تاریخ انتشار: ۱۶ شهر ۱۳۹۴
كارت‌هاي اجاره‌اي كه قوانين را دور مي‌زند؛

اتاق بازرگانی البته با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به صدور کارت‌های یکبار مصرفی می‌کند تا افرادی با فعالیت محدود تجاری امکان تجارت پیدا کنند اما بازار اجاره این کارت‌های یکبار مصرف برای دور زدن قوانین گمرکی داغ است.

به گزارش “گذار” ، برخی بازرگانان با فعالیت گسترده این کارت‌ها را اجاره می‌کنند تا از طریق آن از پرداخت بخشی از عوارض گمرکی شانه خالی کنند. این اتفاق نه تنها درآمدهای مالیاتی دولت در گمرک را کاهش می‌دهد بلکه باعث اجحاف به حقوق افرادی می شود که در سلامت کامل تجارت می‌کنند.

رئیس کل گمرک اما خبر از محدودیت فعالیت یکبار مصرف‌ها می‌دهد. مسعود کرباسیان در گفتگو با تابناک اقتصادی توضیح داد: اخیرا وزیر صنعت، معدن و تجارت دستوری صادر کرده که بر مبنای آن، استفاده از کارت‌های یکبار مصرف محدود می‌شود. به این صورت که وزارت صنعت، معدن و تجارت به اتاق بازرگانی تکلیف کرد در تمام شهرستان‌ها تنها برای افرادی کارت موقت بازرگانی صادر شود که شرایط کامل را داشته باشند ضمن آنکه در صورتی که هر گونه استفاده غیر و یا سوءاستفاده از این کارت ها انجام شود؛ علاوه بر جریمه، کارت بازرگانی فرد نیز باطل خواهد شد.

او همچنین اظهار کرد: در گمرک نیز سامانه‌ای طراحی کرده‌ایم که حق و حقوق دولت را به طور کامل بگیریم. چه کارت بازرگانی وجود داشته باشد چه نداشته باشد باید حقوق دولت پرداخت شود.

کرباسیان با بیان اینکه در هیچ کشوری کارت بازرگانی وجود ندارد تاکید کرد: کارت بازرگانی یکبار مصرف یا اجاره‌ای متاسفانه توسط اتاق بازرگانی و با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود. یعنی بر اساس ضوابطی خاص به افرادی اجازه فعالیت بازرگانی محدود داده می‌شود.

او متذکر شد: یک گروه افرادی هستند که کالایی لازم دارند ولی فعالیت گسترده تجاری ندارد. این افراد با مراجعه به اتاق بازرگانی درخواست کارت بازرگانی موقت می‌کنند اما موضوع بحث ما گروه دیگری است که اگرچه فعالیت گسترده بازرگانی دارند ولی برای آنکه حقوق ورودی کمتری پرداخت کنند از این کارت ها استفاده می‌کنند. لذا با اقدامات انجام شده به نظر می‌رسد در آینده جلوی فعالیت غیرقانونی این افراد گرفته خواهد شد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس