تاریخ انتشار: ۲۰ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] رییس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی گفت: تولید مجتمع های پتروشیمی جوابگوی نیاز داخل است، به طوری که در حال تامین محصولات صنایع پایین دست هستند و حتی شاهد صادرات مجتمع های پتروشیمی به کشورهای دیگر هستیم، بنابراین نیازی برای واردات مواد آن هم با ارز مبادله ای وجود ندارد. به گزارش ایسکانیوز به […]

[ad_1]

رییس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی گفت: تولید مجتمع های پتروشیمی جوابگوی نیاز داخل است، به طوری که در حال تامین محصولات صنایع پایین دست هستند و حتی شاهد صادرات مجتمع های پتروشیمی به کشورهای دیگر هستیم، بنابراین نیازی برای واردات مواد آن هم با ارز مبادله ای وجود ندارد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روزنامه تعادل، محمد مروج حسینی، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی افزود: در مقاطعی از زمان به دلیل مشکلاتی در برنامه تولید پتروشیمی و کاهش تولید نیاز به واردات وجود دارد، اما اکثرا پتروشیمی ها در حال تامین محصولات صنایع پایین دست و حتی صادرات به کشورهای دیگر هستند، از این رو نیازی به واردات محصولات پتروشیمی نیست.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر بیش از یک سال است که عرضه محصولات پتروشیمی ها در بازار داخل با ارز آزاد انجام می شود، به همین دلیل واردات محصولات با ارز مبادله ای فقط برای واردکنندگان به صرفه است اما در مقابل تقاضا برای تولید داخلی کم می شود و به این ترتیب انجام واردات اصلا منطقی نیست.
مروج حسینی در ادامه با اشاره به اینکه مجتمع های تولیدکننده پلی پروپیلن می توانند از طریق بورس کالای ایران اقدام به عقد قراردادهای بلندمدت با صنایع پایین دست کنند، افزود: انعقاد قرارداد بلندمدت مجتمع های پتروشیمی با صنایع پایین دست به نفع تولیدکننده و مصرف کننده است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه نیاز به تامین محصولات در صنایع پایین دست دغدغه این واحدها محسوب می شود، عقد قراردادهای بلندمدت در بورس کالا می تواند نگرانی آنها را در خصوص تامین مواد در آینده از بین ببرد.
وی همچنین افزود: فعالان بازار پتروشیمی در ماه های متفاوت درگیر نوسانات قیمتی هستند و به نظر می رسد انعقاد قراردادهای بلند مدت بتواند ریسک تامین مواد برای مصرف کنندگان و همچنین فروش برای پتروشیمی ها با قیمت های متعادل را پوشش دهد.
وی با اشاره به اینکه تغییرات قیمتی و همچنین نوسانات نرخ ارز برای پتروشیمی ها نیز ریسک بالایی در عرضه محصولاتشان ایجاد می کند، خاطر نشان کرد: اگر ارز تک نرخی شود، انعقاد قراردادهای بلندمدت هم از سوی پتروشیمی ها و هم صنایع پایین دست با استقبال بیشتری مواجه خواهد شد، چرا که نوسانات ناشی از قیمت ارز از بین خواهد رفت.
۴۰۱/۶۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس