تاریخ انتشار: ۲۳ اسف ۱۳۹۳

نامه سنا به ایران باعث تشدید تنش ها بر سر سیاست آمریکا در قبال ایران شده است. به گزارش گذارنیوز پایگاه اینترنتی ورلد سوسیالیست در گزارشی به قلم بیل وان اوکن با عنوان نامه سنا و تشدید تنش ها بر سر سیاست آمریکا در قبال ایران می نویسد: تنش های سیاسی در واشنگتن بر سر […]

نامه سنا به ایران باعث تشدید تنش ها بر سر سیاست آمریکا در قبال ایران شده است.

اوباما

به گزارش گذارنیوز پایگاه اینترنتی ورلد سوسیالیست در گزارشی به قلم بیل وان اوکن با عنوان نامه سنا و تشدید تنش ها بر سر سیاست آمریکا در قبال ایران می نویسد:
تنش های سیاسی در واشنگتن بر سر سیاست خارجی آمریکا به دنبال ارسال نامه سرگشاده به مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی ایران که از سوی ۴۷ سناتور جمهوری خواه امضا و روز دوشنبه به ایران فرستاده شد، بالا گرفته است.
در این نامه هشدار داده شده است که هر گونه توافق هسته ای که به امضای دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برسد می تواند با یک حرکت قلم رئیس جمهور بعدی لغو یا در هر زمانی با اقدام کنگره تغییر یابد.
ارسال این نامه به طور آشکارا با هدف خراب کردن هر گونه توافق که فعالیت های هسته ای ایران را در ازای لغو تحریم های اقتصادی علیه این کشور محدود می کند ، صورت گرفته است.
تهیه و ارسال این نامه در واقع به دنبال سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در جلسه مشترک سناء و مجلس نمایندگان صورت گرفته است که در جریان آن بنیامین نتانیاهو ، توافق نامه مورد بحث با ایران را خیانت به امنیت آمریکا و اسرائیل دانست.
این سخنرانی که بدون اطلاع کاخ سفید سازمان دهی شد ، در حقیقت همانند نامه جمهوریخواهان کنگره در مذاکرات دیپلماتیک کنونی با ایران بدون پیشینه تاریخی ، مداخله می کند.
پیش نویس این نامه از سوی تام کاتون جمهوری خواه از ایالت آرکانزاس ارائه شد که پیشتر خواستار جنگ آمریکا علیه تروریسم اسلامی و تغییر رژیم در ایران شده بود.
وی دسامبر گذشته از کنگره خواست موضوع ارائه بمب افکن های بی – ۵۲ و نیز بمب های سنگر شکن به اسرائیل را به منظور تسهیل حملات هوایی به تاسیسات هسته ای ایران بررسی کنند.
در این نامه آمده است بر اساس قانون اساسی آمریکا با آن که رئیس جمهور مسئولیت مذاکره درباره توافق نامه های بین المللی را برعهده دارد اما کنگره در تایید این توافق نامه ها نقشی مهم ایفا می کند.
حقیقت این است که رئیس جمهور آمریکا است که مسئولیت تصویب معاهده ها را برعهده دارد ، پس از آن که دو سوم اکثریت نمایندگان سنای آمریکا نظر خود را درباره آن اعلام می کنند. مهم تر از آن ، این است که شما عبارت های توافق یا معاهده را در این خصوص ابهام زایی کنید که این به طور کلی توافقی را که با ایران در حال مذاکره است ، دچار مشکل می کند.
این یک توافق دوجانبه بین واشنگتن و تهران نیست بلکه توافق نامه ای در حال مذاکره بین ایران و گروه موسوم به پنج به علاوه یک شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان است.
آمریکا همانند کشورهایی دیگر وارد توافق می شود که بر اساس قوانین بین المللی الزام آور است و در این مورد معاهده منع تولید و گسترش تسلیحات هسته ای آن را الزام آور می کند.
در حالی که دولت اوباما این ادعاها را رد کرده است که برای اجرایی شدن این توافق نامه به تصویب سنا نیاز است ، سناتور باب کروکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا از ایالت تنسی قطعنامه ای را ارائه کرده است که به کنگره حق رای درباره هر گونه توافق هسته ای با ایران را می دهد. این قطعنامه به طور مشترک با رابرت منندز دموکرات از ایالت نیوجرسی ارائه شده است که در حال حاضر با چهار نفر دیگر از دموکرات ها با اتهامات فساد مالی مواجه است.
باراک اوباما همچنین اختیار تعلیق تحریم ها علیه ایران برای دو سال را دارد اما برای لغو کامل تحریم های ایران به تایید سنا نیاز دارد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نامه سناتورهای آمریکایی را رد و اعلام کرد این نامه هیچ ارزش قانونی ندارد و بیشتر یک ترفند تبلیغاتی است.
وی با استهزاء سخنان جمهوریخواهان درباره قانون اساسی این کشور گفت :« من باید این موضوع مهم را به نویسندگان این نامه متذکر شوم که جهان فقط آمریکا نیست و اجرای روابط بین دولتی بر اساس قوانین بین المللی نه بر اساس قوانین داخلی آمریکا صورت می گیرد.
رئیس جمهور آمریکا از جمهوریخواهان برای یافتن آرمان های مشترک با تندروها با ایران انتقاد کرده است.
هری رید رهبر اقلیت های سنای آمریکا نیز روز دوشنبه از جمهوریخواهان به سبب زیر سوال بردن رئیس جمهور و قدرت بخشیدن به ایرانیها انتقاد کرد و مذاکرات با ایران را در چارچوب راهبرد کلی آمریکا قلمداد کرد.

حمایت ۲۵۰ نفر از نمایندگان از نامه سناتورها
پایگاه اینترنتی آمریکایی نوشت: با بالا گرفتن اختلاف ها بین کاخ سفید و کنگره بر سر ارسال نامه شماری از نمایندگان سنای آمریکا به مقامات ارشد ایرانی درباره هرگونه توافق با گروه پنج بعلاوه یک؛ دویست و پنجاه نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از این سناتورها حمایت کردند.
به گزارش پایگاه اینترنتی (http://allenwestrepublic.com) نویسندگان این نامه اد رویس (Ed Royce) رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کالیفرنیا و الیوت انگل عضو ارشد دمکرات این کمیته از ایالت نیویورک هستند که در حال حاضر تلاش می کنند پیش از ارسال آن به باراک اوباما، امضای بیشتری را جمع آوری کنند.
تا بعد از ظهر جمعه، حدود دویست و پنجاه نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریتی چشمگیر را نیز تشکیل می دهند، این نامه را که حمایت از نامه چهل و هفت سناتور به مقامات ارشد ایران به شمار می آید امضا کرده بودند.
در این نامه آمده است «در صورتی که توافقی با ایران به دست آید، رفع دائم تحریم هایی که کنگره آن را تصویب کرده است، نیازمند قانونی جدید است. در بازبینی چنین توافقی، کنگره می بایست قانع شود که شروطش برای مسدود شدن هرگونه مسیر برای بمب، حاصل شده است و فقط در این صورت است که کنگره رفع دائم تحریم ها را بررسی می کند».
این نامه به زودی به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ارسال خواهد شد.

نامه سناتورها تلاشی برای تقویت رئیس جمهور آمریکا بود  
سناتور آمریکایی رند پال گفت موافق مذاکرات هسته ای با ایران است و نامه ای که چهل و هفت سناتور جمهوریخواه خطاب به ایران نوشتند تلاشی برای تقویت رئیس جمهور آمریکا بوده است.
به گزارش پایگاه اینترنتی بی جی دیلی نوشت : رند پال یکی از امضاء کنندگان این نامه بوده است. وی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی به پل مت لاور مجری این شبکه گفت :« من می خواهم دست رئیس جمهور را تقویت کنم. من این کار را با گفتن این سخن تقویت می کنم شما می دانید تندروهای زیادی دارید و ما قصد داریم این توافق را توسط کنگره بدست آوریم و در انجام این کار، شاید رئیس جمهور در مورد توافقی مناسب تر مذاکره کند که در آن ما در واقع ایران را به رها کردن جاه طلبی های هسته ای خود وادار کنیم.»

نامه سنا خطاب به ایران اشتباه بوده است
جان کری تاکید کرد نامه سنا خطاب به ایران اشتباه بوده است.
مارگارت برانن خبرنگار سی بی اس از جان کری پرسید گفت در حالیکه ضرب الاجل برای حصول توافق با ایران تا این حد نزدیک است، آیا فکر می کنید که توافق در دسترس است، با توجه به اظهارات اخیر رهبر معظم ایران و اظهاراتی برخی از متحدان آمریکا، آیا فکر می کنید نامه سناتورهای جمهوریخواه دیپلماسی دولت اوباما را تضعیف و رسیدن به توافق را دشوارتر می کند؟
جان کری گفت پایان ضرب الاجل در حال نزدیک شدن است. همانطور که می دانید ما آخر این ماه را به عنوان ضرب الاجل تعیین کرده ایم. بنابراین ما در حالی وارد مذاکرات می شویم که می دانیم که زمان بسیار حساس است. من نمی توانم به شما بگویم که آیا می توانیم در این مدت به توافق برسیم و آیا توافق نزدیک است یا خیر. یکی از علل اینکه نمی توانم این حرف را به شما بگویم این است که ما اظهاراتی از رهبر معظم ایران درباره این نامه شنیده ایم. البته تا زمانی که به مذاکرات برنگردم و شخصا با طرفهای ایران صحبت نکنم، نمی توانم درباره واکنشهای آنها اظهار نظر کنم. البته دیدگاه عمومی این است وقتی سنای آمریکا نامه ای مثل نامه ای که چهل و هفت سناتور آمریکایی چندی پیش نوشتند، ارسال می کند ، این کار مداخله مستقیم در مذاکرات قوه مجریه و کاملا بی سابقه است و تقریبا به طور اجتناب ناپذیری سئوالاتی را در ذهن کسانی که ما با آنها مذاکره می کنیم ایجاد می کند و آنها از خود می پرسند آیا آنها با قوه مجریه و رئیس جمهور آمریکا مذاکره می کنند که البته این چیزی است که قانون اساسی آمریکا می گوید یا اینکه طرف مذاکرات آنها پانصد و سی و پنج عضو کنگره هستند. من برای ایران و شرکای ما در پنج به علاوه یک که عمیقا در این مذاکرات مشارکت دارند ، کاملا روشن می کنم که از دید ما این نامه از نظر اختیاراتی که آنها دارند غلط است، این نامه به لحاظ ارزیابی نوع این توافق، اشتباه کرده است و تا جایی که به ما مربوط می شود، کنگره هیچ توانی در تغییر توافق مربوط به قوه مجریه ندارد. بنابراین رویکرد ما در قبال این مذاکرات به همان شکلی خواهد بود که تاکنون بوده است و معتقدیم که از بیرون تحت تاثیر قرار نمی گیرد. همانطور که رئیس جمهور اوباما دستور داده است هدف از این مذاکرات رسیدن به توافق درست است به طوری که بتوانیم منافع امنیتی آمریکا و دوستان و متحدانمان را در منطقه و امنیت درازمدت همه کسانی را که به منع تکثیر هسته ای اهمیت می دهند، تامین کنیم.

اوباما قصد دارد قانون اساسی آمریکا را دور بزند
یک روزنامه آمریکایی نوشت: باراک اوباما، رییس جمهور، قصد دارد در نهایت، قانون اساسی آمریکا را در رابطه با توافق هسته‌ای ایران دور بزند.
پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن تایمز چاپ آمریکا، روز شنبه در مقاله‌ای به قلم بتسی مک کافی نوشت: کنگره در تقلا است تا مانع تلاش‌های اوباما برای امضای توافق هسته‌ای با ایران بشود، زیرا اگر اوباما بخواهد خودش، بدون تأیید کنگره، این توافق را به امضا برساند، این برخلاف قانون اساسی آمریکا خواهد بود. قانونگذاران آمریکایی اقداماتی بی‌سابقه،‌ از جمله دعوت از بنیامین نتانیاهو، رییس کابینه اسرائیل، برای سخنرانی در برابر کنگره، پیشنهاد لایحه کروکر-منندز و حتی نوشتن نامه‌ی سرگشاده به تهران انجام داده‌اند تا مگر بتوانند مذاکرات هسته‌ای یا توافق جامع با ایران را متوقف کنند.
نویسنده این مقاله سپس مدعی شد که هیچیک از این اقدامات لازم نمی‌بود، اگر سنای آمریکا در همان بدو امر (که تحت کنترل دمکرات‌ها بود) جان کری را به عنوان وزیر امور خارجه‌ی پیشنهادی باراک اوباما تأیید نمی‌کرد و صرفاً به بله قربان گوی دولت آمریکا تبدیل نمی‌شد. این وظیفه‌ی سناتورها بود که به اظهارات جان کری در آن نشست دقیقاً گوش کنند و اجازه نمی‌دهند وی به مقام وزارت امور خارجه آمریکا برسد.
نویسنده این مقاله سپس برای اثبات مدعای خود به این مسئله اشاره کرد که در ژانویه ۲۰۱۳ میلادی، آقای جان کری با صراحت کامل به اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هشدار داد که آنان باید راه‌های بهتری را برای انجام کارها پیدا کنند که اشاره‌ای تلویحی به این نکته بود که سناتورهای آمریکایی لزوماً نباید مو به مو از قانون اساسی آمریکا پیروی کنند. در همان نشستی که جان کری علناً از ماجراجویی‌های اوباما اعلام حمایت می کرد، سناتورها باب کروکر، رابرت منندز و جان مککین حضور داشتند و اظهارات او را در این خصوص می‌شنیدند. اگر این سناتورها در آن زمان به جای این که به سناتور همقطار خود، یعنی جان کری، لطف کنند و به نامزدی او برای عهده‌دار شدن مقام وزارت امور خارجه آمریکا به‌سادگی مهر تأیید بزنند، مانع این کار می‌شدند، اکنون لازم نبود این همه اقدامات بی‌سابقه برای مقابله با حرکات مغایر با قانون اساسیِ اوباما انجام دهند.
سنای آمریکا در نشستی که برای تأیید یا رد صلاحیت جان کری به عنوان نامزد وزیر خارجه آمریکا برگزار شد، وظیفه خود را به درستی انجام نداد و همین امر باعث شد که کشور آمریکا اکنون با چشم‌انداز ایرانِ مجهز به سلاح‌های هسته‌ای مواجه شود. متأسفانه، بسیاری از سناتورها تصور می‌کنند اینگونه نشست‌ها صرفاً برای این برگزار می‌شود که تصاویر آنان ده دقیقه در تلویزیون نشان داده شود و سخنان‌شان نیز از طریق رسانه‌ها پخش شود. این در حالی است که وظیفه‌ی اصلیِ آنان این است که سؤال‌های سخت و تعیین‌کننده از این نامزد‌ها بپرسند تا معلوم شود که آیا نامزدهای وزارتخانه‌های مهم آمریکا، کشور را در آینده به سمت و سوی صحیح هدایت خواهند کرد یا آن را با مخاطرات متعدد مواجه خواهند ساخت.

نامه جمهوریخواهان به ایران هوشمندانه نبود  
روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت نامه جمهوری خواهان آمریکا به ایران موجب می شود تهران موضع خود را در مذاکرات سخت تر کند.
این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم دویله مک مانوس نوشت سناتور تام کاتن ۴۶ جمهوریخواه را ترغیب کرد نامه ای را به رهبران ایران امضا کنند که در آن هشدار داده شده بود کنگره می تواند هر توافق هسته ای را که اوباما امضا کند لغو کند. با وجود فریادهای دموکرات ها، نامه سناتورها به (آیت الله) خامنه ای بر خلاف قانون نبود چه رسد به اینکه خیانت باشد. با این حال نوشتن نامه به دشمن، که از نظر کاتن ایران دشمن محسوب می شود، اقدام خوبی نیست. نوشتن نامه به دشمن با هدف تخریب مذاکرات حساس از این هم بدتر است. البته کاتن و همکارانش حق دارند با آن شکل از توافق هسته ای که اوباما خواستار امضای آن با ایران است مخالفت کنند اما آنها باید شکایت خود را به رئیس جمهور آمریکا ارسال می کردند نه به رهبر معظم ایران. از نظر قانونی اقدام سناتورها درست بوده است زیرا کنگره به طور قانونی حق دارد هرگونه توافق را که یک رئیس جمهور انجام می دهد لغو کند. اما این یک اشتباه بزرگ بود و برخی از این ۴۷ سناتور پس از ارسال این نامه فرصت پیدا کردند به کاری که انجام داده بودند با دقت بیشتری نگاه کنند.
سناتور جان مک کین گفت: «شاید این بهترین کار نبود.»
وی گفت آن نامه را به سرعت امضا کرده است در روزی که سناتورها به سرعت قصد خروج از واشنگتن را داشتند. مک کین افزود: «من نامه های زیادی را امضا می کنم.»
این نامه به دلایل داخلی و خارجی یک اشتباه بود. اگر هدف این نامه از مسیر خارج کردن مذاکرات بود، ناموفق بوده است. همانطور که از سخنان آیت الله خامنه ای مشخص است، این نامه به ایرانی ها بهانه ای داد تا موضع خود را در مذاکرات سخت تر کنند.
اگر ایران بتواند کشورهای دیگر را متقاعد کند که آمریکا مسئول شکست مذاکرات است، برای هر رئیس جمهوری در آمریکا حفظ تحریم های اقتصادی ایران دشوار خواهد بود.
اگر ایران تا ژانویه ۲۰۱۷ با دولت اوباما به توافق برسد، برای رئیس جمهور آینده آمریکا لغو این توافق دشوار خواهد بود. زیرا تا آن زمان تحریم ها کاهش یافته است. متحدان اروپایی از توافق ایجاد شده سود خواهند برد و برای آمریکا نیز امضای این توافق گام بزرگی خواهد بود، در نتیجه رئیس جمهور جدید این کشور برای لغو آن مجبور خواهد بود توضیح دهد به چه علت خواستار دشمن کردن متحدان خود و ایجاد خطر جنگ با ایران است.
در خاتمه این مقاله آمده است رئیس جمهور جدید آمریکا با محدودیت های بیشتری مواجه خواهد شد. اگر دکترین جدید کاتن مبنی بر این که توافقات هر رئیس جمهور فقط تا زمانی معتبر است که رئیس جمهور آینده به روی کار بیاید تبدیل به یک اصل شود، دیپلماسی برای همه روسای جمهور آینده آمریکا از جمله جمهوری خواهان دشوار تر خواهد شد.

رییس جمهور بعدی آمریکا مجاز خواهد بود توافق ایران را لغو کند  
یک روزنامه آمریکایی نوشت: اگر سنای آمریکا توافق هسته‌ای ایران را تأیید نکند، رییس جمهور بعدی آمریکا مجاز خواهد بود این توافق را لغو کند.
پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن تایمز چاپ آمریکا، روز شنبه در مقاله‌ای به قلم مشترک مورتون کلاین و دانیل ماندل نوشت: باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، و حتی بیشتر از او جو بایدن، معاونش، به شدت از این که ۴۷ تن از سناتورهای آمریکایی نامه‌ای سرگشاده به ایران نوشتند و طی آن هشدار دادند که هرگونه توافقی که ایران با اوباما به امضا برساند، اما مورد تأیید کنگره آمریکا نباشد، موقتی و پس از پایان دوره ریاست جمهوری اوباما قابل لغو خواهد بود، به شدت به خشم آمدند و از این حرکت سناتورهای جمهوریخواهِ یاد شده انتقاد کردند.
این در حالی است که کنگره آمریکا یکی از سه قوه‌ی برابر در حاکمیت آمریکا است که شامل قوای مقننه، مجریه و قضاییه می‌شود. کنگره به غیر از دادن مشورت به دولت، کنترل بودجه‌ی آن و تأیید یا رد صلاحیت نامزدهای وزرای وزارتخانه‌های مختلف این کشور، وظیفه‌ی تصویب یا رد قراردادها و معاهداتی که رییس جمهور آمریکا امضا می‌کند را نیز برعهده دارد.
از اینرو، حتی اگر کسی مدعی شود که توافق هسته‌ایِ ایران یک معاهده نیست و بلکه توافقی است که صرفاً با اختیارات ریاست جمهوری آمریکا قابل امضا است، باز هم کنگره آمریکا باید برای لغو تحریم‌های ایران وارد عمل شود. با این وجود، اگر باراک اوباما با استفاده از اختیارات ویژه‌ی ریاست جمهوریِ خود، توافق جامع هسته‌ای با ایران را به امضا برساند و تحریم‌های ایران را نیز به حالت تعلیق درآورد، از آنجایی که مهر تأیید کنگره پای هیچیک از این اقدامات وی نبوده است،‌ رییس جمهور بعدی آمریکا قادر خواهد بود با استفاده از همان اختیارات ویژه‌ی ریاست جمهوری، اقدامات و توافقات همتای قبلی خود را که بدون تأیید کنگره انجام شده است،‌ لغو کند.
این منبع در خاتمه افزود: مورتون کلاین، رییس ملی سازمان صهیونیست آمریکا (Zionist Organization of America) است و دکتر دانیل ماندل نویسنده‌ی کتاب تأسیس اسرائیل و همچنین مدیر بخش سیاستگذاری خاورمیانه (غرب آسیا و شمال آفریقا) در سازمان صهیونیست آمریکا (ZOA) است.

حماقت جمهوری خواهان در مورد ایران  
روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای نظر خوانندگان یکی از مقالات این روزنامه را درباره نامه سناتورهای جمهوری خواه آمریکایی به ایران منعکس کرد.
این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم ماری تسیر نوشت برای بسیاری از خوانندگان سرمقاله روز پنج شنبه در مورد نامه سرگشاده سناتورهای جمهوری خواه آمریکایی به ایران، این نامه نشان دهنده کاهش خطرناک سطح روابط سیاسی و بین المللی آمریکا است.
فردی به نام اف اکس کیو از سینسینتی پرسید: «آیا این همان مدیریتی است که جمهوری خواهان پس از پیروزی در انتخابات قول آن را داده بودند؟ آنها به روشنی نشان دادند که اینطور نیست یا نمی توانند با دولت همکاری کنند.»
ریچ از کنتیکت نوشت: «به مدت دو قرن است که همه احزاب سیاسی ما این خرد سیاسی را پذیرفته اند که رئیس اجرایی کشور قدرت مذاکره داشته باشد. نامه سناتورها مداخله مستقیم در این مذاکرات بود و ممکن است راه حل صلح آمیز برای این مشکل را غیر ممکن کند.»
هیئت تحریریه این روزنامه نامه ای را که ۴۷ سناتور جمهوری خواه امضا کرده اند «شرم آور و غیرمسئولانه خواند. این نامه زمانی به ایران ارسال شد که دولت اوباما به توافقی چند جانبه برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران نزدیک می شود.
هیئت تحریریه نوشت: «این نامه با هشدار به این که رئیس جمهور بعدی آمریکا می تواند هر گونه توافق با ایران را باطل کند، تلاشی بود برای ترساندن ایرانیان از امضای توافقی که برنامه هسته ای آن را دستکم به مدت یک دهه محدود می کند. جمهوری خواهان امضا کننده این نامه می خواهند جایگاه آمریکا را به عنوان یک قدرت جهانی که می تواند توافقات بین المللی امضا کند و به آنها متعهد بماند تضعیف کنند.»
دبلیو جی اچ از نیویورک نوشت: «احمقانه ترین موضوع در مورد این نامه این است که نمی توان آن را فقط به توافق با ایران مربوط دانست. دیگر نمی توان انتظار داشت کشورهای دیگر به توافق با آمریکا اعتماد کنند.»
برخی از خوانندگان این مقاله نیز نظر دیگری داشتند.
فرانکلفرد از میامی نوشت: «بسیاری بر این عقیده اند که این مذاکرات به توافقی محکم منجر نخواهد شد بلکه فاجعه بار خواهد بود.»
روبین کوپیت از کالیفرنیا نیز نوشت: «فکر نمی کنم ایرانی ها به توافقی که اهداف نظامی آنها را محدود کند پایبند بمانند.»
تعدادی از خوانندگان جمهوری خواه این مقاله نیز معتقدند نامه سناتورها حزب آنها را مدعی بود مدیریتی متفکر خواهند داشت تضعیف کرد. برای بسیاری دیگر این نامه نقض اصول اساسی دولت آمریکا بود

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس