تاریخ انتشار: ۲۵ خرد ۱۳۹۵

انتخابات آینده ریاست جمهوری در ایران و آمریکا علاوه بر تمام حساسیت های گذشته اکنون یک وجه مشترک دارد، نامزدی ترامپ و احمدی نژاد.

به گزارش “گذارنیوز”  یک سال مانده به پایان دوران ریاست جمهوری حسن روحانی و آماده شدن وی برای انتخاب مجدد در حالی سپری می شود که رقبای متفاوتی برای وی تعریف می کنند، برخی از آمدن احمدی نژاد و جلیلی می گویند، برخی دیگر از عبور اصلاح طلبان از روحانی و عده ای هم از اجماع اصولگرایان بر سر شیخ دیپلمات خبر می دهند.

پیش از همه اینها اما حدس و گمان ها از آمدن محمود احمدی نژاد ، رئیس دولت های نهم و دهم در ایران خبرساز است. احمدی نژاد سفرهای استانی اش را در حالی آغاز کرده و سایت مطبوعش به پوشش تصاویر آن می پردازد که مشاورانش می گویند وی هیچ قصدی برای شرکت در انتخابات ندارد!

محمود احمدی نژاد اما در حالی خود را برای کار وزار انتخابات ایران آماده می کند که در ینگه دنیا، دونالد ترامپ توانسته تمام رقبای جمهوری خواهش را کنار بزند و خود را تنها نامزد این حزب به جمهوری خواهان تحمیل کند، ترامپ که در آمریکا نشانه پوپولیسم و افراط گرایی است باید در مقابل هیلاری کلینتون قرار بگیرد و بخت خود را بیازماید، اولین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا.

اما بسیاری از رسانه ها و تحلیلگران ترامپ را در کنار احمدی نژد قرار داده و به بررسی تفاوت ها و شباهت های این دو پرداخته اند چرا که نوع موضع گیری ها، نگاه خاص این دو به موضوع سیاست خارجی و اقتصاد باعث شده است که از نگاه بسیاری این دو سیاستمدار در یک رده قرار بگیرند و حتی در بخش هایی این دو را با یکدیگر مقایسه کنند.

روزنامه تلگراف لندن چندی پیش گزارشی منتشر کرده و در آن دونالد ترامپ را گزینه ای حتی بدتر از احمدی نژاد خوانده بود. نویسنده این مقاله در بخشی از گزارش خود آورده است: «مشاهده دونالد ترامپ در چند ماه گذشته من را به یاد یکی دیگر از آدم‌های عوام فریب انداخته که مدت زیادی را نیز صرف مشاهده و بررسی او کرده بودم. او آدولف هیتلر یا بنتیو موسولینی نیست، عمر روزنامه‌نگاری من هرقدر هم دراز باشد به آن‌ها نمی‌رسد. اما محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور خشم‌آلود ایران که احساسات عجین با خشم را در بین مردم نیز تحریک می‌کرد، مانند پیشتاز جمهوری‌خواهان در آمریکا مخلوطی از اظهارات وحشیانه و جهل نسبت به مصالح جهانی بود.»

تلگراف همچنین نوشت: احمدی‌نژاد در مناظره های زنده تلویزیونی در انتخابات سال ۲۰۰۹ با رقبایش رفتارهای بی‌شرمانه نشان داد. رفتار مبتذلانه‌ ترامپ در مناظره‌های ریاست جمهوری نیز، روند سیاسی آمریکا را تغییر می‌دهد و می‌تواند خوار و خفیف کند. آن‌هایی هم که از او طرفداری می‌کنند، احمق فرض می‌شوند.

گاردین با اشاره به مناظره های انتخاباتی تلویزیونی سال ۸۸ ایران نوشته: اگرچه برخورد احمدی‌نژاد با رقبایش تامل برانگیز بود، اما او دستکم مشخصات فیزیکی رقیبش را به تمسخر نگرفت. ترامپ آدمی مبتذل است که سطح منازعات سیاسی انتخاباتی در آمریکا را به شدت پایین آورده است.

در ادامه وب سایت اوپن کانادا نیز اخیرا در گزارشی تفاوت هاو شباهت های احمدی نژاد و ترامپ را مورد بررسی قرار داده بود.

این وب سایت می نویسد: به ظاهر، هیچ دو شخصیتی متفاوت تر از دونالد ترامپ و محمود احمدی نژاد نیستند. نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری جمهوری خواهان قد بلند ، قوی هیکل و فوق العاده پولدار است. این در حالی است که رئیس جمهور سابق ایران قد کوتاه، با جثه کوچک و حداقل تا پیش از دوران ریاست جمهوری اش فقیر بود. این یکی به میلیاردها دلار پول خود می نازد و دیگری به هاله نور آسمانی نامرئی که ادعا می کند در اطرافش است.

با این حال، با کنار گذاشتن این تفاوت ها و تفاوت های فاحش دیگر میان این دو سیاستمدار، هیچ دو شخصیت عمومی دیگری به اندازه ترامپ و احمدی نژاددر رویکردها و اهداف خود برای جلب حمایت عمومی برای رسیدن به قدرت شبیه به یکدیگر نیستند.

اوپن کانادا می نویسد: هردوی احمدی نژاد و ترامپ از سطح بالایی از رفتارهای پوپولیستی برخوردار هستند که نارضایتی و ناامیدی مردم و نخبگان سیاسی در طبقات مختلف اجتماعی و فرهنگی را به همراه دارد. احمدی نژاد در مقابل مردم کاپشن کهنه ای را به تن داشت که اغلب جامعه فقیر و محروم ایرانی احمدی نژاد را با این کاپشن می شناسند. ترامپ از سوی دیگر لباس های گران قیمت می پوشد و سفرهای در شرایط لوکس انجام می دهد.

به نوشته این وب سایت، هردوی آنها برای منحرف کردن توجه مردم از مسائل واقعی می گویند همه چیز ظالمانه است. احمدی نژاد می گفت به دنبال نابودی اسرائیل است و ترامپ می گوید دیواری در مرزهای آمریکا بسازد تا مانع از ورود مکزیکی ها به این کشور شود. ترامپ همچنین خواستار مجازات زنانی شد که سقط جنین انجام می دهند.

این گزارش در پایان نیز گریزی به بحث سیاست خارجی از دیدگاه این دو شخصیت پرداخته و می نویسد: از همه مهمتر هر دو شناختی در زمینه دولت و مسائل سیاست خارجی ندارند.احمدی نژاد طی ۸ سال حضور در سمت ریاست جمهوری با اظهارات و اقداماتش موجب انزوای بیشتر ایران در عرصه بین المللی شد و مشکلات زیادی را برای اقتصاد ایران به وجود آورد. ترامپ نیز می گوید به دبنال آن است تا مدیرانی را از چین و مکزیک به آمریکا بیاورد تا آمریکای بزرگ را دوباره بسازد، بدون اینکه توضیح دهد دقیقا چگونه می خواهد این کار را انجام دهد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۱۶ ابان آینده برگزار می شود چیزی در فاصله بیشتر از ۶ ماه پس از آن نیز ایران شاهد برگزاری انتخاباتی دیگر برای شناختن رئیس جمهور جدید خود است، باید ببینیم در آمریکا نامزد پرهیاهوو جنجال جمهوری خواهان می تواند به کاخ سفید راه پیدا کند یا نه، اتفاقی که در صورت وقوع می تواند سرآغاز تحولات جدی در روابط آمریکا با جهان، منطقه خاورمیانه و به ویژه ایران باشد.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس