تاریخ انتشار: ۲۷ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] امروز شنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل ۳۵۰ واحد کاهش پیدا کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۶ هزار و ۱۰۴ واحدی قرار گرفت. به گزارش اقتصادنیوز، امروز شنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل ۳۵۰ واحد کاهش پیدا […]

[ad_1]


امروز شنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل ۳۵۰ واحد کاهش پیدا کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۶ هزار و ۱۰۴ واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز، امروز شنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل ۳۵۰ واحد کاهش پیدا کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۶ هزار و ۱۰۴ واحدی قرار گرفت. این در حالی است که طی معاملات امروز شاخص کل هم‌وزن و قیمت هم‌وزن روندی مثبت را در پیش گرفتند و به ترتیب چهار و ۳٫۲۹ واحد رشد کردند. در جریان معاملات امروز نمادهای «پارسان»، «تاپیکو»، «وغدیر»، «خودرو»، «شبندر» و «خساپا» بیشترین تاثیر منفی و نماد «خبهمن» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشته‌اند.

عظیم ثابت در این راستا به اقتصادنیوز گفت: در بازار امروز اکثر صنایع تاثیر‌گذار بر شاخص منفی بودند چراکه اخبار آنچنانی که صنایع را تحت تاثیر قرار دهد، وجود نداشته است. تنها بعضی صنایع کوچک که ارزش معاملاتی بالایی ندارند مثبت بودند که این نمادها آنچنان تاثیری بر شاخص ندارند.

این کارشناس بازار سهام اظهار کرد: در حال حاضر، هم در اقتصاد جهانی و هم داخل کشور، از فضایی باثبات برخوردارند و تغییرات و جهش‌های آنچنانی در فضای واقعی وجود نداشته است. اگرچه تقریبا از اوایل شهریورماه، بازار در بیشتر روزها منفی عمل کرده است. منفی شدن این بازار هم بیشتر به علت کاسته شدن ارزش معاملات بازار بوده است. در بازار این روزها همچنان بی‌اعتمادی موج می‌زند. البته به طور سنتی در شهریورماه نیز، میزان فروشنده‌ها بر خریداران پیشی می‌گیرد. چراکه عمده کارگزاری‌ها به تسویه حساب اعتباری مشتریان می‌پردازند. عده‌ای از سهام‌داران نیز، برای بروزرسانی پرتفوهای خود شناسایی سود انجام می‌دهند و به جابه‌جایی سهم اقدام می‌کنند که این مساله نیز بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ثابت اظهار کرد: در مجموع بورس آینه اقتصاد کشور است، ازاین رو وقتی فضای واقعی اقتصاد در رکود به سر می‌برد پس بورس نیز به همان صورت عمل می‌کند. در حال حاضر شاهدیم نرخ سود بانکی کاهش پیدا کرده اما همچنان منابع از بانک‌ها خارج نشده‌اند و به سمت بازار سرمایه جذب نشده‌اند. عواملی از این دست همگی در وضعیت بورس تاثیرگذار هستند و با وجود چنین عواملی از عملکرد بورس انتظار دیگری وجود ندارد. زمانی که فضای اقتصاد کشور رکودی باشد فعالیت شرکت‌ها کم است.

او افزود: به هرحال انتظار می‌رود وضعیت بورس در سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۴ شرایط بهتری باشد. امیدواریم با سیاست‌هایی که دولت اتخاذ می‌کند، به تدریج فضای رکودی حاکم بر کشور بهبود یابد.

ثابت ادامه داد: در حال حاضر ارزش معاملات پایین است‌، شاخص‌ها منفی هستند و عدم اقبال در بازار سرمایه به چشم می‌خورد که بنظرم این مسایل نشات‌گرفته از جو عمومی اقتصاد کشور است.

این کارشناس بازار سهام معتقد است: به هرحال انتظار می‌رود اگر روند غیرقابل پیش‌بینی‌شده‌ای در بازار شکل نگیرد، مسیر بازار در نیمه دوم سال بهتر شود، چراکه در ماه‌های پایانی دولت یازهم به سر می‌بریم و شاید مسوولان اقداماتی را برای بهبود این فضا در نظر داشته باشند.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس