تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از تدوین لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا خبر داد و گفت: این لایحه تدوین و تقدیم دولت شده تا پس از بررسی در کمیسیون کلانشهرها برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شود. به گزارش ایسنا، علی نوذرپور صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری، […]

[ad_1]

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از تدوین لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا خبر داد و گفت: این لایحه تدوین و تقدیم دولت شده تا پس از بررسی در کمیسیون کلانشهرها برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

به گزارش ایسنا، علی نوذرپور صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری، هدف از تدوین لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا را ارتقای سطح ایمنی در شهر و روستاهای کشور و هماهنگی دستگاه‌های دخیل در امر ایمنی شهر و روستاها دانست و افزود: در سند آسیب‌شناسی آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تدوین این لایحه برعهده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گذاشته شده بود که براین اساس این لایحه در ۱۳ بند تهیه و تقدیم دولت شده است.

وی افزود: مدیریت یکپارچه خدمات ایمنی و آتش‌نشانی و نظارت بر ایمنی ساختمان‌ها یکی از اصول حاکم بر مواد این لایحه است. همچنین پیش بینی ساز و کار و راهکارهای موجود برای برخورد با ساختمان‌های ناایمن نیز در این لایحه انجام شده است.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به پیش‌بینی درآمد پایدار برای شهرداری‌های سراسر کشور در حوزه ایمنی در لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهرو روستا افزود: در حال حاضر یکی از مشکلات عمده کشور در حوزه ایمنی و خدمات آتش‌نشانی ساختمان‌های ساخته شده است. چراکه تا زمان صدور پایان کار برای ساختمان‌ها، متولی نظارت بر ایمنی آنها مشخص است؛ اما پس از ساخت و در هنگام بهره‌برداری، متولی نظارت در ایمنی مشخص نیست که در لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا این متولی مشخص شده است.

نوذرپور ادامه داد: البته در حال حاضر برای کارگاه‌ها بازرسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ایمنی این مکان‌ها رسیدگی می‌کنند؛ اما درخصوص رسیدگی سایر ساختمان‌ها در هنگام بهره‌برداری متولی نظارت مشخص نبود.

وی تاکید کرد: در لایحه جدید مدیریت اجرایی ایمنی در سه مقوله آتش‌نشانی، امداد و نجات و نظارت بر ایمنی ساختمان‌ها به صورت یکپارچه و ا یک متولی در نظر گرفته شده است. همچنین در این لایحه اجازه فعالیت و کمک‌رسانی در حوزه ایمنی و آتش‌نشانی برای سازمان‌های آتش‌نشانی کلانشهرها خارج از محدوده حریم مشخص شده و برای آن منابع مالی پیش‌بینی شده است بدین ترتیب سازمان‌های آتش‌نشانی کلانشهرها می‌توانند در خارج از محدوده حریم، توسط توانایی و تجهیزات خود در هنگام بروز حادثه اطفای حریق و کمک‌رسانی را انجام دهند.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از برگزاری المپیاد عملیاتی، ورزشی آتش‌نشانان کشور خبر داد و افزود: این المپیاد از ۸ لغایت ۱۵ مهرماه با حضور ۹۰۰ آتش‌نشان ورزشکار در قالب ۱۲۷ تیم از ۴۳ سازمان آتش‌نشانی سراسر کشور بایکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. این المپیاد با همت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و به میزبانی شهر تبریز در حال برگزاری است.این المپیاد یازدهمین دوره مسابقات است که نخستین دوره آن در سال ۷۸ و در شهر شیراز برگزار شد. خوشبختانه یازدهمین دوره المپیاد عملیاتی – ورزشی آتش نشانان مورد استقبال سازمان‌های آتش‌نشانی و آتش‌نشانان قرار گرفته است.

نوذرپور در تشریح نحوه برگزاری این مسابقات گفت: این المپیاد در ۸ رشته و در ۲ حوزه تخصصی و عمومی برگزار می‌شود به نحوی که در  حوزه تخصصی ۶ رشته مربوط به حوزه آتش‌نشانی و خدمات ایمنی مانند عملیات ترکیبی امداد و نجات و اطفای حریق آتش‌نشانان به رقابت می‌پردازند. امیدواریم این المپیاد منجر به ایجاد مهارت، دقت و سرعت عمل در آتش‌نشانان شود و اعتماد عمومی مردم و خود آتش‌نشانان را افزایش دهد.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ادامه داد: این دوره مسابقات عملیاتی و ورزشی با مسابقات امداد و نجات در ارتفاع که در سنوات گذشته به صورت مجزا برگزار می‌شد در این دوره به صورت تلفیقی و به صورت همزمان انجام می‌شود. اختتامیه این مسابقات در روز پنجشنبه هفته جاری برگزار می‌شود. بی‌تردید این المپیاد بزرگترین رخداد ورزشی در پروسه مدیریت شهری قلمداد می‌شود.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس