تاریخ انتشار: ۲۱ مرد ۱۳۹۴
کناره‌گیری سیمور و جانشینی لیبرمن;

“نیویورک تایمز” به نقل از سیمور نوشته است که علت کناره گیری او از مقامش اعتقادش بر این نظر بوده که اوباما از نظر استراتژیک در پیشبرد سیاستش در قبال برنامه هسته ای ایران موفق بوده است.

“یوانی” یا ائتلاف علیه ایران هسته‌ای نام گروهی است که اصلی‌ترین مخالف توافق هسته‌ای با ایران قلمداد می‌شود. همزمان با مخالفت‌های نمایندگان عمدتا جمهوریخواه کنگره امریکا با توافق هسته ای، در یوانی تغییری بزرگ ایجاد شد:” “گری سیمور” رییس این ائتلاف از سمت خود استعفا داد. اعلام خبر بی تردید تاثیری مهم بر اردوگاه مخالفان توافق هسته ای خواهد گذاشت.

به گزارش گذارنیوز، خبر استعفای “سیمور” از مقام خود بازتاب گسترده ای در رسانه های امریکایی داشته است. روزنامه “نیویورک تایمز” با انتشار گزارشی در این باره به نقل از سیمور نوشته است که علت کناره گیری او از مقامش اعتقادش بر این نظر بوده که اوباما از نظر استراتژیک در پیشبرد سیاستش در قبال برنامه هسته ای ایران موفق بوده است. او در این باره گفته است:”اوباما از ابزار اقتصادی به منظور پیبشبرد مذاکرات هسته ای استفاده کرد و در این باره موفق بود.”

 

همزمان با کناره گیری “سیمور” از مقام خود “جو لیبرمن” سناتور امریکایی جانشین او شده است. او یکی از مخالفان سرسخت توافق است و در این باره گفته است:”توافق اخیر یک توافق بد بود. اگر به ایران فشار بیشتری بیاوریم فکر می کنم که حصول توافقی بهتر امکان پذیر باشد.”

نیویورک تایمز در ادامه اشاره کرده که سیمور در سال ۲۰۰۸ میلادی به تشکیل گروه یوانی کمک کرد و هدف آن سازمان را تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران برای متقاعد کردن آن کشور به دست کشیدن از برنامه هسته ای خود اعلام کرده بود. این روزنامه اشاره می کند که او در سال ۲۰۰۵ میلادی به ایران سفر کرده بود و به همین خاطر برای ایرانیان چهره ای آشناست. او هم چنین در ضیافتی در سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۳ میلادی با “محمد جواد ظریف” دیدار کرده بود و بر لزوم صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تاکید کرده بود. او اکنون به عنوان پژوهشگر در مرکز علوم و روابط بنی الملل بلفر در دانشگاه هاروارد مشغول به کار است.

در میان مشاوران ائتلاف یوانی می توان به چهره های سرشناسی چون اویلی هاینونن معاون پیشین رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی و مئیر داگان رییس پیشین موساد اشاره کرد. از جمله کنندگان اصلی به این گروه می توان به “شلدون آدلسون” میلیاردر یهودی امریکایی و هم چنین توماس کاپلان اشاره کرد که هزینه ای ۱٫۷ میلیون دلاری را برای آن ائتلاف در نظر گرفته بودند.

اما جو لیبرمن رییس جدید یوانی کیست ؟ سایت تحلیلی “لوب لاگ” با انتشار گزارشی به پیشینه او در حمایت از اسرائیل و همچنین گروه منافقین اشاره کرده و در این باره می نویسد:”لیبرمن در سال ۲۰۰۸ میلادی مدعی شده بود که ایران به سلاح هسته‌ای دست می یابد. در سال ۲۰۱۰ میلادی او سخنرانی ای را در شورای روابط خارجی انجام داد و در آن از حمله امریکا علیه عراق حمایت کرد. او بازهم مدعی شد که ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی تا شش ماه پس از آن به سلاح هسته ای دست پیدا می کند. او در سال ۲۰۱۲ میلادی مدعی شد که یک حمله نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران باعث به تعویق افتادن پیشرفت هیا ایران در این زمینه خواهد شد. او همچنین یکی از حامیان تغییر رژیم در ایران بوده است و در همین راستا در کنفرانس اخیر گروهک منافقین از طریق ویدئویی و از راه دور شرکت کرده بود.

این سایت هم چنین در مطلبی دیگر به علت کناره گیری سیمور از ریاست یوانی اشاره کرده است. این سایت اشاره می کند که برعهده‌گیری این مقام از ابتدا هم جای تعجب داشت چرا که سیمور اهل دیپلماسی است. لوب لاگ در این باره می نویسد:”منافع سیمور در دیپلماسی است او اخیرا از برنامه اقدام مشترک حمایت کرده بود.” این اسیت در ادامه کناره گیری سیمور را نتیجه فشارهای ادلسون و کاپلان سرمایه گذاران و کمک کنندگان اصلی یوانی می داند و در این باره می نویسد:”آنان خواستار بمباران ایران هستند.”

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس