تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] به گزارش ایسنا، علی زرافشان صبح امروز در مراسم نواختن زنگ مهر و مقاومت در هنرستان فنی رضوان ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای دفاع‌مقدس و ۳۶ هزار دانش‌آموز شهید و پنج‌هزار معلم و مربی شهید، اظهار کرد: امروز در سراسر کشور زنگ شروع آغاز سال تحصیلی نواخته شد و در تهران نیز رئیس‌جمهور […]

[ad_1]

به گزارش ایسنا، علی زرافشان صبح امروز در مراسم نواختن زنگ مهر و مقاومت در هنرستان فنی رضوان ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای دفاع‌مقدس و ۳۶ هزار دانش‌آموز شهید و پنج‌هزار معلم و مربی شهید، اظهار کرد: امروز در سراسر کشور زنگ شروع آغاز سال تحصیلی نواخته شد و در تهران نیز رئیس‌جمهور برای ۱۳ میلیون دانش‌آموز کشور زنگ را به صدا در آورد و این دانش‌آموزان از امروز در سر کلاس‌ها حضور خواهند داشت.

این مسئول با اشاره به پرسش مهر که هر ساله توسط رئیس‌جمهور طرح می‌شود، خاطرنشان کرد: هر ساله رئیس‌جمهور برای فعالیت داشتن دانش‌آموزان، معلمان و اولیاء در طول سال تحصیلی، پرسشی مطرح می‌کند تا این قشر از جامعه نیز بتوانند با مشارکت و هم‌فکری و همدلی برای کمک به دولتمردان در جامعه حضور داشته باشند و پرسش مهر امسال نیز با توجه به شرایطی که امروزه بر کشورهای همسایه و نیز در منطقه حاکم است از جانب رئیس‌جمهور مطرح شده است و آن این است که در چنین شرایطی چگونه در برابر خشونت ایستادگی کنیم و چگونه می‌توانیم جوامع منطقه را از خشونت نجات دهیم؟.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور هفته گذشته در اولین سخنرانی خود در سازمان ملل در رابطه با شعار جهان عاری از خشونت صحبت کرد که اتفاقا با اقبال عمومی همراه شد و امیدواریم که دانش‌آموزان بتوانند پاسخ‌های مناسب و راه‌گشایی به این پرسش بدهند.

زرافشان با اشاره به انتظاراتی که با آغاز سال تحصیلی از دانش‌آموزان می‌رود، تصریح کرد: امید است که دانش‌آموزان در سنگر علم و دانش مجاهدت علمی کنند، همان‌گونه که در دوران هشت سال دفاع‌مقدس دانش‌آموزان نه تنها در سنگر علم، بلکه در سنگرها در مناطق جنگی نیز جهاد می‌کردند و نتوانستد استقلال کشور را حفظ کنند و امیدواریم دانش‌آموزان نسل امروز نیز با تلاش‌های علمی بتوانند استقلال علمی کشور را حفظ و در راستای پیشرفت علمی کشور تلاش کنند، زیرا در این راستا رتبه علمی سال گذشته کشور ۲۷ رتبه ارتقاء جایگاه داشته است.

معاون متوسطه وزیر آموزش ‌و پرورش با اشاره به وجود ۶۱۵ پژوهش‌سرا در کشور یادآور شد: در کشور ۶۱۵ پژوهش‌سرا وجود دارد که ۳۱۵ واحد از این پژوهش‌سراها در طول خدمت دولت یازدهم تاسیس شده است و علاوه بر این پژوهش‌سراها، جشنواره‌ها و پژوهش‌هایی برای شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش برگزار می‌شود تا زمینه بروز شناخت نخبگان و نوآوری را برای آنان به‌وجود آورد.

وی افزود: رهبر فرزانه انقلاب بارها در سخنان خود بر پرورش استعدادهای مهارتی نیز تاکید داشته و از آنان به‌عنوان نخبگان مهارتی و پنجه‌های توانمند یاد می‌کنند و می‌خواهند که از دستاوردهای این دانش‌آموزان در مراکز علمی برای ثبت اختراع، تولید انبوه و تجاری‌سازی استفاده کنند.

زرافشان با بیان سه اصل تحصیل، تهذیب و ورزش که از رهنمودهای رهبر انقلاب برای جوانان و دانش‌آموزان است، گفت: دانش‌آموزان با جهاد علمی می‌توانند بخشی از  این سخنان گران‌بها را جامه عمل بپوشانند. امروزه آن چیزی که جهان از آن رنج می‌برد استفاده از علم بدون اخلاق است و دانش‌آموزان نباید از آراستن اخلاقی خود در کنار تلاش‌های علمی غافل شوند و با این کار می‌توانند تهذیب را در درون خود پایدار کنند و ورزش نیز که یکی از ارکان سلامتی است و برای داشتن جامعه‌ای سالم باید انسان سالم داشت و از آنجایی که روح سالم نیز در بدن سالم است، دانش‌آموزان باید ورزش و فعالیت بدنی را در برنامه خود جای دهند.

این مسئول با بیان اینکه امسال مراسم آغاز سال تحصیلی در هنرستان‌ها انجام می‌شود، اظهار کرد: برای نشان دادن اهمیت هنرستان‌ها در جامعه و دانش‌آموختگانی که این واحدها به جامعه عرضه می‌کنند مهرماه امسال مراسم آغاز سال تحصیلی در کشور در هنرستان‌ها برگزار می‌شود و این درجه اهمیت در کشور به گونه‌ای است که میزان داوطلبان برای شرکت در این رشته‌ها از ۱۲ به۴۰ درصد افزایش یافته است.

در ادامه این مراسم، استاندار زنجان نیز ضمن تبریک سال تحصیلی جدید، گفت: با آغاز سال تحصیلی جدید ۱۰۷ هزار واحد آموزشی در کشور و ۲۲۰۰ واحد در استان پذیرای دانش‌آموزان خواهند بود و برگزاری این آیین‌ها به این دلیل است که آنان بدانند که باید از فضای تابستان خارج شده و باید برای علم‌آموزی در مدارس به همراه معلمان‌شان در این زمینه تلاش کنند.

اسدالله درویش‌امیری خاطرنشان کرد: همکاری و همراهی اولیاء با مربیان در قالب انجمن اولیاء و مربیان ضروری است و این مهم سبب می‌شود که اولیاء با هم‌فکری در بخش مدیریتی مدارس و نیز آموزش و ‌پرورش بتوانند در هدایت مدارس شرکت کنند.

این مسئول ادامه داد: امروزه فضای مجازی حضور فعالی را در زندگی دانش‌آموزان دارد و در این بین آموزش ‌و پرورش باید بتواند که استفاده صحیح از این امکانات را به دانش‌آموزان آموزش دهد و البته در این بین نباید از تاثیر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی چشم پوشید و بر اساس آمارهایی که از نظرسنجی‌ها نتیجه گرفته می‌شود این است که معلمان در صدر اعتماد مردم قرار دارند و آنان باید از این فرصت برای بهره‌برداری‌های آموزشی استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این مراسم، مرتضی تمجیدی مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان، پیام وزیر آموزش و پرورش در راستای آغاز سال تحصیلی جدید را قرائت کرد. همچنین در پایان این مراسم از معلمان بازنشسته و برخی از دانش‌آموزانی که در کنکور سراسری رتبه زیر هزار کسب کرده بودند، تجلیل به عمل آمد.

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس