تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴

شنبه، روزی تاریخی در روابط میان ایران و آمریکا بود.

به گزارش “گذارنیوز” در حالی که ظریف و کری در وین خود را برای اعلام روز اجرای برجام آماده می کردند، رسانه های جهان از آزادی زندانیان آمریکایی در ایران و برعکس خبر دادند؛ خبری غیرمنتظره که به یک باره نگاهِ جهان را از شمارش معکوس اجرای برجام، متوجه خود کرد.

اعلام روز اجرای برجام تنها نتیجه ماه ها دیپلماسی میان تهران و واشنگتن نبود و انتشار خبر توافق دو طرف برای تبادل زندانیان تا اندازه زیادی بر خبر اعلام اجرای برجام سایه انداخت و تعجب و سکوت بسیاری از مخالفان برجام و دیپلماسی و گفت وگو با ایران در واشنگتن را به همراه داشت.

گاردین در این باره می نویسد: آزادی زندانیان آمریکایی در ایران دستاورد دیگر دیپلماسی با ایران بود؛ نه بمب و نه تهدید.

کانال های محرمانه یکی برای به نتیجه رسیدن برجام و دیگری برای تبادل زندانیان را می توان خلاقیتی از سوی مقامات دولت های واشنگتن و تهران برای مقابله با مخالفان برجام خواند، مخالفانی که تیغ تیز انتقادات خود را از نخستین روزهای آغاز گفت وگو بر سر پرونده هسته ای ایران به سمت مذاکره کنندگان نشانه رفته بودند.

خبر خوش آزادی شهروندان ایرانی آمریکایی آبی بر آتش منتقدان و مخالفان برجام بود تاجایی که انتشار پشت پرده مذاکرات محرمانه برای آزادی زندانیان و همچنین تحلیل جوانب مختلف این موضوع همچنان در رسانه های غربی و عربی ادامه دارد و به نوشته روزنامه نیویورک تایمز تا اندازه زیادی بر اخبار مربوط به اجرای برجام نیز سایه انداخت.

از سوی دیگر انتشار خبر آزادی زندانیان آمریکایی در ایران تغییر موضع جمهوری خواهان و مخالفان برجام در آمریکا را به همراه داشت تا جایی که انتقاد مخالفان نسبت به اجرای برجام، جای خود را به مواضع نرمتری داد. دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه سرسخت ریاست جمهوری آمریکا نیز پس از انتشار این خبر از اوباما به دلیل آزادی زندانیان آمریکایی در ایران تشکر کرد.

سناتورهای جمهوری خواه و از مخالفان سرسخت دیپلماسی با ایران از جمله تد کروز، روبیو و مایک هوکاب نیز در توییت های جداگانه ای به این خبر واکنش نشان دادند و نوشتند: خداروشکر.

سی.ان.ان درباره تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا می نویسد: تبادل زندانیان پس از حدود یک سال مذاکرات پنهانی انجام شد و توافق هسته‌ای باعث تسیهل در انجام آن شد.

این برای نخستین بار نیست که ایران و آمریکا با تبادل زندانیان خود موافقت می کنند اما برای اولین بار است که تهران و واشنگتن به طور مستقیم و بدون هیچ میانجی و با نشستن بر سر یک میز مسائل و مشکلات میان خود را به گفت وگو می گذارند. یکی برای حل و فصل پرونده هسته ای و دیگری برای آزادی زندانیان خود.

تجربه شیرین دیپلماسی موفقیت می تواند ادامه داشته باشد؛ نه تنها میان ایران و آمریکا که اکنون دیگر به الگویی در این زمینه تبدیل شده است بلکه میان دیگر کشورها و برای حل و فصل بحران ها در جریان در منطقه و جهان. تجربه ای برای جایگزینی دیپلماسی و گفت وگو با جنگ و خونریزی.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس