تاریخ انتشار: ۱۸ مرد ۱۳۹۴
توسط وزیر نیرو ؛

معاون سازمان بهره وری انرژی از ابلاغ مصوبه تعرفه جدید خرید تضمینی برق از نیروگاه‌‌های تجدید پذیر و پاک توسط وزیر نیرو خبر داد.

به گزارش گذارنیوز امیر دودابی نژاد با اشاره به ابلاغ تعرفه‌‌های خرید تضمینی برق از نیروگاه‌‌های تجدیدپذیر و پاک، گفت: تعرفه جدید بیش از ۳۰ درصد از انرژی حرارتی مصرف شده در صنایع از طرق مختلف بدون استفاده تلف  می شود که با توجه به حجم بالای این تلفات، بحث بازیافت حرارت اتلافی در صنایع به عنوان راهکاری موثر جهت بهره برداری مناسب از منابع انرژی مطرح شده است.

معاون آموزش و بهینه‌سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی با بیان اینکه مهمترین کاربرد این منبع انرژی، علاوه بر استفاده در پیشگرمکن ها، آب گرم مصرفی، استفاده از آن برای تولید برق است، تصریح کرد: در فرآیند تولید صنایعی همچون سیمان، شیشه و فولاد پتانسیل بالایی برای تولید برق از طریق بازیافت حرارت وجود دارد.

این مقام مسئول افزود: بنابراین لازم است توجه ویژه ای به این بحث در کشور شود و در تمامی خطوط تولید سیمان حتی در یک خط بهینه تولید سیمان، مقدار قابل ملاحظه‌ای انرژی حرارتی از طریق گازهای گرم خروجی از پیشگرمکن و خنک کن‌های کلینکر تلف می شود.

وی با یادآوری اینکه هم اکنون ۶۵ تا ۷۵ درصد از انرژی مصرف شده در صنعت سیمان از نوع حرارتی است، بیان کرد: حدود ۴۰ درصد از کل انرژی حرارتی به صورت گازهای گرم خروجی از پیش گرمکن (۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد) و کولر (۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد) هدر می رود.

دودابی نژاد با بیان اینکه در سال‌های اخیر تعداد زیادی از کارخانجات سیمان در نقاط مختلف جهان به خصوص کشورهای آسیای شرقی اقدام به احداث نیروگاه‌های تولید برق از بازیافت حرارت اتلافی در کارخانه‌های خود  کرده اند، تاکید کرد: این نوع نیروگاه با استفاده از گازهای داغ خروجی و اتلافی فرآیند، امکان تولید بیش از ۳۰ درصد از برق مورد نیاز کارخانه را دارد.

معاون سابا هزینه نسبتا بالای سرمایه گذاری و نرخ خرید برق تضمینی علت اجرایی نشدن این طرح با وجود مزایای فراوان آن در گذشته بوده است، تاکید کرد: با ابلاغ تعرفه‌‌های خرید تضمینی برق از نیروگاه‌ های تجدید پذیر و پاک توسط وزیر نیرو، توسعه این نوع از نیروگاه‌ها در کشور تسهیل شده و از منظر هزینه فایده برای سرمایه‌ گذار اقتصادی خواهد بود.

وی ضمن پیش ‌بینی نرخ خرید ۳۰۵۰ ریالی به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی این نوع از نیروگاه‌ها در مصوبه اخیر، تصریح کرد: با توجه به اینکه صنعت سیمان به عنوان یکی از صنایع زیربنایی و استراتژیک کشور، بیش از ۱۲ درصد مصرف انرژی الکتریکی بخش صنعت کشور را به خود اختصاص داده است.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در این کارخانه‌ها، می‌تواند به کاهش تقاضای برق در کشور کمک کند و مطابق با بررسی ها و مطالعات انجام شده، پتانسیل تولید برق با استفاده از این روش تنها در کارخانه‌های سیمان کشور، بیش از ۳۰۰ مگاوات برآورد می شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس