تاریخ انتشار: ۱۲ بهم ۱۳۹۴

این روند به ویژه با تقسیم‌بندی‌های سیاسی که این روزها به دلیل نگاه های متفاوت برند‌های سیاسی به مسائل روز صورت گرفته ، تغییرات عمده پیدا کرده‌است.برای مثال می‌توان به جدایی بزرگانی مانند هاشمی،روحانی،ناطق‌نوری و مقتدایی از جریان سنتی جامعتین اشاره کرد.

به گزارش “گذارنیوز” در‌سال‌های گذشته به دلیل وجود فضای حاکم بر سیاست‌ایران و با توجه به نگاه بسته‌ نیروهای اجتماعی  به مسائل سیاسی، نبود وسایل ارتباط‌جمعی و نیز یک‌سوئه بودن انتقال پیام از جانب مکتب‌های سیاسی به سمت مردم، لیست‌های انتخاباتی به عنوان اولین منبع اعتمادی مردم برای شرکت در برخی انتخابات کارسازبود. ولی در چندسال گذشته به دلیل رویش وسایل ارتباطی و نیز بازشدن نگاه مردم به مسائل سیاسی و همچنین ورود چهره‌های بارز و شاخص که مردم تنها به شخص آنها اعتماد و اطمینان دارند، سنت قدیم را شکسته و رویکرد گذشته برای حضور مردم در انتخابات به کلی عوض شده‌‌است.
به گزارش پایگاه خبری «تیک»، این روند به ویژه با تقسیم‌بندی‌های سیاسی که این روزها به دلیل نگاه های متفاوت برند‌های سیاسی به مسائل روز صورت گرفته ، تغییرات عمده پیدا کرده‌است.برای مثال می‌توان به جدایی بزرگانی مانند هاشمی،روحانی،ناطق‌نوری و مقتدایی از جریان سنتی جامعتین اشاره کرد. این انشقاق بزرگ در حالی بیشتر به چشم آمد که برخی منابع نزدیک به سران جامعتین دوری از هاشمی را کلید زدند، دوری از کسی که به تنهایی می‌تواند برای انتخابات لیست داشته باشد.
 ترفند اختلاف
این جریان در حرکتی تازه‌تر تلاش دارد با جدایی میان هاشمی‌وروحانی ضعف خود را بپوشاند. در همین راستا، رسانه‌های جریان محافظه‌کار که بارها اخبار بی محتوا و بی‌سند را برای جریان سازی در جامعه و تشویش اذهان منتشر کرده اند، این‌بار نیز خبری را روی خروجی رسانه‌های خود قرارداده و  مدعی شده‌اند، روحانی را برای انتخابات خبرگان همراهی می‌کنند!متن کامل این خبر این‌گونه‌است: «بنا به تصمیم اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در لیست کاندیداهای مورد حمایت جامعتین در انتخابات مجلس خبرگان رهبری قرار گرفت.»
 ائتلاف تخیلی
اینکه جامعتین روحانی را در لیست‌ خود قرار دهد یا خیر خود جای تامل است، چرا که به نظر نمی‌رسد در لیستی که چهره‌هایی مانند مصباح‌یزدی حضور داشته‌باشند، نام روحانی نیز بگنجد. از سوی دیگر نکته مهم  قبول کردن رئیس‌جمهور برای قرارگرفتن در این لیست نه‌چندان قوی است. لیستی که هاشمی را در خود نداشته باشد مانند گذشته توانایی جذب آرا را نداشته و احتمال حضور چهره‌هایی مانند روحانی، علوی و امامی کاشانی در آن و با نبود هاشمی بسیار کم است.
 بحران رأی آوری
البته یک نکته در این اعلام غیر رسمی وجود دارد و آن اعتبار بخشیدن به لیستی است که شاید این‌ روزها با بحران مواجه است. لیستی که از یک سو با بحران چهره‌های رای‌آور مواجه است و از سوی دیگر برای حفظ بخشی از آرای بدنه اجتماعی رادیکال مجبور است به افرادی مانند هاشمی پشت کند. این پشت کردن به طور حتم ضربات بزرگی به این لیست وارد خواهد کرد چرا که همگان در خاطر دارند که هاشمی‌رفسنجانی بیشترین رای را نسبت به سایر نامزدها در انتخابات دور چهارم خبرگان رهبری به خود اختصاص داده و این درحالی بود که باوجود فضای تخریبی سال ۸۵ و روی‌کار آمدن دولتی که تمام سعی خود را برای تخریب این چهره در پیش گرفته بود، میزان رای آوری او نسبت به دوران اوجش چندان متفاوت نبود.
 پیوند راهبردی هاشمی-روحانی
این جریان‌ها هر اهدافی را که برای فعالیت‌های انتخاباتی خود در پیش‌گرفته اند، چندان دور از ذهن نیست ولی اینکه تلاش کنند با این اقدامات روحانی را از هاشمی رفسنجانی جدا کرده و وی را به نفع خود مصادره کنند، اقدامی تهی و بی‌اساس است چرا که روحانی سال‌هاست در محضر هاشمی بوده و پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری را نیز تا بخشی مدیون کمک وی می‌داند.مدیون فردی که وقتی روحانی را از دبیری شورای‌عالی امنیت ملی کنار گذاشتند، وی را در مرکز استراتژیک آماده نگه‌داشت تا روزی که موقعیت را برای حضور در میدان آماده کند. امروز نیز ائتلاف روحانی-هاشمی استراتژی‌ای است که نه با این «گندم‌های ری» و نه حتی با «بهشت‌های برین» دیگر قابل معامله نیست و مانند آب کوبیدن در هاونگ است.
میزان آرای هاشمی در انتخابات قبلی خبرگان
۱۳۶۱    اولین دوره مجلس خبرگان رهبری    دو میلیون و ۶۷۵ هزار و ۸ رای
۱۳۶۹    دومین دوره مجلس خبرگان رهبری    یک میلیون و ۶۰۴ هزار و ۸۳۴ رای
۱۳۷۷    سومین دوره مجلس خبرگان رهبری    یک میلیون و ۶۸۲ هزار و ۱۸۸ رای
۱۳۸۵    چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری    یک میلیون و ۵۶۴ هزار و ۱۸۷ رای

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس