تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۴

۲۳ روز از تابستان امسال گذشته بود که نتیجه یک سال و ۱۰ ماه از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۵+۱ با عنوان حقوقی “برجام” وارد دایره واژگان سیاسی ایرانیان شد.

پس از قرائت متن برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام) در هتل کوبورگ وین توسط “محمدجواد ظریف” وزیر خارجه کشورمان و “فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، طرفین ملزم شدند تا ظرف نزدیک به ۳ ماه، چارچوب‌های نهایی اجرای متن توافق را مقرر و معین کنند.
پس از آن بود که مجلس شورای اسلامی با ورود به ماجرا، رسیدگی به متن برجام را در دستور کار خود قرار داد و در همین راستا، کمیسیونی تحت عنوان “کمیسیون ویژه برجام” با حضور ۱۵ تن از نمایندگان خانه ملت تشکیل شد.
تحصن مخالفان برجام پس از 6 روز پایان یافت/ عکس
این کمیسیون، یک روز قبل از شروع تعطیلات تابستانی پارلمان، استارت کار خود را زد و در جلسات خود از تیم‌های سابق و کنونی مذاکره‌کننده هسته‌ای، “محمد نهاوندیان” رئیس دفتر رئیس‌جمهور و حتی “یوکیو آمانو” رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی دعوت به حضور کرد.
با همه این تفاسیر، قرار است که روز یکشنبه (۱۲ مهرماه) گزارش این کمیسیون در صحن علنی مجلس قرائت شود و تأیید یا عدم تأیید متن برجام به رأی نمایندگان بهارستان برسد و شنیده‌ها حاکی است که کمیسیون نام‌برده با متن برجام به طور مشروط موافقت کرده و با تعیین چارچوب‌ها و خطوط قرمز لازمه، دست دولت را در اجرای آن باز گذاشته است.
اما مخالفان برجام، با این توافق مشروط هم مخالف هستند و همین رویکرد، آنها را از سه‌شنبه (۷ مهرماه) به تحصن مقابل درب شماره یک مجلس کشانده است.
تحصن مخالفان برجام پس از 6 روز پایان یافت/ عکس
امروز؛ ششمین روز از تحصن موسوم به «تحصن غیرت» در مقابل مجلس برخلاف اعلام فرمانداری که این تحصن غیرقانونی بوده و مجوز لازم را برای ادامه ندارد، همچنان در حال برگزاری است.
از ساعت ۴ بامداد نیروهای ضد شورش و یگان‌های ویژه تمامی خیابان‌های منتهی به میدان بهارستان را بسته‌اند تا گروه‌های دیگر به این میدان وارد نشوند.
تحصن مخالفان برجام پس از 6 روز پایان یافت/ عکس
امروز نمایندگانی دیگر از مجلس در جمع متحصنین حاضر شدند و نیروی انتظامی را خطاب قرار داده و از این جمع حمایت کردند.
طبیب‌زاده نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر خطاب به فرمانده میدانی نیروی انتظامی حاضر در بهارستان گفت: به سردار ساجدی نیا سلام من را برسانید و بگویید اگر به متحصنین آسیبی برسد، نمایندگان هم به آنها اضافه می‌شوند.
لاله افتخاری و مسعود میرکاظمی از دیگر نمایندگان تهران، نیز صبح امروز در میان متحصنین قرار گرفتند.
این تحصن شش روزه دقایقی پیش با سخنرانی عمار عمارلو روحانی که به عنوان اولین معترض به برجام از قم به همراه خانواده خود در مقابل مجلس قرار گرفته بود، به پایان رسید اما در این مدت برخی مسئولان نیز در میان این جمع حاضر شده و سخنانی را ایراد کرده بودند.
حسینی الست رایزن فرهنگی سابق سفارت ایران در بلغارستان، حجت‌الاسلام رسایی، حجت‌الاسلام نبویان، حسین شریعتمداری، نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون برجام، آقامحمدی عضو کمیسیون امنیت ملی، حجت‌الاسلام حسینی نماینده قزوین، مهرداد بذرپاش عضو هیأت رئیسه مجلس و عطاالله حکیمی نماینده رودبار و فرج الله سلحشور، کوشکی و … در جمع معترضان حاضر شدند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس