از شنیدن این ادعا واکنش نشان داد و گفت رهبری خودشان زبان برای این نظام هستند و شما حق ندارید از زبان ایشان مطلبی بیان کنید. وزیر خارجه کشورمان پس از بیان این سخن، مجلس را ترک کرد.
همانطور که مشاهده می‌کنید، مخالفان دولت در تمام سخنان و صحبت‌های خود که بخشی از آنها در سطرهای بالا آمده است، بارها دولت و ظریف را متهم به سازشکاری کرده‌اند و این درست برخلاف نظرات رهبرانقلاب است. این سخنان تفاوت بزرگ دغدغه‌های رهبری انقلاب با دلواپسان دولت روحانی است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس