تاریخ انتشار: ۲۹ مرد ۱۳۹۵

[ad_1]  نام: کیمیا علیزاده زنورین تاریخ تولد:۱۹ تیر ۱۳۷۷ محل تولد: کرج قد:۱۸۵ سانتی‌متر وزن:۵۷-۶۳ کیلو افتخار: اولین بانوی ایرانی که در المپیک مدال گرفت دیشب میلیون ها ایرانی پای گیرنده های خود بست نشستند و در یک شب تعطیل چشمان خود را به هر زحمتی بود باز نگه داشتند تا سرانجام کار دختری را […]

[ad_1]

 نام: کیمیا علیزاده زنورین

تاریخ تولد:۱۹ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: کرج

قد:۱۸۵ سانتی‌متر

وزن:۵۷-۶۳ کیلو

افتخار: اولین بانوی ایرانی که در المپیک مدال گرفت


دیشب میلیون ها ایرانی پای گیرنده های خود بست نشستند و در یک شب تعطیل چشمان خود را به هر زحمتی بود باز نگه داشتند تا سرانجام کار دختری را ببینند که گفته می شد می تواند یک سد بزرگ را از پیش پای نیمی از جمعیت ایران بردارد؛«تابویی به نام مدال المپیک!» که نه بخاطر ممنوعیت رسیدن به آن بلکه انواع و اقسام دلایل قابل پذیرش و غیر آن ، تجربه اش نکرده بودند. 

دم اذان صبح این انتظار ۶۴ ساله بالاخره پایان یافت و یک زن ایرانی آن هم با ۱۸ سال سن، بر تاریخ فائق آمد و آن را از نو نوشت.

حتی در ثانیه هایی که کیمیا چهار امتیاز از حریف سوئدی پیش بود هم ایرانی های ترسیده از ناکامی های ریو، بیم و هراس دو ضربه ناگهانی و خراب شدن همه رویاها را داشتند؛ همان کابوسی که در بازی دوم کیمیا یا مسابقه فرزان عاشورزاده در ثانیه واپسین رخ داد و …

جیغ بلند کیمیا از ریودوژانیرو، ایرانی ها را هزاران کیلومتر آنطرف تر بیدار کرد . او موفق شده بود تاریخ را به دو قسمت قبل و پس از خود تقسیم کند. حالا دیگر تکرارش ساده است مثل همان مدال هایی که در بازی های آسیایی دو دوره پیش گرفتیم و خودش شد رسمی برای ورزش ایران که خانم ها بتوانند سهم قابل توجهی از افتحارات ورزشی ایران در المپیک های آسیایی را به خودشان اختصاص دهند.

بارون پیر دوکبرتن میلیونری که بازی های المپیک را در دهه ۱۸۹۰ پایه گذاری کرد معتقد بود المپیک باید عرصه حضور و درخشش مردان باشد.او معتقد بود اضافه کردن زنان به این بازی ها ناشایست، غیرعملی، ناخوشایند و کسل کننده است. 

او همچنین معتقد بود که ارزش و شأن زنان در تعداد فرزندانی است که به دنیا می آورند و بزرگترین افتخار زنان نه کسب عناوین و رکوردهای  ورزشی که ترغیب پسرانشان به برتری و برنده بودن است. جای تعجب نبود که با وجود کسی مثل بارون در صدر امور، ورزش زنان با کمترین حمایت مواجه باشد.

بحث و جدل های درونی در شورای کمیته بین المللی المپیک بر سر حضور زنان، باعث شد تا کوبرتن کنار بنشیند و حدود ۲۰ زن در المپیک ۱۹۰۰ پاریس در رشته هایی همچون تنیس و گلف شرکت کنند.

از آن روزها بیش از یک قرن می گذرد و حالا ۱۱۶ سال پس از آن مخالفت ها، نه تنها ورزشکاران زن سی دوره در المپیک شرکت کرده اند بلکه در یک رشته ورزشی رزمی مثل تکواندو ، دو برنز المپیک به دو ورزشکار زن مسلمان و باحجاب رسیده است. در آنسو ، ابتهاج محمد از کاروان آمریکا، اولین زنی می شود که با حجاب در این رشته مسابقه می دهد تا هم با اسلام هراسی غرب مبارزه کند و هم به موفقیت دست پیدا کند. 

کیمیا علیزاده با برنز خود ، به نخستین ورزشکار ایرانی زن در تاریخ المپیک تبدیل شد که موفق شده روی سکو برود و مدال بگیرد اما این تنها افتخار این دختر تکواندوکار نبود.

به گزارش تابناک ورزشی، کیمیا علیزاده بامداد امروز رکورد ۶۴ ساله ناصر گیوه‌چی کشتی گیر نابغه ایرانی در المپیک را هم شکست.گیوه‌چی در المپیک هلسینکی ۱۹ ساله بود که نقره گرفت. حالا کیمیای ۱۸ ساله جوانترین مدال آور ورزش ایران در تاریخ المپیک‌هاست.

رکورد دیگری که کیمیابعداز64سال شکست

[ad_2]

منبع:تابناک ورزشی

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس