تاریخ انتشار: ۱۱ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] یک کارشناس اقتصادی تحلیل کرد که تا پایان امسال تجارت خارجی ایران به کدام سو می‌رود؟ به گزارش اقتصادنیوز، علی رئوفی در تحلیل وضعیت تجارت ایران تا پایان امسال ابتدا بیان کرده است: آمار صادرات و واردات کشور در چهارماهه نخست سال ۱۳۹۵ نشان از افزایش صادرات غیرنفتی، کاهش واردات و بهبود تراز […]

[ad_1]


یک کارشناس اقتصادی تحلیل کرد که تا پایان امسال تجارت خارجی ایران به کدام سو می‌رود؟

به گزارش اقتصادنیوز، علی رئوفی در تحلیل وضعیت تجارت ایران تا پایان امسال ابتدا بیان کرده است: آمار صادرات و واردات کشور در چهارماهه نخست سال ۱۳۹۵ نشان از افزایش صادرات غیرنفتی، کاهش واردات و بهبود تراز تجاری دارد. با این حال نگرانی‌هایی از افزایش صادرات کالاهای خام و مواد معدنی تجدیدناپذیر وجود دارد که علاوه بر اثرات مخرب زیست‌محیطی می‌تواند وابستگی کشور به منابع طبیعی را حفظ کند. با تداوم افزایش قیمت جهانی نفت و کالاها و مواد معدنی انتظار می‌رود تا پایان سال روند افزایش صادرات این‌گونه مواد افزایش یابد. با این حال امید است دولت با حمایت از بخش صنعت و کمک به تامین مالی بنگاه‌ها، ارائه تسهیلات برای صادرات محصولات صنعتی، مشوق‌های صادراتی و… ارزش افزوده محصولات صادراتی را افزایش دهد تا شاهد رشد صادرات در بخش کالاهای صنعتی و فرآوری‌شده باشیم.

وی در ادامه تحلیل خود که در شماره ۱۹۰ هفته‌نامه تجارت‌فردا منتشر شده، عنوان کرده است:بنابراین انتظار بر این است که دولت به اهداف تعیین شده خود در سال ۱۳۹۵ که همان صادرات ۵۰ میلیارد‌دلاری است دست یابد. همچنین در بخش واردات نیز به نظر می‌رسد به‌رغم کاهش واردات، این کاهش بیشتر معطوف به بخش واردات کالاهای واسطه‌ای مورد استفاده در فرآیندهای تولیدی باشد و واردات کالاهای مصرفی همچنان در حال رشد باشد.

رئوفی تصریح کرده است: به نظر می‌رسد توجه صرف به بهبود تراز تجاری و عدم توجه به ترکیب کالاهای صادراتی و وارداتی می‌تواند گمراه‌کننده باشد و امید است دولتمردان برای هشت‌ماهه باقی‌مانده سال ۱۳۹۵ تدابیر بهتری بیندیشند تا ضمن محدود شدن واردات کالاهای مصرفی، واردات کالاهای واسطه‌ای مورد نیاز صنعتگران تامین شود. در صورتی که رشد اقتصادی مورد انتظار دولت تا انتهای سال ۱۳۹۵ تحقق یابد و بخش صنعت پیشران این رشد باشد، انتظار می‌رود میزان واردات افزایش یابد و سهم کالاهای واسطه‌ای مورد استفاده در فرآیند تولید نیز متناسب با آن رشد کند.

متن کامل این تحلیل را  در شماره ۱۹۰ هفته‌نامه تجارت‌فردا که هم‌اکنون روی کیوسک‌های مطبوعاتی است، می‌توانید بخوانید.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس