تاریخ انتشار: ۱۷ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:در حال حاضر با توجه به ظرفیت های موجود ، هم افزایی و هماهنگی ایجاد میان دستگاههای مختلف و همچنین نگاه راهبردی رییس جمهوری و تاکید وی بر دو موضوع محیط زیست و توسعه پایدار منجر به شکل گیری اقدامات مثبتی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار در سطح […]

[ad_1]

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:در حال حاضر با توجه به ظرفیت های موجود ، هم افزایی و هماهنگی ایجاد میان دستگاههای مختلف و همچنین نگاه راهبردی رییس جمهوری و تاکید وی بر دو موضوع محیط زیست و توسعه پایدار منجر به شکل گیری اقدامات مثبتی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار در سطح ملی شده است .

 به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در شورای راهبردی کمیته ملی توسعه پایدار که باحضور معاونان و مدیران ارشد دستگاههای مرتبط و گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران  در محل سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد، با اشاره به اینکه شورای راهبردی کمیته ملی توسعه پایدار ساختاری قانونی ذیل شورای عالی محیط زیست است ، گفت : همگرایی ایجاد شده  میان دستگاههای مختلف در ایران بسیار ریشه ای تر از حرکت یکسال اخیر دنیا برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است .

ابتکار با اشاره به  سیاستهای کلی محیط زیست نظام ابلاغ شده توسط  مقام معظم رهبری ، سیاستهای ابلاغی  درخصوص اقتصاد مقاومتی و همچنین برنامه ششم توسعه ، اظهار کرد : همگرایی معنا داری میان  برنامه ها و سیاستهای  ملی ایران با سیاستهای جهانی  توسعه پایدار وجود دارد .

معاون رییس جمهور ضمن یادآوری  نقش موثر ایران  در تدوین  اهداف توسعه پایدار جهانی ( SDG) ، خاطرنشان کرد : در حال حاضر نیز با توجه به ظرفیتهای موجود ، هم افزایی و هماهنگی ایجاد میان دستگاههای مختلف  و همچنین نگاه راهبردی رییس جمهوری و تاکید وی بر دو موضوع محیط زیست و توسعه پایدار  منجر به شکل گیری اقدامات مثبتی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار در سطح ملی شده است .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدام  دستگاههای مختلف  برای نهاد سازی  به منظور اجرایی شدن اهداف توسعه پایدار جهانی  ، گفت : الزاما ” نیاز به ساختار سازی  جدید وجود ندارد  و برخی اوقات  می توان با استفاده از  ساختارهای موجود  و دفاتر هم راستا  و ابلاغ ماموریتهای جدید  اهداف ، برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها را پی گیری کرد .

به گفته وی، توسعه پایدار  موضوعی از جنس برنامه ریزی و سیاستگذاری است و ما باید بتوانیم این محورها را  در تمام برنامه ها و سیاستهای بین بخشی جاری کنیم .

ابتکار اشاره ای هم به گزارشهای ارائه شده توسط دستگاههای مختلف حاضر درجلسه داشت و افزود : یکی از نکات مهم این است که شاخص ها و اهداف  به صورت جزئی  در برنامه ها  و اقدامات به ویژه در سطح مناطق و استانها  وارد شود .

معاون رییس جمهور ضمن تاکید براین نکته که در حال حاضر رویکردها و زمینه های بسیار خوبی برای اجرایی شدن اهداف توسعه پایدار در بخش های مختلف وجود دارد ، تصریح کرد : تقریبا” می توان گفت دشوارترین بخش در اهداف توسعه پایدار بحث محیط زیست بود که امروز خوشبختانه با تغییر رویکردها و درک اهمیت حوزه محیط زیست توسط تمامی بخش ها ، این مسئله نیز حل شده است .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد با استفاده از تمام ظرفیتهای اجتماعی ، اقتصادی ، فناوری های نوین ، تجربیات  و عبرتهای ملی و بین المللی ایران به موفقیت های بسیار زیادی درحوزه توسعه پایدار  دست پیدا کند .

به گفته وی ارائه گزارش  دقیق و صحیح  از اقدامات ایران درحوزه توسعه پایدار  می تواند به  تعامل بیشتر کشور با جامعه جهانی  در این خصوص  منجر شود .

ابتکار ادامه داد : از سازمان ملل متحد انتظار داریم که ایران را در این مسیر یاری رساند و به ویژه درموضوعاتی  همچون ظرفیت سازی  و تهیه آمار درست  برای ارائه گزارشی دقیق  و مثبت  از اقدامات صورت گرفته در این مدت با ایران همکاری داشته باشد .

وی اشاره ای هم  به اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار داشت و افزود  در موضوع تغییر اقلیم سال گذشته دولت برنامه اقتصاد کم کربن را مصوب کرد که یکی از محورهای مهم  برنامه توسعه ششم نیز هست .

ابتکار ادامه داد: در همین راستا برنامه مشارکت ملی ایران در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای  با همکاری  تمام دستگاههای مرتبط و هدف گذاری کاهش  انتشار ۴ درصد بدون شرط  و ۱۲ درصد  مشروط به رفع کامل تحریم ها و انتقال فناوری های نوین  به جامعه جهانی ارائه شد .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد با پیوستن آمریکا و چین به توافق تغییرات آب و هوا پاریس  این برنامه با شتاب بیشتری در مسیر اجرایی شدن گام بردارد. 

به گفته وی ، ایران علاوه بر انجام کارهایی همچون ساختار سازی  و برنامه ریزی  در موضوع تغییرات آب و هوا به فازهای اجرایی کار نیز ورود پیدا کرده و درهمین راستا می توان ازاقدامات  مثبت وزارت نفت  در کاهش فلرینگ نام برد .

ابتکار اشاره ای هم به اقدامات ایران در دو موضوع تنوع زیستی و محیط زیست دریایی داشت و اظهار کرد ایران در زمینه موضوع تنوع زیستی  درحال بازنگری  گزارش ملی  تنوع زیستی خود  برای ارائه  پیش از تشکیل کنوانسیون  تنوع زیستی . همچنین درموضوع دریایی نیز  برنامه ها  و اقدامات  درون بخشی  و فرابخشی  بسیاری صورت گرفته است  که به زودی  گزارشی از آن ارائه خواهد شد .

ابتکار با تاکید بر لزوم حضور نمایندگان شبکه سازمانهای مردم نهاد ، تشکل تخصصی ، علمی ودانشگاهی  همچنین نمایندگان دستگاههایی همچون نهاد توسعه روستایی، تصریح کرد : شورای راهبردی کمیته ملی توسعه پایدار باید مکانی برایی استفاده از تمام ظرفیتها و توانائی های ملی برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار باشد .+
ایران قبل از اهداف توسعه پایدار و هزاره در این مسیر گام برداشته است 

بنا بر این گزارش ، گری لوئیس  نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران  با ابراز خرسندی از حضور در این جلسه ، گفت : ایران کشوری است که بسیار قبل تر از اهداف توسعه پایدار و اهداف هزاره جهانی ، در این مسیر گام برداشته است .

 وی ادامه داد : موضوعات مورد بحث در این جلسه ،  نخست اهمیت اهداف توسعه پایدار وپیوستن ایران به این اهداف و سپس چگونگی همکاری و کمک  سازمان ملل متحد به ایران برای رسیدن به این اهداف است .

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران با اشاره به اینکه این سازمان در پنج  قالب محیط زیست ، سلامت ، کنترل و قاچاق مواد مخدر ، اقتصاد مقاوم و مهاجرین پناهندگان فعالیت دارد اظهارکرد: اهداف توسعه پایدار پیوندی عمیق  با این موضوعات دارد و از اینرو بسیار خوشحالم که ۱۹۳ عضو سازمان ملل با امضاء این اهداف اجرایی شدن آن را تصویب کردند .

    به گفته وی اجرایی شدن اهداف توسعه پایدار  می تواند چالش های اقتصادی ، اجتماعی و محیط زیستی همه کشورهای جهان را رفع کند و از این رو چاره و برنامه جایگزین دیگری وجود ندارد و همه کشورها موظف به اجرای  برنامه های توسعه پایدار جهانی هستند .

لوئیس با ابراز خرسندی از  گزارش های  ارائه شده  توسط دستگاههای مختلف درخصوص اجرایی شدن اهداف توسعه پایدار جهانی در ایران ، گفت : از نحوه تقسیم کار و همکاری برای رسیدن به این اهداف در ایران بسیار  خوب است .

وی با اشاره به سخنان نماینده وزارت امورخارجه ایران تاکید کرد اهداف نباید به صورت مجزا و بدون پیوستگی  دیده شوند زیرا اهمیت آنها بدلیل پیوستگی و درهم تنیدگی آنها است .

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران  ضمن اشاره به این موضوع که برنامه ششم توسعه بسیاری از این اهداف را تحت پوشش قرار داده ، اظهار کرد با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران هم عقیده هستم که این اهداف باید به صورت  بومی و کشوری دیده شود .

لوئیس خاطرنشان کرد : بسیار مهم است که ایران موفقیتهای حاصله در اهداف توسعه پایدار را به خوبی گزارش کند و از اینرو باید اقدامی ویژه برای کمی کردن این شاخص ها  و گزارش دهی صحیح آنها صورت پذیرد .

وی ضمن یادآوری جایگاه خوب ایران  در برخی از اهداف توسعه پایدار همچون کاهش فقر ، آموزش و بهداشت و سلامت آب ، خاطر نشان کرد : تلاشهای ایران بخشی از تلاشهای جامعه جهانی برای رسیدن به این اهداف است .

وی با اشاره به صحبتهای مطروحه در جلسه مبنی بر ارائه گزارشی از روند اجرایی شدن اهداف توسعه پایدار در ایران  طی جولای سال آینده در سازمان ملل ، گفت : برای تاثیر گذاری بیشتر این گزارش  نیازمند آمارهای دقیق هستیم .

لوئیس گفت : مشارکت ایران  در رسیدن به اهداف جهانی  در راستای برنامه های  رییس جمهوری ایران برای گسترش  همکاری های بین المللی درحوزه هایی  همچون صلح ومحیط زیست است .
شبکه ملی توسعه پایدار بستری برای اطلاع رسانی و گفتمان سازی است 

در ادامه ، رضا مکنون نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار با اشاره به  سفر شهریورماه سال گذشته رییس جمهوری به سازمان ملل متحد و قبول اهداف توسعه پایدار جهانی از سوی ایران ، گفت ۴۳ سال طول کشید تا دنیا  برای اهداف توسعه پایدار جهانی که شاخص های محیط زیست از مهمترین محورهای آن است به توافق برسد وی با ارائه گزارشی از عملکرد  کمیته ملی توسعه پایدار ، اعلام کرد جریان سازی توسعه پایدار در ایران  با همکاری ۲۸ وزارتخانه و ۳۶ سازمان صورت پذیرفت وی اشاره هم به راه اندازی شبکه توسعه پایدار داشت  و گفت این شبکه بستری برای اطلاع رسانی  ، گفتمان سازی ، تقویت راههای ارتباطی و مشارکت همه ذینفعان  در راستای دستیابی  به توسعه پایدار است نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدارهدف از تشکیل این شبکه را افزایش دانش  و آگاهی عمومی جامعه و تبادل نظر و جمع آوری پیشنهادات همه ذینفعان و مشارکت عموم مردم و متخصصان علوم مرتبط در خصوص موضوعات توسعه پایدار دانست .
ایران ۲۳ سال قبل از  اجلاس زمین به موضوع توسعه پایدار ورود داشته است 

مهناز مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست از دیگران حاضران در این جلسه بود که با اشاره به اصل پنجاهم قانون اساسی گفت : ایران ۲۳ سال پیش از اجلاس زمین از توسعه پایدار صحبت کرده است .

وی به آخرین گزارش شاخص های توسعه پایدار در جهان اشاره کرد و افزود: کسب رتبه ۷۹ در میان ۱۴۹ کشور جهان  برای ایران با این پیشینه  مناسب نیست  و از این رو باید تلاش بسیار زیادی برای بهبود رتبه ایران در توسعه پایدار جهانی  صورت پذیرد . 

وی اشاره ای به تدوین و چاپ کتاب اهداف توسعه پایدار در ایران داشت و ابراز امیدواری کرد : مجموعه تلاش  همه دستگاهها و سازمانهای مرتبط منجر به قرار گرفتن ایران در مسیر توسعه پایدار شود .

وی یکی از ضعف های فعالیت های توسعه پایدار در ایران را  فقر اطلاعاتی و پژوهشی و ارائه آمار ناقص و محدود دانست .
توسعه مخرب محیط زیست باید متوقف شود

سعید نمکی مشاور رئییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه بزرگترین غفلت تاریخی غفلت از توسعه انسانی یا انسان توسعه یافته است ، گفت :  این درحالیست که هدف غائی توسعه انسان توسعه یافته است.

وی افزود : روند برنامه ریزی جهانی برای توسعه پایدار شاخص های را به گونه  ای تعدیل و تدوین کرده  که تقویت و افزایش  مشارکت  بین بخشی را  به همراه داشته باشد 

این مقام مسئول ضمن تاکید براینکه  توقف  توسعه مخرب محیط زیست ضروری است  ، تصریح کرد توسعه باید بر مبنای آمایش سرزمین باشد وی  یکی از نقایص  فعالیتهای صورت گرفته در این حوزه را عدم پیوستگی اقدامات سازمانها  دانست  و گفت : ضروری است همه دستگاهها نگاه و فعالیت  فرابخشی را در اولویت اقدامات خود قرار دهد .

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، در ادامه جلسه نمایندگان وزارتخانه های امور خارجه ، صنعت ، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی ،  نیرو ، نفت ،  بهداشت ، درمان  و آموزش پزشکی ، آموزش و پرورش ، اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مرکز آمار نیز گزارشی از فعالیتهای خود در این حوزه ارائه دادند.

انتهای پیام

 

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس