تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۴
فرانس 24:

ترکیه در تلاش برای کاستن از تنش حاکم بر روابط این کشور با روسیه، ده روز بعد از سرنگونی یک هواپیمای جنگی این کشور و کشته شدن یکی از خلبانان آن، کشته شدن این خلبان روس را تسلیت گفت.

شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار اعلام کرد ترکیه در تلاش برای کاستن از تنش حاکم بر روابط این کشور با روسیه، ده روز بعد از سرنگونی یک هواپیمای جنگی این کشور و کشته شدن یکی از خلبانان آن، کشته شدن این خلبان روس را تسلیت گفت اما مسکو همچنان از این اقدام ترکیه در هدف دادن هواپیما خشمگین است و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ترکیه را به اقدامات تلافی جویانه جدید تهدید کرد.

به گزارش “گذارخبر” ، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هنگام عبور از برابر دفتر هیئت ترکیه، حتی نیم نگاهی نیز به همتای ترک خود در آنجا نکرد. بعد از گذشت بیش از یک هفته از تنش شدید میان دو کشور، وزیران امور خارجه دو کشور سرانجام تصمیم گرفتند گفتگو کنند. مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد ما غم و اندوه خود را از مرگ خلبان روسی اعلام کردیم و تسلیت گفتیم. هیچ یک از دو طرف نمی خواهد شاهد بالا گرفتن تنش باشد. من اطمینان دارم که عقل سلیم بر احساسات پیروز خواهد شد.

گزارش می افزاید: ترکیه کشته شدن خلبان روس را تسلیت گفت اما هنوز در این خصوص عذرخواهی نکرده است در حالی که روسیه عذرخواهی ترکیه را خواستار است. هر یک از طرفین بر موضع خود پای می فشارد. وزیران امور خارجه دو کشور بعد از این دیدار اعلام کردند که در جریان گفتگوهای آنها هیچ پیشرفتی به دست نیامده است.

از ۲۴ نوامبر گذشته که یک فروند هواپیمای روس از سوی نیروی هوایی ترکیه هدف قرار گرفت و سرنگون شد، وارد کردن اتهامات و تهدیدات دو طرف بالا گرفته است. ولادیمیر پوتین در تازه ترین اظهارات خود اعلام کرد ما این همدستی با تروریست ها را فراموش نخواهیم کرد. ما همیشه خیانت را به منزله رفتاری پست تلقی کرده ایم و همیشه آن را چنین تلقی خواهیم کرد. درباره کاری که ترکیه کرده است، ما یادآوری می کنیم که ترکیه از این اقدام خود پشیمان خواهد شد. از روز چهارشنبه روسیه اعلام می کند اسنادی در اختیار دارد که دست داشتن رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و خانواده وی را در قاچاق نفت با گروه داعش تایید می کند. ترکیه این اتهامات را رد و آنها را از نوع تبلیغات اتحاد جماهیر شوروی سابق ارزیابی می کند که بزعم این کشور روسیه مانند دوران جنگ سرد به دروغ پردازی مبادرت می کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس