تاریخ انتشار: ۱۹ ارد ۱۳۹۵

اراک – ایرنا – برنامه تحول نظام سلامت که از نیمه اردیبهشت سال ۹۳ کلید خورد، هفت گام اجرائی را در ترمیم و ساماندهی امور درمانی، حمایتی و بهداشتی دنبال کرده که یکی از ماموریت های محوری آن در حوزه تجهیزات و ملزومات درمانی و پزشکی است.

‌‌‌‌‌“گذارنیوز” :
در راهبردهای این برنامه مترقی سلامت، فرایند تامین ملزومات و تجهیزات پزشکی به بیمارستان ها سپرده شده و از سوی دیگر نیز با هدایتگری منابع مالی در گام ارتقاء هتلینگ مراکز درمانی، بهبود و جبران کاستی های تجهیزات پزشکی دنبال شده که این مهم در حوزه سلامت استان مرکزی با تاثیرات مطلوب و رضایتمندی خدمات گیران همراه بوده است.
کارشناسان و مسئولان امور اجتماعی و سلامت استان مرکزی بر این باورند که برنامه تحول نظام سلامت با اهدافی چون حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی واستانداردسازی امور درمانی آغاز شد و امروز در ارزیابی یکی از گام های آن که ساماندهی تجهیزات پزشکی است، کاهش قیمت، دسترسی آسان به تجهیزات و ملزومات پزشکی، بهبود امکانات پزشکی بیمارستان ها و رضایت مردم مشهود است.
یکی از مراجعان بیمارستانی که به منظور ترمیم آسیب استخوانی به بیمارستان ولیعصر (عج) اراک مراجعه کرده بود، گفت: عمل جراحی را بدون آنکه به دنبال پروتز باشم انجام دادم و در محاسبه هزینه های درمانی با روشی که در برنامه تحول سلامت دیده شده، میزان پرداختی معقولی داشتم.
زهرا ربیعی افزود: سه سال پیش که همسرم به دلیل شکستگی ستون فقرات در سانحه رانندگی به بیمارستان مراجعه داشت، پزشک تهیه قطعه مورد نیاز را به همراه بیمار سپرد و بعد از دو روز سرگردانی این قطعه با قیمت گران از تهران تهیه شد اما، در عمل جراحی خودم این نقیصه حذف شده بود.
معاون دارو، غذا و تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این خصوص گفت: تا قبل از برنامه تحول نظام سلامت طیفی از تجهیزات پزشکی مصرفی بدون برنامه نظارتی خاص و تنها در صورت اعلام نیاز پزشکان و بیماران بخش دولتی و خصوصی درمان استان تامین می شد و دانشگاه علوم پزشکی نظارت و اشراف بر این حوزه که در زنجیره درمانی اهمیت زیادی دارد، نداشت.
دکتر مصطفی دلاور افزود: نرخ گذاری و عرضه تجهیزات پزشکی تا پیش از اجرائی شدن برنامه تحول سلامت شناور و وابسته به میزان تقاضا از سوی مردم و پزشکان بود، از سوی دیگر کیفیت اقلام موجود در بازار نیز رصد نمی شد.
وی عنوان کرد: با آغاز برنامه تحول نظام سلامت، بیمارستان ها موظف شدند که تجهیزات پزشکی و داروئی پرمصرف را تهیه کرده و در این خصوص تهیه هیچ ملزومات پزشکی و مصرفی را به بیمار و همراه وی نسپارند.
معاون دارو و غدا و تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: با سیاست وزارت بهداشت در دولت یازدهم در قالب نظام تحول سلامت راه بر قاچاق تجهیزات پزشکی و عرضه محصولات بی کیفیت و متفرقه در بازار مصرف مسدود و نحوه خرید این تجهیزات و ملزومات مدیریت شد.
دکتر دلاور گفت: صرفه و صلاح این تصمیم دولت، هم به نفع سیستم سلامت و هم به نفع بیماران شد چرا که بیمار از صددرصد هزینه ها تنها شش تا ۱۰ درصد را، بسته به نوع بیمه پرداخت می کند و با ساماندهی تجهیزات پزشکی، هزینه های اضافه در درمان نیز مدیریت شده و نیازهای این حوزه شفاف و بسامان است.
وی افزود: شناسنامه دار شدن تجهیزات پزشکی در طیف متنوع آن، پررنگ شدن مقوله نظارت بر این بخش که همواره خلاء بزرگی بود، حذف فعالیت های غیرمجاز و شرکت های متفرقه از دیگر مزایای این برنامه است.
دکتر دلاور گفت: تعیین قیمت های پایه در تجهیزات پزشکی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت های این حوزه را رقابتی کرد و در برخی اقلام حداقل ۳۰ تا ۵۰ درصد تعدیل قیمت رخ داده که اتفاق بزرگی است.
وی توضیح داد: برای مثال تعدادی از لنزها، برخی ابزار و تجهیزات قلبی و پروتزها کاهش قیمت محسوسی دارند و این درحالیست که با نظارت وزارتخانه تنها شرکت های مجاز در این عرصه فعالیت دارند و این مهم کاهش قیمت همراه با افزایش کیفیت را سبب شده است.
معاون دارو، غذا و تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار کرد: برنامه تحول نظام سلامت در ساماندهی تجهیزات پزشکی مزیت دیگری نیز داشت و آن حمایت از تولید داخلی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی درمان بود چرا که بر اساس این برنامه کالاهای پزشکی که مشابه داخلی داشته باشند وارد نمی شوند و این را می توان حمایت عملی از راهبرد اقتصاد مقاومتی در عرصه سلامت دانست.
رئیس اداره تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: درحال حاضر پنج شرکت توزیع کننده لوازم و تجهیزات پزشکی مجاز در این استان فعالیت دارند و تعداد اصناف پزشکی استان نیز به ۱۵ صنف می رسد.
عباس مهرآبادی افزود: دو شرکت تولید کننده وسایل و تجهیزات پزشکی نیز در استان مرکزی فعالیت دارند.
وی گفت: اجرای برنامه تحول سلامت در گام تجهیزات و ملزومات پزشکی سه هدف عمده داشت که نخستین هدف تامین ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی توسط بیمارستان ها بود و این مسئله سرگردانی بیماران را از بین برد و و به خدمات بیمارستانی در این بخش نظم بخشید.
رئیس اداره تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: اداره تجهیزات پزشکی قرابت کاری در حوزه دارو و غذا داشت ولی قبل از اجرای برنامه تحول نظام سلامت در مجموعه درمان دیده شده بود و انتقال آن به معاونت دارو و غذا استقلال بیشتری را برای این مجموعه به همراه داشت.
مهرآبادی اظهار کرد: هرچند پس از گذشت سه سال از انتقال این مجموعه به معاونت دارو و غذا هنوز در خصوص نیروی انسانی کمبودهایی وجود دارد اما راهبردهای محوری بر مبنای اولویت مدیریت در منابع تجهیزات پزشکی انجام شده که بی سابقه بوده است.
وی عنوان کرد: جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق تجهیزات پزشکی از دیگر اهداف محقق شده برنامه تحول نظام سلامت بود و دولت توانسته در این حوزه به اصلاح طرح تامین تا مصرف در ملزومات و تجهیزات پزشکی و درمانی دست یابد.
وی توضیح داد: در حال حاضر ساختار نظارتی خوبی بر گروه های تولیدکننده و وارد کننده تجهیزات پزشکی و توزیع کنندگان عمده و خرد انجام می شود و تمامی مراکز فعال در زنجیره تولید تا توزیع در هر استان باید ثبت شود.
مهرآبادی یادآور شد: شفاف سازی و تعیین حدود فعالیت ها و محدودیت های موجود از مبداء تا مصرف کننده تجهیزات پزشکی در برنامه تحول نظام سلامت مونیتوریگ شده و نظم خاصی در خدمات نمایندگی های رسمی استانی و کشوری وجود دارد به طوریکه کاستی ها و نیازها با سرعت کمی با درخواست بیمارستان ها تامین می شود و بیماران به هیچ وجه درگیر این بخش نیستند.
وی خاطرنشان کرد: الزامی بودن وجود مسئول فنی برای نمایندگان مجاز استانی برای تامین تجهیزات پزشکی از نقاط قوت برنامه تحول نظام سلامت است.
رئیس اداره تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: بر اساس برنامه تحول نظام سلامت ؛ شرکتهای وارد کننده و تولید کننده از طریق فراخوان قیمت های پیشنهادی را ارائه می کنند که ۳۰ تا ۵۰ درصد زیر نرخ های قبل است و این کاهش ها در سامان بودجه ای دانشگاه و حوزه درمان اثرگذاری داشته است.
مهرآبادی توضیح داد: درحال حاضر به صورت ماهانه کمیته سیاستگذاری تجهیزات پزشکی و نیازهای بیمارستانی در استان مرکزی تشکیل و در آن نیازها و اولویت ها فهرست بندی می شود و در مواردی که برای خرید و تامین تجهیز خاص نیاز به تایید هیات امنای ارزی باشد با هماهنگی دانشگاه اقدام می شود.
وی خاطرنشان کرد : سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه تامین تجهیزات و ملزومات مصرفی مراکز درمانی استان است و به دنبال آن هستیم که امسال پنج تا ۱۰درصد صرفه جویی در این بخش ایجاد شود.
وی اظهار کرد: مشخص نبودن ردیف اعتباری ، کمبود نیروی انسانی استخدامی فنی و کارآشنا از مشکلات این حوزه است که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود.
مهرآبادی عنوان کرد: جهش در حوزه تامین کیفی تجهیزات پزشکی استان از اتفاقات مهم در سه سال اخیر است و این راه باید با قوت دنبال شود.
وی با بیان اینکه باید در زمینه نگهداری تجهیزات پزشکی بیمارستان ها نیز ردیف خاصی ایجاد شود، بیان کرد: هفت گام برنامه تحول نظام سلامت، امنیت درمان را بیشتر کرد و توانست در بخش تجهیزات پزشکی گران قیمت ۷۰ درصد هزینه ها را از دوش بیمار بردارد.
مهرآبادی اظهار کرد: بسیاری از بیماران در دوران قبل ازبرنامه تحول نظام سلامت به دلیل هزینه های سنگین از پیگیری درمانی منصرف می شدند اما با کاهش بار درمانی از جیب مردم به ویژه در حوزه تجهیزات پزشکی این مشکل حل شده است.
وی یادآور شد: تامین تجهیزات سرمایه ای بیمارستانی از دیگر مزایای اجرائی شدن برنامه تحول نظام سلامت بود و در سایه این برنامه بسیاری از دستگاه های تشخیصی و درمانی با فناوری بالاتری نصب شد و تجهیزات فرسوده و قدیمی از رده خارج شدند.
وی اضافه کرد: از محل هتلینگ بیمارستانی بسیاری از این تجهیزات بهسازی و نوسازی شد که این مهم حتی تخت و صندلی بیمار و همراه، مونیتورینگ ، تجهیزات رادیولوژی و اتاق عمل و آزمایشگاه ها را شامل می شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی نیز گفت: جای برنامه راهبردی تحول سلامت سالها در حوزه بهداشت و درمان خالی بود و با اجرای آن دلال بازی از زنجیره تجهیزات پزشکی جدا شد و تمرکز در مدیریت تجهیزات پزشکی به بیمارستان ها سپرده شد.
غلامرضا فتح آبادی افزود: سهولت دسترسی به اقلام پزشکی و کاهش هزینه ها برای مصرف کنندگان و خدمات گیران تجهیزات پزشکی و نظارت بر کیفیت از دیگر مزایای این برنامه است که جا دارد بیشتر معرفی شود.
۲۰ مرکز بیمارستانی در استان مرکزی وجود دارد که مدیریت ۱۶بیمارستان در حوزه دولتی، سه بیمارستان در حوزه تامین اجتماعی و یک بیمارستان با حوزه خصوصی است.
۶۰۱۳/۶۰۱۲

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس