تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۴
در گفت‌وگو با کارشناس بازار سهام مطرح شد:

در شرایط فعلی بازار سرمایه با چنین ابهاماتی روبه‌رو شده و تا زمانی که این ابهامات برطرف نشود نمی‌توان نسخه‌ای دقیق برای بازار چید.

به گزارش “گذارخبر”  بورس تهران که نزدیک به دو سال است به واسطه رکود اقتصادی و سایه سنگین آن بر اغلب صنایع کشور با رکود معناداری دست و پنجه نرم می‌کند، این روزها به واسطه تداوم افت قیمت نفت و تاثیر آن بر صنایع مرتبط تحت فشار مضاعفی قرار گرفته و بی‌توجه به انتشار اخبار مثبت از رفع قریب‌الوقوع تحریم‌های هسته‌ای، ریزش‌های متوالی را تجربه می‌کند.

طی هفته‌های و ماه‌های اخیر حجم و ارزش معاملات بازار سهام فاصله قابل ملاحظه‌ای با دوران رونق بازار داشته و به درستی مشخص نیست این شرایط کج‌دار و مریز چه زمانی جای خود را به پویایی و افزایش حجم معاملات سهام خواهد داد.

تحلیلگر کارگزاری آگاه در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز در خصوص این شرایط می‌گوید: این روزها بازار سرمایه در کنار تمامی بحث‌های مربوط به پساتحریم، اما سیگنال‌های به شدت بیشتری را از قیمت نفت در حال دریافت است و روند کاهشی آن و پیش‌بینی بیشتر کارشناسان مبنی بر ادامه ریزش قیمتی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در حال حاضر بر اقتصاد کشور و در یک اشل کوچکتر یعنی بازار سرمایه سایه افکنده است.

مهدی افضلیان می‌افزاید: کاهش قیمت نفت و تاثیر آن بر اقتصاد، در کشوری که بیشتر درآمدهای آن از طریق نفت حاصل می‌شود و به یک‌باره این درآمد‌ها کاهش می‌یابد می‌تواند در کوتاه‌مدت حتی به عنوان یک شوک نیز به حساب آید و این خود نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی با شتاب کمتری انجام شده و حتی دولت مجبور است بیشتر طرح‌های اقتصادی خود را به دلیل نداشتن منابع کافی به حالت معلق درآورد.

به گفته او نخستین اثرات این موضوع را در بودجه عمرانی دولت شاهد خواهیم بود و به تبع آن حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد اقتصاد و صنایع کشور که به این بخش وابسته هستند و بیشتر صنایع بورسی موجود که انتظار رونق را به همراه رونق در این بخش دارند تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

او با اشاره به اینکه فاکتور دیگر موجود که در کنار عوامل مذکور موجب شتاب به روند کاهشی بورس تهران و ساکن بودن آن شده به سیاست‌های ضدتورمی دولت بازمی‌گردد، ادامه می‌دهد: این سیاست‌ها که طی سال‌های قبل با هدف کنترل تورم اتخاذ شدند طبیعی بود که در بُعد دیگر منجر به تقویت رکود در صنایع گوناگون و به تبع اقتصاد کشور شوند، از طرفی انباشت سرمایه‌ها در بدیل‌های سرمایه گذاری نیز که ریسک کمتری داشتند با کاهش گردش پول درجامعه به رکود در اقتصاد کشور دامن زدند.

تحلیلگر کارگزاری آگاه می‌گوید: اما این بار همگام با کاهش قیمت نفت، شاید انتظار مردان اقتصادی برای ایجاد رونق در جامعه از طریق ایجاد روابط خارجی و ارتباط با کشورهای دیگر باشد تا از این طریق بتوانند گره‌های کور رکود اقتصادی در جامعه را در شرایط فعلی باز کنند و موجب ثبات و ایجاد رونق اقتصادی در کشور شوند.

افضلیان بیان می‌کند: به هر ترتیب در شرایط فعلی بازار سرمایه با چنین ابهاماتی روبه‌رو شده و تا زمانی که این ابهامات برطرف نشود نمی‌توان نسخه‌ای دقیق برای بازار چید.

به گفته او اینکه نفت در نهایت چه قیمتی خواهد بود، وضعیت لغو تحریم‌ها به چه صورتی پیش می‌رود. پاسخ مثبت به همه این عوامل در نهایت می‌تواند بازدهی منطقی و معقول را برای بازار سرمایه به همراه داشته باشد و تا زمانی که این ابهامات و پارامترهای مطرح شده برطرف نشود نمی‌توان هر روز به انتظار رشد صنایع در بازار بود.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس