تاریخ انتشار: ۰۶ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] تکواندو ایران در چهار دوره قبلی هیچگاه دست خالی میدان المپیک را ترک نکرده و به همین دلیل است که از ریو به عنوان ضعیف‌ترین نتیجه در تاریخ المپیک‌ها نام برده می‌شود. روند نزولی تکواندو ایران از بعد المپیک ۲۰۰۴ آتن آغاز شد. در ۲۰۰۸ پکن طلای هادی ساعی و برنز یوسف کرمی در […]

[ad_1]

تکواندو ایران در چهار دوره قبلی هیچگاه دست خالی میدان المپیک را ترک نکرده و به همین دلیل است که از ریو به عنوان ضعیف‌ترین نتیجه در تاریخ المپیک‌ها نام برده می‌شود. روند نزولی تکواندو ایران از بعد المپیک ۲۰۰۴ آتن آغاز شد. در ۲۰۰۸ پکن طلای هادی ساعی و برنز یوسف کرمی در آتن به تنها طلای هادی ساعی تبدیل شد، در المپیک ۲۰۱۲ لندن محمد باقری معتمد یک نقره به دست آورد و این روند نزولی به دست خالی تکواندوکاران در المپیک ۲۰۱۶ ریو خاتمه یافت. برای بررسی دلایل این شکست باید از چهار سال قبل وضعیت تکواندو ایران را مورد بررسی قرار داد. در روزهایی که تیم ملی با دو نماینده خود از میدان ۲۰۱۲ لندن تنها به یک نشان نقره معتمد به تهران بازگشت. در همان زمان مدیریت فدراسیون تعبیر مطبوعات و کارشناسان از واژه شکست برای تیم ملی را قبول نداشتند.

مسوولان فدراسیون که همیشه خود را موفق و مدیریت خود را کم اشتباه می‌دانند از کسب یک نقره با دو تکواندوکار پرمدال در رقابت‌های قاره‌ای و جهانی به عنوان یک موفقیت نام بردند. جالب اینکه تک نشان نقره لندن در حالی از سوی آقایان یک موفقیت عنوان شد که تنها سه ماه بعد از بازگشت تیم ملی، فریبرز عسگری، مربی موفق تیم ملی از کار برکنار شد! اینکه فدراسیونی نخواهد مشکلات واقعی را درک کند و اصرار بر رویه غلط داشته باشد، به نوعی دور باطل است و نتیجه آن می‌شود همین که چهار سال بعد در ریو شاهد بودیم. وقتی نمی‌خواهیم از شکست درس بگیریم و در اوج شکست هم چهره خود را پیروز نشان دهیم، آیا باید انتظار موفقیت هم داشت.

چرا پولادگر، مهماندوست را مزدور معرفی کرد

تیم ملی تکواندو بعد از المپیک لندن با فریبرزعسگری، مرتضی کریمی، بیژن مقانلو و سید نعمت خلیفه در رویدادهای رسمی جهانی، قاره‌ای و رقابت‌های کسب سهمیه شرکت کرد و اتفاقا عملکرد خوبی هم داشت. کسب عنوان نایب قهرمانی و قهرمانی جهان، دو عنوان قهرمانی آسیا و قهرمانی در بازی‌های آسیایی حاصل تلاش این مربیان با حضور جوانان شایسته کشورمان بود که همین نتایج خوب سبب شد علاقه‌مندان به حق از تیمی که برترین‌های رنکینگ تکواندو جهان را در ترکیب داشت، انتظار نتیجه‌ای درخور شان نام تکواندو ایران را داشت نه پنج مبارزه؛ دو برد و سه باخت و حذف در همان مبارزات ابتدایی!

واقعیت این است که نمی‌توان از شکست تکواندو در ریو به سادگی گذشت. تمام قهرمانی‌ها و موفقیت‌های ذکر شده برای همیشه در کارنامه افتخارات تکواندو باقی خواهد ماند، اما آنجا که تکواندو ایران باید در میدانی بزرگ چون المپیک که به ویترین ورزش جهان معروف است توان و قدرت خود را به تصویر بکشد، کم آورد. حالا مسوولان مدعی فدراسیون تکواندو پاسخ دهند که آیا از تیمی که عنوان قهرمانی جهان را یدک می‌کشد کسب حداقل یک مدال طلای المپیک با حضور سه عنوان‌دار جهانی، انتظاری بی‌مورد و بیجاست؟ برای تیمی که دو رنکینگ اول جهان و یک رنکینگ سوم را با خود داشت، کسب یک نشان برنز، آن هم توسط تنها بانوی اعزامی -که به گفته نایب‌رییس بانوان فدراسیون به خدا سپرده شده بود- راضی‌کننده است؟!

اینکه تکواندو ایران ضعف‌های فنی زیادی در میدان المپیک داشت، حرفی نیست! اینکه قهرمانان تکواندو ما به لحاظ تکنیکی و تاکتیکی در پایین‌ترین حد خود بودند، قابل باور است! اما چرا رییس فدراسیون سرد و گرم چشیده و باتجربه‌ای چون پولادگر باید با مصاحبه‌های غیرمنطقی و غیرکارشناسی که نگرانی در آن موج می‌زد، باعث وارد شدن استرس و بار روانی زیاد به ملی‌پوشان و کادر فنی شود و با حرف‌های ناپخته روی عملکرد فنی آنها تاثیر مستقیم و زیادی بگذارد؟ اینکه بخواهیم زمین و زمان از قوانین فدراسیون جهانی گرفته تا مسوولان برگزاری و رسانه‌های داخلی را مقصر شکست بدانیم، رضا مهماندوست و شاگردش را مزدور و خائن خطاب کرده و خود را تبرئه کنیم بدون شک نوعی فرار رو به جلو است. رییس فدراسیون به جای آنکه به تیم خود و کادر فنی آن توجه داشته باشد، حواس خود را معطوف مهماندوست و بیگی در تیم آذربایجان کرده بود!

کریمی: آقای پولادگر! ما که مزدور نبودیم چرا بیرون‌مان کردید

پولادگر پس از شکست مهدی خدابخش، تکواندوکار کشورمان مقابل میلاد بیگی با اهانت به رضا مهماندوست، سرمربی و تکواندوکار ایرانی الاصل آذربایجان این دو را مزدور خطاب کرد. شاید رییس فدراسیون فردی را که با خود به ریو بود فراموش کرده که چنین صحبتی را بر زبان رانده است. «کانگ» چند سال سرمربی تیم ملی ایران بود و در مسابقات مختلف تکواندوکاران کشورمان را مقابل کره‌ای‌ها حتی در خاک این کشور هدایت کرده است. آیا آن زمان رییس فدراسیون کره جنوبی هم از این مربی به عنوان مزدور نام برد؟ «لوزانو» سرمربی آرژانتینی تیم ملی والیبال نمونه‌ای دیگر است که چندی پیش مقابل آرژانتین، تیم ملی کشورمان را هدایت کرد و اتفاقا پیروز هم شد. رییس فدراسیون تکواندو پاسخ دهد چرا تکواندو ایران از این مربی و ورزشکار استفاده نکرده که حالا نام آنها را مزدور گذاشته‌اند؟

مرتضی کریمی، سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو با انتقاد از رییس فدراسیون تکواندو می‌گوید: «پولادگر به تیم ملی ضربه زد؛ ما که مزدور نبودیم چرا بیرون‌مان کردید؟» یوسف کرمی، سرگروه پیشین تیم ملی تکواندو نیز به این موضوع واکنش نشان‌داده و گفته است: «مهماندوست یک جانباز است نه مزدور، عملکرد تکواندو همه را متعجب کرد.» علی تاجیک، عضو پیشین تیم ملی تکواندو هم بر این باور است «ملی‌پوشان استرس داشتند و با یک عذرخواهی از کنار این فاجعه عبور نکنیم.»

چرا قوانین یکسان تکواندو برای ما ظالمانه است

چرا باید رییس فدراسیون دایم از قوانینی که برای تمام کشورها یکسان است به «قوانین ظالمانه» تعبیر کرده و با مسوولان فدراسیون جهانی اختلاف ریشه‌ای داشته باشد تا نه‌تنها از داخل که در مناسبات خارجی هم به این تکواندوی ایران لطمه زند. البته نباید تمام عوامل شکست سنگین تکواندو در المپیک را در همان روزهای حضور در ریو خلاصه کرد. شکست کمرشکن تکواندوی ایران در المپیک سی‌و‌یکم از زمانی کلید خورد که فدراسیون حصاری از اعتماد‌به‌نفس غیرمنطقی دور خود تنیده بود و اجازه نداد منتقدان مشکلات را بیان کنند.

آنها هم که جسارت به‌خرج دادند و مسائل را مطرح کردند، محروم و طرد شدند. مشاوران فدراسیون اطلاعات غلط و از همه مهم‌تر راهکار غلط‌تر به رییس دادند و با تعریف و تمجید بی‌دلیل موجبات شکست تیمی را رقم زدند که در بدترین حالت کسب سه نشان رنگارنگ طلا، نقره و برنز قابل تصور و پیش‌بینی بود.

پولادگر به خوبی می‌داند اگر سالیان زیادی است در راس فدراسیون دوام آورده به واسطه افتخاراتی است که تکواندوکارانی چون هادی ساعی، یوسف کرمی، محمد باقری معتمد، بهزاد خداداد، مجید افلاکی، مرتضی رستمی و… کسب کرده‌اند. همین نفرات الان چه جایگاهی در تکواندو دارند؟

آیا ساعی چون رقیب وی در انتخابات بود باید طرد شده و دور از مجموعه تکواندو به اسب‌سواری خود بپردازد؟ آیا رواست افلاکی در رشته ورزشی دیگری فعال باشد؟ کرمی به‌جای تکواندو به ساختمان‌سازی بپردازد و خداداد به خاطر یک مصاحبه و انتقادات فنی و شکایت آقایان سر از راهروهای دادگاه درآورد؟

نتایج تکواندو در المپیک سی‌و‌یکم نشان داد که مسوولان وزارت ورزش اگر خواستار حرکت رو به‌جلوی این رشته هستند باید خونی تازه در تفکرات مدیریتی این فدراسیون جاری کنند و این فدراسیون را از تصمیمات اشتباه و حاشیه‌سازی خالی کنند.

مهماندوست: از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهم کرد

جالب اینکه پولادگر پس از بازگشت به تهران بر مواضع قبلی خود در خصوص مهماندوست تاکید کرد. در همین رابطه رضا مهماندوست از شکایت خود علیه رییس فدراسیون تکواندو خبر دارد و گفت: «پولادگر بی‌دلیل به من توهین کرده و من با شهادت رسانه‌ها و مردم هوشمند ایران اسلامی که خود بهترین قاضی هستند، این موضوع را از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهم کرد. کاری خلاف قانون و شرع انجام ندادم که شرمنده مردم کشورم باشد.» مهماندوست همچنین در نظر دارد موضوع فوق را از طریق فدراسیون تکواندوی آذربایجان و فدراسیون جهانی تکواندو WTF نیز پیگیری کند.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس