تاریخ انتشار: ۳۰ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] دبیر مناطق آزاد گفت: در حال حاضر ۴ نوع واردات در مناطق آزاد شکل گرفته است. به گزارش خبرنگار ایسکانیوز، اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور در برنامه “متن، حاشیه” با بیان اینکه مشاور رییس جمهور و دبیر مناطق آزاد تنها شغل من است، گفت: ماهی یک بار در جلسات دانشگاه آزاد شرکت می کنم […]

[ad_1]

دبیر مناطق آزاد گفت: در حال حاضر ۴ نوع واردات در مناطق آزاد شکل گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایسکانیوز، اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور در برنامه “متن، حاشیه” با بیان اینکه مشاور رییس جمهور و دبیر مناطق آزاد تنها شغل من است، گفت: ماهی یک بار در جلسات دانشگاه آزاد شرکت می کنم و هیچ گونه دریافتی از این دانشگاه ندارم.در ابتدای دولت مسئولیت های سرپرستی ۴ نهاد به بنده سپرده شد که همگی را تا دو ماه بعد از آن به جز مناطق آزاد تحویل دادم.

وی با اشاره به اینکه سیاست کشور در منطقه آزاد نسبت به سرزمین اصلی متفاوت نیست، خاطرنشان کرد: آنچه که به عنوان مشی در مناطق آزاد تعیین شده هم اکنون بند ۱۱ سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

اکبر ترکان با بیان اینکه وضعیت تولید، صادارت و جذب تکنولوژی در مناطق آزاد بهتر از سرزمین اصلی است، گفت: تصور اینکه مشکلات کشور مربوط به سرزمین اصلی است و در منطقه آزاد طور دیگریست تفکر درستی نیست.

دبیر مناطق آزاد به ۴نوع واردات درمناطق آزاد اشاره کرد و گفت: اولین نوع آن بدین صورت است که از منطقه آزاد وارد می شود اما در این منطقه مصرف نمی شود و مبدأ آن مکان دیگریی است، در واقع مناطق آزاد نه مبدأ واردات است و نه گشایش دهنده آن. دومین نوع از واردات در این منطقه واردات کالایی که برای مصرف در منطقه آزاد وارد می شود همانند هتلی که در کیش تجهیزات مورد نیاز خود را از خارج وارد منطقه آزاد می کند و در آن هتل مصرف می کند. دیگر نوع واردات در منطقه آزاد واردات مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان در مناطق آزاد است و نیز در آخر واردات به مناطق آزاد با عنوان “کالای همراه مسافر” است که در فروشگاه های مناطق آزاد به مردم عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه فردی که ادعا کرده ۹۰ درصد قاچاق کشور از مناطق آزاد است احتمالا با اعداد ناآشنا است، گفت: رقم واردات کالای همراه مسافر ۴۰۰ میلیون دلار است که در عدد ۱۵ میلیارد دلار قاچاق کالا بر فرض قاچاق بودن آن ۴۰۰ میلیون دلار؛ “هیچ” است.

ترکان با بیان اینکه به پدیده قاچاق از منطقه آزاد به هیچ وجه اعتقادی ندارم، گفت: یک کالا هنگامی “قاچاق” محسوب می شود که در سرزمین اصلی عرضه می شود یعنی بدون نظارت گمرک و نیروی انتظامی وارد می شوند.

دبیر مناطق آزاد گفت: کسانی که کانتینرهای قاچاق را رد می کنند، با ایجاد هیاهو در صدد روشن نشدن برخی از مسایل هستند و فقط خواستار اتهام به مناطق آزاد هستند و در این راستا موردی را برای پیگیری ندارند.

وی در ادامه اذعان کرد: قسمت هایی که در اروند، انزلی، ارس و ماکو کالای همراه مسافر عرضه می شود محدوده دارند و تحت نظارت گمرک هستند

ترکان با اشاره به اینکه خودرو در منطقه آزاد شماره می شود اما مجاز به خروج از منطقه آزاد نیستند، گفت: تردد خودروها در داخل منطقه آزاد مقدور است و خارج از آن در تصمیم گیری منطقه آزاد نیست و نیزغیر قانونی است.

ادامه دارد…

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس