تاریخ انتشار: ۱۷ آبا ۱۳۹۴

مشاور عالی رئیس جمهور با بیان اینکه بخش مهمی از بنگاه های اقتصادی تا «خرخره» به سیستم بانکی کشور بدهکارند، گفت: اقتصاد ما هنوز از رکود خارج نشده است.

به گزارش “گذارخبر” اکبر ترکان امروز در همایش تامین مالی و جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران پساتحریم گفت: تحریمها یک دوره بسیار طولانی و پیچیده و سهمگین را علیه مردم ما به وجود آورد و البته مردم و نظام اسلامی در مقابل این تحریمها مقاومت کردند اما این به معنای آن نیست که این تحریمها اثری روی اقتصاد ما نداشته است. این موضوع باعث شد که در دوره هایی رشد اقتصادی کشور منفی باشد و اکنون نیز شاهد نرخ پائین رشد هستیم.

مشاور عالی رئیس جمهور با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه تلاش شده تا نرخ رشد اقتصادی بالا طراحی و اجرا شود، افزود: برای دستیابی به این نرخ به صورت مداوم، نیاز به ۱۰۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در اقتصاد ایران داریم. البته اقتصاد ایران خودش توانایی سرمایه گذاری ۷۵۰ میلیارد دلار را از طریق سرمایه گذاری های دولتی، سرمایه گذاری نفت و انرژی، بخش خصوصی و بنگاه های فعلی دارد.

ترکان با اشاره به اینکه ما در این برنامه نیازمند به ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه از خارج کشور هستیم که می تواند به صورت سرمایه و یا سرمایه‌گذار خارجی به اقتصاد کشور تزریق شود، تصریح کرد: البته ترجیح مناسب برای کشور ما این است که  به جای استفاده از سرمایه خارجی از سرمایه گذار خارجی استفاده شود.

به گفته وی، بخش مهمی از بنگاه های ما تا «خرخره» به سیستم بانکی کشور بدهکارند و معوقات دارند و نتوانسته اند تعهدات خود را بدهند. البته برخی از این بنگاه ها منابعی را که از بانکها گرفته اند، در جای خود مصرف نکرده اند. اینکه چه طور بانک‌ها چشم خود را بر این موضوع بسته اند و در این باره نظارت نمی کنند قابل بررسی است.

وی افزود‌: اگر چه مدیران ارشد بانک‌ها جابه‌جا شده اند اما پیکره آنها که این تسهیلات را به این بنگاه ها داده اند، فرقی نکرده اند و همین موضوع باعث شده که در این باره پیگیری نمی‌کنند که آیا اقساط وام در جای خود ثبت شده یا خیر. این بنگاه ها وقتی موج معوقات راه می‌افتد، ترجیح می دهند معوقه خود را ندهند.

ترکان بیان کرد: اگر این بدهی ریالی را رها کنیم، همین بنگاه ها با ضمانت همین بانک‌ها اقساط سرمایه گذاری خارجی را نیز پرداخت نمی کنند، چون می دانند ما آدم‌های خوبی هستیم و همینگونه با اینها رفتار می کنیم و کم کم بدهی ریال آنها تبدیل به بدهی ارزی نیز می شود.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت‌:‌ بنابراین ترجیح ما به جای استفاده از سرمایه خارجی، استفاده از سرمایه گذار خارجی است، زیرا سرمایه گذار خارجی علاوه بر آوردن پول با خود فناوری و مدیریت نیز می آورد و به فکر توجیه اقتصادی و بازگشت سرمایه خود نیز هست. البته قبول دارم که بخشی از معوقات بانکی معلول شرایط اقتصادی کشور نیست.

وی با بیان اینکه ما در زمینه ورشکسته اعلام شدن بنگاه های ورشکسته نیز به خوبی عمل می کنیم، گفت‌: وقتی سیستم خوب کار نمی‌کند یعنی یک پیکره بیمار اقتصادی را نگه داشته ایم و به جای آنکه آن را ورشکسته اعلام کنیم، منابع را نابود می کند در حالی که یک مدیریت هوشمند اینچنین سیستمی را ورشکسته اعلام می کند و برای بازسازی و نوسازی آن می کوشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود مهمترین حوزه برای جذب سرمایه گذار خارجی را حوزه انرژی دانست و افزود: نفت و گاز مصرفی کشور ما سالانه معادل یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون بشکه نفت است که نشانگر هدررفت انرژی است. همه هدررفت انرژی در کشور مربوط به اصلاح الگوی مصرف نیست، بخشی از این هدررفت به خاطر نداشتن فناوری های پیشرفته است.

ترکان افزود: وزارت نیرو اعلام کرده که راندمان تبدیل سوخت به برق در  نیروگاه های کشور  ۳۷ درصد است، یعنی دو سوم نفت و گاز تحویلی به نیروگاه ها هدر می رود و باید تلاش کنیم با استفاده از فناوری‌های نو این راندمان را حداقل به بالای  ۵۰ درصد برسانیم. البته در  قانون بودجه پیش بینی های لازم برای سرمایه گذاری در این زمینه شده و امکان برگشت سرمایه و سود از محل صرفه جویی انرژی  دیده شده است.

وی با بیان اینکه در حمل و نقل کشور نیز اتلاف بسیار بزرگی رخ می دهد، گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل فرسوده کشور بخشی از این اتلاف را جبران می کند. شبکه ریلی کشور نیازمند سرمایه گذاری بزرگی است که سرمایه گذاران خارجی می توانند در این حوزه ها وارد شوند.

مشاور عالی رئیس جمهور با بیان اینکه ما به لحاظ تعداد تولید دوازدهمین خودروساز دنیا بوده ایم، گفت‌:‌ این صنعت نیازمند حرکت به سمت فناوری های تازه است. ظرفیت خودروسازی کشور قابل اغماض نیست، متاسفانه  از فناوری های روز فاصله گرفته ایم که این نیز می تواند هدف خوبی برای سرمایه گذاری های خارجی باشد.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس