تاریخ انتشار: ۲۵ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] مقامات عربستانی طرح توسعه خیابان ۲۰۴ منا را به پایان رساندند، همان مکانی که به علت سوءمدیریت‌شان در سال گذشته، به قتل‌گاهی برای هزاران حجاج از کشورهای مختلف تبدیل شد. به گزارش ایسنا، کمتر از یک سال پیش بود که خیابان ۲۰۴ منا که مسیر اصلی عبور هزاران زائر به سمت مناسک رمی جمرات […]

[ad_1]

مقامات عربستانی طرح توسعه خیابان ۲۰۴ منا را به پایان رساندند، همان مکانی که به علت سوءمدیریت‌شان در سال گذشته، به قتل‌گاهی برای هزاران حجاج از کشورهای مختلف تبدیل شد.

به گزارش ایسنا، کمتر از یک سال پیش بود که خیابان ۲۰۴ منا که مسیر اصلی عبور هزاران زائر به سمت مناسک رمی جمرات محسوب می‌شود، به علت سهل‌انگاری سعودی‌ها و هدایت نادرست زائران خانه خدا، موجب ازدحام بی‌سابقه و در نتیجه مرگ هزاران نفر از حجاج شد.

وقوع این اتفاق تلخ موجب شد، انگشت اتهامِ بسیاری از کشورهای اسلامی به سمت رژیم آل‌سعود نشانه برود و همگان بر بی‌کفایتی مقامات سعودی در برگزاری آبرومندانه مناسک حج اذعان داشته باشند.

حال مقامات عربستان با هدف جلوگیری از وقوع اتفاقی مشابهِ آنچه در سال گذشته روی داد، در آستانه برگزاری حج اقدام به تعریض خیابان‌های اصلی منا کرده‌اند.

به نوشته عرب نیوز، طرح توسعه دو خیابان اصلی ۲۰۴ و ۲۰۶ در منا زودتر از زمان تعیین شده پایان یافته و تحویل مقامات برگزارکننده حج در این کشور شده است.

بر اساس این طرح، عرض خیابان ۲۰۴ که هنگام عبور از زیر پل “ملک خالد” بالاجبار کوچک‌تر می‌شد، اکنون ۲ متر افزایش یافته و به ۱۲ متر رسیده است تا زائران هنگام عبور از آن، با ازدحام مواجه نشوند.

همچنین چادرهای موجود در این خیابان برداشته شدند و در جای مناسب دیگری مجددا برپا خواهند شد.

«جلال الکاکی»، سخنگوی پروژه توسعه شهر مکه در این‌باره گفت: طرح توسعه خیابان‌های ۲۰۴ و ۲۰۶ منا به سرعت انجام شد. عرض خیابان شماره ۲۰۶ از طرف غرب افزایش یافت و طول آن ۲۲ متر افزایش یافت تا با پیاده‌روی شماره ۱۵۲ متصل شود. همچنین دیوارهای اطراف خیابان به طول ۲۰۰ متر و ارتفاع سه تا چهار متر نیز در جای خود باقی مانده‌اند.

سعودی‌ها در حالی تکمیل این پروژه را بازتاب رسانه‌ای داده‌اند که آن را در راستای ارائه امکانات و خدمات به حجاج دانسته و هیچ اشاره‌ای به فاجعه منای سال گذشته نکرده‌اند.

خیابان ۲۰۴ با عرض ۱۰ متر و طول سه کیلومتر همان مسیر حجاج ایرانی به سوی جمرات بود که سال گذشته محل اصلی فاجعه منا شد و خیابان ۲۰۶ که بیشتر به زائران آفریقایی اختصاص دارد در موازات خیابان ۲۰۴ قرار دارد و از طریق خیابان ۲۲۳ با هم مرتبط هستند.

در قسمت پائینی خیابان ۲۰۴ نیز خیابان سوق‌العرب قرار دارد که از طریق خیابان ۲۰۱۵ با هم در ارتباط هستند تا به کنترل جمعیت حجاج کمک کند.

تغییر در ساختار خیابان جنجالی 204 منا

نقشه منطقه منا قبل از طرح توسعه

سال گذشته برخلاف هر سال که پلیس بخش ابتدایی خیابان ۲۰۴ را کنترل و زائران را از طریق خیابان ۲۰۱۵ به سمت خیابان موازی یعنی سوق‌العرب هدایت می‌کرد، خیابان ۲۱۵ بسته بود! و این یکی از علل اصلی بروز فاجعه منا بود، ضمن این که خروجی خیابان ۲۰۴ با ماشین‌های پلیس مسدود شده بود.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس