تاریخ انتشار: ۰۵ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] رییس جمهوری بولیوی لحظاتی پیش در آغاز دیدار با یکدیگر در هتل لوس تاخیبوس شهر سانتاکروز – محل اقامت ظریف – چهار هدیه با یکدیگر مبادله کردند. به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف یک تابلوفرش ابریشمی و یک قطعه منبت کاری شده ازصنایع دستی ایران به بالاترین مقام بولیوی داد. […]

[ad_1]

رییس جمهوری بولیوی لحظاتی پیش در آغاز دیدار با یکدیگر در هتل لوس تاخیبوس شهر سانتاکروز – محل اقامت ظریف – چهار هدیه با یکدیگر مبادله کردند.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف یک تابلوفرش ابریشمی و یک قطعه منبت کاری شده ازصنایع دستی ایران به بالاترین مقام بولیوی داد. هدیه منبت کاری، یک تابلوی قلم زنی با قاب خاتم است.
درمقابل، مورالس یک دوست مجسمه سرخپوستی و کتابی مصور از زندگی مردم این کشور آمریکای لاتین به وزیر خارجه ایران داد.
کتاب اهدایی مورالس، ‘ کتاب دریا ‘ نام دارد که در باره منازعه تاریخی بولیوی و شیلی بر سر دسترسی به دریا است.
بولیوی در نتیجه نبردی موسوم به جنگ پاسیفیک میان شیلی، بولیوی و پرو در سالهای ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۴ تن به شکست داد و ناچار شد در سال ۱۹۰۴ طبق یک معاهده منطقه ساحلی خود در اقیانوس آرام را واگذار کند.
ازآن زمان تاکنون بولیوی دسترسی به آبهایی آزاد را از دست داده است اما دولت این کشور تاکید دارد طبق معاهده اجازه تردد و انتقال کالاها از طریق دریا را باید داشته باشد؛ مساله ای که دولت شیلی تاکنون آن را نپذیرفته است.
با این حال، بولیوی تاکنون از بسیاری از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران خواسته است به حل این مناقشه کمک کنند.
ظریف اولین وزیرخارجه ایران است که روز گذشته درچهارمین ایستگاه خود در کشورهای آمریکای لاتین به شیلی سفر کرد و مذاکرات مفصلی با مقام های این کشور داشت اما مشخص نیست که درخواست بولیوی را نیز در این مذاکرات مطرح کرده است یا خیر.
همچنین این دیداراکنون در حال برگزاری است.

۲۰۲

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس