تاریخ انتشار: ۲۰ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه تولیدکننده محصولات صنعتی در فصل بهار امسال ۰٫۴ درصد افزایش و تورم میانگین دوازده ماهه ۰٫۵ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در زمستان سال ۹۴ هم تورم این بخش منفی ۰٫۵ درصد بوده است. به گزارش اقتصادنیوز مرکز […]

[ad_1]


بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه تولیدکننده محصولات صنعتی در فصل بهار امسال ۰٫۴ درصد افزایش و تورم میانگین دوازده ماهه ۰٫۵ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در زمستان سال ۹۴ هم تورم این بخش منفی ۰٫۵ درصد بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز مرکز آمار نرخ تورم تولیدکننده محصولات صنعتی را منتشر کرد. بر اساس این گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در فصل بهار به عدد ۱۹۳٫۳ رسید. این در حالی است که شاخص تولیدکننده در فصل زمستان ۹۴ عدد ۱۸۹٫۶ بوده است. این شاخص در بهار نسبت به فصل قبل ۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (نرخ تورم نقطه به نقطه تولیدکننده کل بخش صنعت) ۰٫۴ درصـد افـزایش داشـته است.

شاخص قیمت بخش «تولید فلزات اساسی» با ۴٫۹ درصد افزایش نسبت بـه فصـل قبـل و رسـیدن بـه عـدد ۱۷۳٫۶، بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص کل فصل بهار داشته‌است. رشته فعالیت «تولید محصولات اولیه آهـن و فـولاد» بـا ۶ درصد افزایش نسبت به فصل قبل بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته‌است.

شاخص قیمت بخش «صنایع تولید زغال سنگ – پالایشگاه‌های نفت» با ۱٫۷ درصد افزایش نسبت به فصـل قبـل بـه عدد ۱۶۷٫۴ رسید؛ این بخش رتبه دوم تأثیرگذاری در افزایش شاخص کل را به خـود اختصـاص داده اسـت. رشـته فعالیـت «تولید فرآورده‌های نفتی تصفیه شده» با ۱٫۷ درصد افزایش نسبت به فصل قبل بیشترین تاثیر را در افـزایش شـاخص ایـن بخش داشته‌است.

شاخص قیمت بخش «صنایع مواد غذایی و آشامیدنی» با ۲ درصد افزایش نسبت به فصـل قبـل بـه عـدد ۲۴۴٫۱رسید؛ این بخش رتبه سوم تأثیرگذاری در افزایش شاخص کل را به خود اختصـاص داده اسـت. رشـته فعالیـت‌هـای «تولیـد فرآورده‌های لبنی» با ۳٫۳ درصد، «کشتار دام و طیور» با ۷٫۸ درصد، «تولید روغن و چربی حیوانی و نباتی خـوراکی» بـا ۱٫۷ درصد و «تولید قند و شکر» با ۲٫۲ درصد افزایش نسبت به فصل قبل، به ترتیب بیشترین تاثیر را در افـزایش شـاخص ایـن بخش داشته‌اند.

شاخص قیمت بخش «صنایع محصولات شیمیایی» با ۳٫۴ درصد افزایش نسبت به فصل قبل و رسیدن به عدد ۲۰۲٫۵، رتبه چهارم تأثیرگذاری در افزایش شاخص کل فصل بهار را به خود اختصاص داده اسـت. رشـته فعالیـت‌هـای «تولیـد مـواد پلاستیکی به شکل اولیه و ساخت لاستیک مصنوعی» با ۴٫۷ درصد و «تولید مواد شیمیایی اساسی بجز کود و ترکیبات ازت» با ۷٫۸ درصد افزایش نسبت به فصل قبل، به ترتیب بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته‌اند.

بخش‌های «تولید محصولات از توتون، تنباکو و سیگار» با ۴۴٫۴ درصد و «تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی» با ۲٫۹ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به ترتیب رتبه‌های بعدی را در افزایش شاخص کل داشته‌اند.

تغییرات شاخص قیمت در سایر بخش‌ها، تاثیر جزئی در تغییر شاخص کل بخش صنعت داشته است؛ در میان این بخش‌ها اعداد شاخص مربوط به بخش‌های «تولید چوب، محصولات چوبی و چوب پنبه» و «تولید رادیو، تلویزیون و دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی» نسبت به فصل قبل کاهش داشته‌اند.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس