تاریخ انتشار: ۰۴ آبا ۱۳۹۴
حربه تازه عربستان سعودی علیه ایران;

به نظر می رسد عربستان سعودی به رویکرد کهنه دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق بازگشته و سعی دارد تا از طریق تحریکات قومیتی در داخل ایران سیاست های ضد ایرانی را به پیش ببرد.

به گزارش “گذارخبر” روزنامه “گاردین” با انتشار گزارشی اشاره می کند که درجه اختلافات میان تهران – ریاض وارد سطح تازه ای شده است. این روزنامه بریتانیایی بر این باور است که دیگر تعارفات دیپلماتیک مرسوم میان ایران و عربستان سعودی چندان به چشم نمی خورد و طرفین بی مهابا جنگی تبلیغاتی را علیه یکدیگر آغاز کرده اند که علاوه بر سطح رسانه ای به سطح مقامات و سخنگویان نیز کشیده شده است. این روزنامه به حربه ای تازه ای سوی عربستان سعودی اشاره کرده است: تحریکات قومیتی در داخل ایران برای ایجاد ناآرامی و اختلاف میان اوقام مختلف ساکن ایران.

 

این روزنامه بریتانیایی با اشاره به اظهارات اخیر “عدال الجبیر” وزیر امور خارجه عربستان سعودی علیه ایران اشاره می کند که این مسئله سبب شد تا “حسین امیرعبداللهیان” معاون وزیر امور خارجه ایران نیز در پاسخ بگوید که سعودی ها یمن را اشغال کرده اند.

 

گاردین اشاره می کند که اظهارات علیه عربستان سعودی در ایران نیز پس از فاجعه اخیر منا افزایش یافته است. گاردین به حربه تازه رسانه های سعودی علیه ایران اشاره کرده و می نویسد:”رسانه های سعودی اخیرا به طور چشمگیری اخبار مرتبط با اهواز را بازتاب می دهند. این رسانه ها مدعی هستند که شهروندان عرب زبان آن ناحیه از آن چه تبعیضات صورت گرفته قلمداد می کند شکایت دارند. در ماه آوریل، شبکه ماهواره ای دولتی عربستان به نام “الاخباریه” فیلم مستندی را درباره اهواز پخش کرد و در آن مدعی شد که این منطقه توسط نیروهای فارس اشغال شده است ! این موضوع به شبکه های اجتماعی نیز کشیده شده است. “خلف احمد” یک بازرگان معروف اماراتی اخیرا در رسانه های اجتماعی هشتگ های تحریک آمیزی را علیه ایران و ایرانیان منتشر می کند و به تحریکات قومیتی دامن می زند”.

 

گاردین در ادامه اشاره می کند که دشمنی سعودی ها با ایران به پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ میلادی باز می گردد. این روزنامه اشاره می کند که سعودی در دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق نیز از صدام حمایت کردند. گاردین در ادامه می نویسد:”پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ میلادی و در جریان بهار عربی رقابت استراتژیک ایران و سعودی ها به خصوص در زمینه رقابت های فرقه ای افزایش یافت. سعودی ها در این دوره علیه شیعیان ایرانی اظهارات منفی را بیان می کردند. آنان هم چنین از واژه “زرتشتی” به گونه ای استفاده می کردند که گویی گذشته ایرانیان همراه با تحقیر بوده است و از این واژه با بار منفی استفاده می کردند”.

 

این روزنامه بریتانیایی در ادامه اشاره می کند که از تابستان امسال ریاض درصدد راه اندازی شبکه های تلویزیونی فارسی زبان برای مقابله با به زعم خود برنامه های شبکه خبری و تحلیلی عربی ایران یعنی “العالم” بوده است. گاردین در ادامه به نقل از “عباس اصلانی” تحلیلگر و روزنامه نگار اصولگرا می نویسد:”تشدید تنش ها می تواند به تصمیم عربستان سعودی برای حذف سهمیه زائران ایرانی از حج منجر شود. این در نهایت به ضرر هر دو کشور خواهد بود و به افزایش تنش و درگیری منطقه ای می انجامد و نتیجه نهایی آن مطنقه ای بی ثبات تر است”.

 

“گاردین” در پایان اشاره می کند در حالی که شعار اصلی “حسن روحانی” رییس جمهوری ایران تنش زدایی به خصوص با کشورهای منطقه ای به خصوص عربستان سعودی بود متاسفانه به دلیل شرایط منطقه ای این موضوع تاکنون تحقق نیافته است. “علی انصاری” مورخ ایرانی معتقد است که با طرح مسائل قومیتی و تحریکات جدایی طلبانه سعودی ها در قبال ایران شاهد بازگشت سیاست آن کشور به دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق هستیم. او در این باره می گوید:”سعودی ها می خواهند به تفرقه فرقه ای و قومیتی دامن بزنند. این موضوع تنها باعث تشدید تنش میان ایرانیان و اعراب خواهد شد و نتیجه ای نخواهد داشت”.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس