تاریخ انتشار: ۲۳ خرد ۱۳۹۴

دولت پاک دستان، دولتی که ادعا می‌کرد با فساد مبارزه می‌کند و لیستی از مفاسد در جیب دارد اخیرا با دستگیری و بازداشت معاونانش مواجه است. محمود احمدی‌نژاد که همه را از رئیس قوه مقننه تا مسئولان اجرایی گذشته کشور را تهدید می‌کرد و همیشه با داشتن لیستی از مفاسد آنها یا اطرافیان‌شان سعی می‌کرد […]

دولت پاک دستان، دولتی که ادعا می‌کرد با فساد مبارزه می‌کند و لیستی از مفاسد در جیب دارد اخیرا با دستگیری و بازداشت معاونانش مواجه است. محمود احمدی‌نژاد که همه را از رئیس قوه مقننه تا مسئولان اجرایی گذشته کشور را تهدید می‌کرد و همیشه با داشتن لیستی از مفاسد آنها یا اطرافیان‌شان سعی می‌کرد کار خود را پیش ببرد، با بگم بگم‌های متناوب دیگران علیه خود مواجه شده است.

پزشکیان

 به گزارش گذارنیوز اکنون از دولت نهم و دهم، دو معاون رئیس جمهور به دلایل مختلف بازداشت و زندانی شده‌اند با این حال احمدی‌نژادی‌ها اتهام اختلاس آنها را قبول ندارند و در مظلوم   نمایی کردن در صف اول ایستاده‌اند. زمانی که محمدرضا رحیمی معاون اول، دولت گذشته بازداشت شد، احمدی‌نژاد هر گونه ارتباط با او را منکر شد و احمدی‌نژادی‌ها تلاش کردند رحیمی را تحمیلی به دولت جلوه دهند اما وقتی دادستانی حمید بقایی معاون اجرایی احمدی‌نژاد را بازداشت کرد، این طیف ابتدا سکوت کردند اما بعد از پیگیری رسانه‌ها برخی از افراد حلقه ولنجک مسیر انکار را پیش رفتند. اما احمدی‌نژاد برخلاف معاون اول، این بار برای بقایی سنگ تمام گذاشت و او را فردی ارزشی عنوان کرد و طبق معمول دستگاه قضا را متهم به اشتباه کرد. مسعود پزشکیان نماینده مجلس وزیر بهداشت دولت اصلاحات در گفت‌وگو با «قانون» عنوان می‌کند که بازداشت شدن دو معاون از یک دولت جای تعجب دارد.
  رانت‌خواران در دولت گذشته
این نماینده مستقل مجالس هشتم و نهم با یادآوری رفتاری مشابه در دولت بنی‌صدر، می‌گوید زمانی، بنی صدر هم می گفت کیش شخصیت ندارد، اما داشت. اکنون تاریخ تکرار شده است و دولتی که ادعا می‌کرد می‌خواهد جلوی متخلفان و رانت خواران را بگیرد، شاهد حضور مفسدان در بدنه خود است. به عبارتی خودشان متخلف شده‌اند.  وی برای این ادعا به پرونده‌های موجود و سابقه اعضای دولت گذشته اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: این روزها شاهد دادگاه رفتن و زندانی شدن برخی اعضای دولت نهم و دهم هستیم. حالا بماند که بسیاری از آنها را برای بررسی بیشتر فرامی خوانند و از عده‌ای تعهد می‌گیرند. اینکه از یک دولت دو معاون دستگیر شود قابل تامل است. پزشکیان می‌گوید: هر دو  معاون احمدی‌نژاد با جرایم اقتصادی زندانی شده‌اند نکته حائز اهمیت این است که از دولتی دو معاون دستگیر شده است که هر روز از داشتن لیست مفسدان اقتصادی در جییب و کشو خبر می‌داد. نماینده مردم تبریز در مجلس تاکید می‌کند: اکنون که رحیمی و بقایی دستگیر شده‌اند، مشخص می‌شود چه اسامی در آن لیست بود که احمدی‌نژاد تا آخرین لحظه فهرست را رسانه‌ای نمی‌کرد.
  مجلس مقصر است
مسعود پزشکیان مجلس و نمایندگان را در زمینه برخورد نکردن با مفاسد در دولت گذشته مقصر عنوان می‌کند و می‌گوید: مجلس و ما نمایندگان هم مقصر بودیم. برای اینکه می‌دیدیم دولت کاملا از چارچوب خارج می‌شود و خلاف قانون عمل می‌کند اما باز حرفی نمی‌زدیم و برخورد نمی‌کردیم. وی به خاطر دارد، زمانی علی لاریجانی در دوره مجلس هشتم عنوان کرد دولت احمدی‌نژاد ۵۰ درصد انحراف از قانون دارد اما او گفت من سرسوزنی انحراف ندارم.
  چه کسی دروغ می‌گوید؟
 پزشکیان ادامه می‌دهد: آن زمان کسی نگفت بالاخره کدام یک از روسای قوه درست می‌گوید. از بین لاریجانی و احمدی‌نژاد یک نفر باید دروغ گفته باشد، هر کدام دروغ گفته آن یکی رئیس راستگو بوده. وی اعتقاد دارد که نمی‌شود رئیس قوه‌ای این اندازه خلاف بگوید و همچنان رئیس بماند. بنابراین نمایندگان را مقصر می‌داند که از بازوی نظارتی استفاده نکردند و درست از نادرست را مشخص نکردند.
  نتیجه عدم تمکیل به قانون انحراف است
وی با یادآوری انکار ارتباط احمدی‌نژاد با رحیمی و دفاع از بقایی، می‌گوید: منکر شدن و نشدن مهم نیست. مسئله سیستم و ساختار یک دولت است که تمکین نکردن به قانون را سرلوحه خود قرار داده بود. احمدی‌نژاد علنی می‌‌گفت مجلس در راس امور نیست، این جمله را دیگر همه شنیده بودند و موضوع پنهانی نبود. نتیجه این حرف‌ها و رفتارها، انحراف است.  پزشکیان می‌افزاید: قبول کنیم یا نه، وقتی قانون را قبول نداشته باشیم و به قوه قانون‌گذاری بی‌اهمیت باشیم، انحراف پیش می‌آید حالا هرچه احمدی‌نژاد بگوید سر سوزنی انحراف از قانون نداشته است.
  بررسی شود تخلفات بیشتر است
با وجود اینکه دو معاون احمدی‌نژاد به دلیل مفساد اقتصادی بازداشت و زندانی شده‌اند، پزشکیان اعتقاد دارد انحراف و تخلف بیش‌ از این حرف‌هاست. وی‌ بر این باور است که اگر بیشتر بررسی شود، میزان تخلفات بیشتر خواهد بود و بالاتر از معاونان مقصر خواهند بود چرا که دولت گذشته به هیچ وجه قانون را اجرا نکرده‌است. وی ادامه می‌دهد: متاسفانه وقتی قانون اجرا نشد، کسی هم نبود تا سوال کند شما چه کاره هستید که قانون را قبول ندارد. حضرت امام(س) وقتی بنی صدر گفت قانون را قبول ندارد، با لحن تندی به او گفت قانون او را قبول ندارد.
  مانیتور کردن دولت جدید
این نماینده می‌گوید: آن زمان مجلس در برابر بی قانون‌ها  دولت گذشته سکوت کرد اما به محض استقرار دولت جدید هر لحظه رفتار آنها را زیرذره‌بین می‌گذارند و اصرار دارند دولت روحانی پاسخگو باشد. اجازه نمی‌دهند دولت جدید از راه برسد و خراب کاری‌ها را جمع کند. وی می‌افزاید: دولت روحانی اگر بتواند روند گذشته را حفظ کند و اجازه ندهد سیستم فرو بریزد کار مهمی کرده است. پزشکیان ادامه می‌دهد: این روزها برخی نمایندگان از تریبون‌ها برای انتقاد از دولت جدید استفاده می‌کنند. آنها نقدهایی را مطرح می‌کنند که به زمان احمدی‌نژاد و دوره مجلس گذشته بر می‌گردد. به نظر این گروه فراموش کردند که خود آنها مسبب اصلی بسیاری از مشکلات کشور هستند و الان ایراد می‌گیرند که چرا انجام می‌دهید. وزیر دولت اصلاحات می‌گوید: بشر زود فراموش می‌کند. اگر می‌توانستیم نموداری از اتفاقات و تاثیرات آن را به مردم و افرادی که این روزها منتقد هستند نشان دهیم دیگر کسی حرف نمی‌زد. پزشکیان می‌گوید: در آن صورت مردم با آگاهی کامل به  منتقدان اجازه صحبت کردن نمی‌دادند و خطاب به او می‌گفتند تو دیگر صحبت نکن چرا که مقصر تمام این مشکلات از سکوت و حمایت تو نشات می‌گیرد. وی چنین رفتارهایی را مشابه سفر فردی به مکه می‌داند که به شیطان سنگ می‌زند و شیطان به او می‌گوید تو دیگر چرا، تو که از خود ما هستی.
  در فضای غبارآلود هر اتفاقی می‌افتد
وی در پاسخ به این سوال که آیا با دستگیری دو معاون از دولت گذشته، احمدی‌نژادی‌ها شانس حضور مجدد در مجلس آینده را دارند یا خیر، می‌گوید:‌وقتی  اطلاع رسانی منطقی و درست نیست و آگاهی‌ها و چارچوب‌هایی که به جامعه ابلاغ می کنیم  شفاف نیست هر اتفاقی ممکن است بیفتد.  پزشکیان با خواندن این شعر
«حقیقت سرایی است آراسته/ هوا و هوس گرد برخاسته/ چو برخاست گرد نبیند نظر گرچه بیناست مرد» ادامه می‌دهد: وقتی هوا غبار آلوده است کسی نمی تواند، حق را از ناحق تشیص دهد. بنابراین در این فضا درست و نادرست انتخاب کردن مردم کار ساده‌ای نخواهد بود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس