تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۴

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با یک روزنامه انگلیسی مذاکره مستقیم با آمریکا را بهتر از گفتگو از طریق رسانه ها دانست و گفت با مذاکره مستقیم با واشنگتن،‌تابوی مذاکره را شکستیم. به‌گزارش گذارنیوز  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این مصاحبه افزوده است:«مذاکره رو در رو بهتر از صحبت از راه دور از طریق […]

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با یک روزنامه انگلیسی مذاکره مستقیم با آمریکا را بهتر از گفتگو از طریق رسانه ها دانست و گفت با مذاکره مستقیم با واشنگتن،‌تابوی مذاکره را شکستیم.

رفسنجانی

به‌گزارش گذارنیوز  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این مصاحبه افزوده است:«مذاکره رو در رو بهتر از صحبت از راه دور از طریق رسانه‌هاست. ایران بسیار جدی است. اگر طرف‌های مقابل هم به همین میزان جدی باشند، قطعا توافق به دست می‌آید. اینکه ایران مستقیما با آمریکا صحبت می‌کند، اقدام خوبی است. ما یک تابو را شکسته‌ایم.»
اگر چه عموماً اینگونه تصور می شود و آمریکایی ها نیز به این تصور دامن زده‌اند که مذاکرات دو جانبه میان ایران و آمریکا عمدتاً پس از روی کار آمدن حسن روحانی به‌طور جدی آغاز شده اما این مذاکرات قبل از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و در دولت محمود احمدی نژاد آغاز شده و به‌گفته علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه دولت دهم به مراحل بسیار مهمی نیز رسیده بود.
دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی چند نوبت به‌صورت محدود درباره مسائل امنیتی عراق با همدیگر در بغداد مذاکره مستقیم داشتند و پس از پیغام آمریکایی ها برای انجام مذاکره دوجانبه درباره مسائل هسته‌ای که از طریق عمان به ایران ارائه شد، سه دوره مذاکره در سطح معاونان وزارت خارجه دو کشور برگزار شد که با روی کار آمدن روحانی در سال ۹۲، تداوم این روند به دولت جدید تفویض شد.
هاشمی رفسنجانی در ادامه گفت‌وگوی خود با روزنامه انگلیسی اظهار داشت: پیش از انقلاب آمریکا حامی اصلی رژیم شاه بود و پس از انقلاب، در جریان جنگ تحمیلی این کشور علیه ما بود. اکنون در مذاکرات هسته‌ای اگر شاهد آمریکای متفاوتی باشیم این مسئله تاثیر مثبتی بر افکار عمومی ایران خواهد داشت.
وی در ادامه احتمال بازگشایی سفارت آمریکا در تهران را غیرممکن ندانست اما اعلام کرد که این موضوع به رفتار دو طرف وابسته است.
هاشمی رفسنجانی همچنین از رفتار سیاست خارجی عربستان سعودی به دلیل “دخالت در مذاکرات هسته‌ای” و “بمباران مردم یمن” انتقاد کرد و افزوده عربستان “حساسیت خود را درباره آرمان فلسطین از دست داده است و ما می خواهیم روابطی دوستانه با آنها داشته باشیم.”
وی همچنین درباره مبارزه ایران با گروه تروریستی داعش  به گاردین گفت که تهران به درخواست دولت‌های عراق و سوریه به آن‌ها در مقابله با تروریسم کمک می‌کند. هاشمی افزود:سوریه توسط گروه‌های تروریستی متعددی مورد حمله قرار گرفته است و ما مخالف تروریسم در هر جایی از دنیا هستیم.
آمریکایی ها پس از ظهور و بروز گروه تروریستی داعش در منطقه نیز بارها از طرق مختلف خواستار مذاکره و هماهنگی با ایران برای دستیابی به راه حل مشترک برای مقابله به تکفیری ها شدند که به‌دلیل سوابق تاریک آنها در حمایت از تروریسم و عدم جدیت‌شان در مبارزه با این پدیده، با مخالفت قاطع رهبری مواجه شدند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس