تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] فضای ناآرام و پرتنش سیاسی با سخنان اخیر «ریک ماچار» رهبر شورشیان سودان جنوبی و معاون پیشین رئیس جمهوری این کشور مبنی بر مقابله نظامی با دولت «سالوا کر» رئیس جمهوری کنونی این کشور، تشدید شده است. به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایرنا روزنامه ‘سودان تریبون’ اعلام کرد، «ریک ماچار» رهبر شورشیان سودان […]

[ad_1]

شورای امنیت اوضاع سودان جنوبی را رو به وخامت توصیف کرد

فضای ناآرام و پرتنش سیاسی با سخنان اخیر «ریک ماچار» رهبر شورشیان سودان جنوبی و معاون پیشین رئیس جمهوری این کشور مبنی بر مقابله نظامی با دولت «سالوا کر» رئیس جمهوری کنونی این کشور، تشدید شده است.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایرنا روزنامه ‘سودان تریبون’ اعلام کرد، «ریک ماچار» رهبر شورشیان سودان جنوبی و معاون پیشین رئیس جمهوری این کشور که پس از وقوع درگیری های مسلحانه خشونت بار میان نیروهای وی و طرفداران سالوا کر به جمهوری دموکراتیک کنگو پناهنده شده بود، در بیانیه ی خود از مجامع جهانی خواسته است به دلیل اقدامات غیر قانونی دولت کنونی سودان جنوبی، این دولت را به عنوان یک ‘ دولت گستاخ و بی قانون’ به رسمیت نشناسند.
در مقابل، دولت سودان جنوبی از تجمیع نیروهای منطقه ای برای مقابله با تهدیدات احتمالی خبر داد و تاکید کرده است که اجرای صلح و ثبات در جوبا مهم ترین هدف دولت در ماه های پیش رو است.
این در حالی است که تشدید فضای ناآرام سیاسی در این کشور آفریقایی موجی از نا امنی، بی ثباتی و کشتار را به همراه داشته است و تداوم این روند مخاطره آمیز امنیت جوبا ( پایتخت) و دیگر مناطق اطراف را در خطر نابودی قرار خواهد داد.
براساس اعلام ناظران سیاسی، اظهارات اخیر «ریک ماچار» رهبر شورشیان سودان جنوبی و معاون پیشین رئیس جمهوری این کشور موجی از ناآرامی و ناامنی در میان هواداران دو گروه عمده سیاسی در این کشور را به همراه خواهد داشت.
در همین خصوص، «فرحان حق» سخنگوی سازمان ملل در نیویورک گفت: نمایندگی سازمان ملل در کنگو پیش از تحویل ریک ماچار به مسئولان کنگویی نسبت به این امر حساس شد.
سخنگوی سازمان ملل افزود: نمایندگی سازمان ملل در کنگو روز چهارشنبه متوجه حضور ریک ماچار در جمهوری دموکراتیک کنگو شد.
وی تصریح کرد: کمک به ماچار و خانواده اش بخاطر «مسائل انسانی و با موافقت او» صورت گرفت. این اقدام در منطقه نزدیک مرزهای سودان جنوبی عملی شد و کمک های پزشکی در اختیار ماچار قرار گرفت.
رهبر شورشیان سودان جنوبی پس از درگیری های خونبار ۸ تا ۱۱ جولای (۱۸ الی ۲۱ تیرماه سال جاری) میان نیروهایش و طرفداران سالواکر جوبا را ترک کرد.
سالوا کر رئیس جمهوری سودان جنوبی بر اساس توافقی که میان دولت و شورشیان در مردادماه سال ۱۳۹۴صورت گرفت، ریک ماچار را به سمت معاون رئیس جمهوری سودان جنوبی تعیین کرد. ماچار پیشتر نیز معاون رئیس جمهوری سودان بود.
طبق توافق صلحی که اوت ۲۰۱۵ در سودان جنوبی امضا شد، سالوا کر ریاست دولت وحدت ملی این کشور را برعهده گرفت و ماچار به سمت معاون اول وی منصوب شد. همچنین ۳۰ پست وزارتی بین دو حزب وابسته به این دو نفر و سایرین توزیع شد.
دنگ که ریاست جناحی از حزب ریک ماچار را برعهده دارد، چندی پیش از سوی سالوا کر به سمت معاون ریاست جمهوری منصوب شد. به گفته تحلیل گران، برکناری وزرای کابینه به موازنه حساس قومیت گرایی در دولت وحدت ملی سودان جنوبی لطمه می زند.
ناآرامی و تنش سیاسی در سودان جنوبی به دسامبر ۲۰۱۳، بیش از دو سال پس از استقلال این کشور از سودان بازمی گردد.
سالوا کر در سال ۲۰۱۳ ریک ماچار را به توطئه برای کودتا متهم کرد، مساله ای که چرخه ای از کشتارهای تلافی جویانه را در این کشور رقم زد و سرانجام به جنگ ویرانگر داخلی تبدیل شد.
ریک ماچار چند ماه پیش از انتصاب مجدد خود به معاونت رئیس جمهوری این کشور علیه حکومت سالواکر دست به شورش زد. درگیری های سنگین میان دو طرف، تلفات زیادی در پی داشت و بیشتر آنان افراد غیرنظامی ساکن شهرهای محل درگیری بودند.
با اینکه میانجیگری های داخلی و خارجی زیادی میان دو طرف صورت گرفت اما ریشه اختلاف ها میان آنها عمیق بود و میانجیگری ها راه به جایی نبرد.
رقابت دو قبیله اصلی در سودان جنوبی، جرقه اصلی آتش نبردها در این کشور محسوب می شود. سالواکر رئیس جمهوری سودان جنوبی وابسته به قبیله« دنکا» و ماچار رهبر شورشیان وابسته به قبیله « نویر»است.

۲۰۶/۲۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس